TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Życie po życiu warszawskich Ikarusów
Karol Wach - Opublikowano: 19.12.2012 14:58:08 22 komentarze
Życie po życiu warszawskich Ikarusów

W MZA trwa wielka wymiana taboru. Za dostawami nowych wozów –Solarisów, Solbusów i Mercedesów –idą kasacje najstarszych Ikarusów i Jelczy. Dotychczas przewoźnik sprzedawała je jako złom. W ubiegłym tygodniu doszło jednak do precedensu. Sześć Ikarusów 280.70E zostało sprzedanych do MPK Częstochowa. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie miało być ich siedem, jednak jeden z wozów nie miał ważnego badania technicznego, a takiego autobusu przewoźnik z Częstochowy kupić nie chciał. MZA badania nie sfinansowały i do MPK pojechały zatem wozy, które w Warszawie nosiły numery 5711, 5722, 5766, 5772, 5773 i 5793. Wszystkie ostatnio stacjonowały w zajezdni R-1 Woronicza. Ale to być może nie koniec zakupów w Częstochowie. Zakupiliśmy 6 sztuk przegubowych autobusów marki Ikarus. Niewykluczone, że po nowym roku zakupimy jeszcze 4 sztuki takich autobusów –mówi nam Marcin Maranda, rzecznik prasowy MPK Częstochowa. Ale czy MZA będą zainteresowane sprzedażą kolejnych wozów? Tego nie wiadomo, przewoźnik nie udzielił nam odpowiedzi na to pytanie. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w Warszawie wcale nie pałają chęcią sprzedaży kolejnych kompletnych wozów, bo przecież łatwiej sprzedać je jako …złom. Ile MPK musiało zapłacić za jednego ikarusa też niewiadomo. Ze względu na tajemnicę handlową nie możemy podać ceny transakcji –mówi Marcin Maranda.

Jak wspomnieliśmy wcześniej sześć Ikarusów jest już w Częstochowie. Lada dzień wyjadą na miasto. Autobusy są sprawne. Wymagają jedynie przystosowania do warunków częstochowskich –nadanie nowych numerów taborowych, umieszczenie informacji dla pasażerów wewnątrz pojazdów, zamontowanie systemu biletu elektronicznego i systemu informacji dźwiękowej dla pasażerów –tłumaczy rzecznik MPK. To nie powinno długo potrwać, zwłaszcza, że wozy są mocno potrzebne. Autobusy z Warszawy, mimo że używane, są o 13 lat młodsze od części eksploatowanych tego typu autobusów przez MPK w Częstochowie –mówi nam Marcin Maranda. Sprowadzone autobusy są z 1997 roku i zastąpią pojazdy z 1984 roku. MPK w Częstochowie, po latach inwestycji w tabor autobusowy (zakupione 54 sztuki nowych Mercedesów-krótkich i długich) ponosi duże nakłady finansowe inwestując w rozwój komunikacji tramwajowej. To główna przyczyna chwilowego zahamowania inwestycji w nowe autobusy. Jednak cały czas jesteśmy zainteresowani inwestowaniem w nowoczesny tabor autobusowy. Przypomnę, że w tym roku testowaliśmy nowe autobusy napędzane LNG. Wkrótce będziemy testować autobusy o napędzie elektrycznym - dodaje. Rzeczywiście MPK ostatnio inwestuje w tramwaje. Z drugiej jednak strony to też nie powinno dziwić. Komunikacja szynowa w mieście takich inwestycji wymaga, zaś nowe wagony Twist, które w liczbie siedmiu pojawiły się w Częstochowie są pierwszymi zakupionymi przez MPK od 1991 rok. Co więcej najmłodszy wagon 105Na, jaki jest na stanie przewoźnika został wyprodukowany rok wcześniej. Dodatkowo w Częstochowie wybudowano nowe torowisko, uruchomiono trzecią linię. Powstaje też nowa hala tramwajowa, o której szerzej napiszemy wkrótce w InfoTram.

Ikarusy 280.70E z 1997 roku nie będą pierwszymi takimi wozami w Częstochowie. MPK ma już w swoim parku taborowym 16 sztuk bliźniaczych wozów. Są wyposażone w silniki Raba D10 i automatyczne skrzynie biegów. Na częstochowskich ulicach zastąpią Ikarusy 280.26 z manualną skrzynią biegów, wyprodukowane w latach 1984-1985. Warszawie sztuka ich wycofania udała się kilkanaście tygodni temu, kiedy to z ulic zniknęły ostatnie lewarki.    
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Ikarus
MZA Warszawa
MPK Częstochowa
Warszawa
Częstochowa
 • addderwa – 20.12.2012

  Podróż bez różnych farmazonów pewna i tyle jest.

 • nie – 22.12.2012

  Ikarus 97-go roku wyglada tak samo z 1980-go. To lepiej juz kupily by piekniejsze Jelcze.

 • – 24.12.2012

 • – 24.12.2012

 • – 24.12.2012

 • Tak! – 24.12.2012

  ha ha ha !!! To jest właśnie największa zaleta IKARA bo ma najlepszy wygląd na każde czasy. Jelcze są okropne to nieudane plagiaty berlietów, raczej nie żałuję że już ich nie produkują. Przy każdym jelczu IKARUS będzie wyglądał ładnie. I szokujące jest, że w Częstochowie użytkuje się tak stare, bez mała 30 letnie autobusy. Mogli je już tysiąc razy wymienić na nowsze roczniki. Wycofywano i sprzedawano przecież w całym kraju IKARUSy r 1990 i nowsze lepiej wyposażone, a oni dopiero teraz się obudzili Jak zwykle w tym kraju okazuje się że debile rządzą.

 • adi – 27.12.2012

  Niestety debile rządzą

 • borg – 27.12.2012

  Niech się przyznają co zabiło MPK Częstochowa :) Te superaśne Merole! Merol jest fajny jak jeździ i się nie psuje. Jak coś padnie to płać i płacz! Podziękujcie tym co zgodzili się nie markę z gwiazdką :)

 • XWJ – 27.12.2012

  Jak widać Solaris tez im nie przypadł do gustu. Z resztą widać to na mieście, jak nieraz Ikarusem czy MAN-em potrafi wyminąć ledwo jadącego Solarisa, który zazwyczaj jednocześnie gubi olej, przegrzewa się i elektronika w nim działa jak sama chce.

 • Fax – 27.12.2012

  Jak widać solarka nie wszedzie sie sprawdza

 • Fax – 27.12.2012

  Jak widać solarka nie wszedzie sie sprawdza

 • JDownloader – 27.12.2012

  Faksowanie sranie

 • aa – 27.12.2012

  Download

 • erw – 27.12.2012

  W odróżnieniu od solar i ikary mają klase

 • erw – 27.12.2012

  W odróżnieniu od solar i ikary mają klase

 • viki – 28.12.2012

  Dziwne że MPK Olsztyn nie kupuje jeszcze złomów z MZA Warszawa?

 • xxx – 30.12.2012

  XWJ nie wiem gdzie widziałeś te Solarisy gubiące olej bo raczej nie w Częstochowie. A Solarisów nie kupowali dlatego że były złe tylko że zmieniła się opcja rządząca na tą która wolała Mercedesy.

 • Trajluś – 02.01.2013

  Haha, chore teksty: "Podróż bez różnych farmazonów pewna i tyle jest", w ogole bez składu i ładu. A co to ma do rzeczy taki komentarz: "Faksowanie sranie" wszystkie te zdawkowe nieskładnie powtórzone kilkukrotnie. Brzmi jak to jak Kevin sam w domu nagrywał swoje krótkie wypowiedzi i przedrzeźniał się z matką ;D Normalnie żenada Panowie komentatorzy ;)

 • – 20.04.2013

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....