TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Związki: Kierowcy są od jeżdżenia, a nie od liczenia!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 26.03.2020 15:00:19
fot. Okiem Gorzowskiego Autobusu, facebook.com

Nie milkną echa nałożonego na kierowców obowiązku liczenia pasażerów w czasie zagrożenia epidemicznego. Sprawę w swoje ręce postanowił wziąć jeden z branżowych związków branżowych. W tej sprawie wystosował on list do ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Kamińskiego.

Znani związkowcy w akcji
Pod listem, który skierowano do szefa MSWiA podpisało się dwóch członków jednego z największych związków zawodowych polskiego sektora transportu publicznego. Mowa o Związku Zawodowym Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP. Sygnatariuszami listy są dwaj znani w branży związkowcy. To przewodniczący ZZPKM RP Stanisław Taube z PKM Gdynia oraz jego zastępca, Andrzej Arndt z MZK Bydgoszcz.

Liczenie pasażerów? Kuriozum
Jak czytamy w liście związek wnioskuje do MSWiA od odstąpienie od karania kierowców i motorniczych w przypadku, kiedy nastąpi przepełnienie pojazdu ponad wprowadzone ostatnio graniczne progi. Chodzi o to, że na mocy wprowadzonych zmian tramwajami i autobusami może podróżować tylu pasażerów ile wynosi połowa miejsc siedzących w danym pojeździe. Ostatnie godziny pokazały, że taki wymóg może prowadzić do kuriozalnych sytuacji. Bowiem dwukierunkowy tramwaj o długości 30 - 32 m może zabierać na pokład tylko 15 pasażerów, a dużo mniejszy autobus klasy MAXI tyle samo, a nawet więcej.

Jak wskazują dalej prowadzący pojazd mimo stosowania stref buforowych w przednich częściach pojazdów są i tak narażeni na zakażenie koronawirusem. Dołożenie im dodatkowo obowiązku liczenia pasażerów zmusi ich w pewnych sytuacjach do wchodzenia na przestrzeń pasażerską. A to czyni z kolei wątpliwym wprowadzenie "klatek bezpieczeństwa". Dodatkowo zwiększa to także już i tak wysokie ryzyko zakażenia. Jak wskazują Taube i Arndt choćby jedno zachorowanie kierowcy lub motorniczego może w znaczący sposób wpłynąć na destabilizację funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Wskazują także, że w kryzysowych przepisach nie wskazano jak prowadzący ma się zachować w przypadku wystąpienia ewentualnego przepełnienia. Nie wiadomo kogo należy wyprosić, na jakich zasadach i czy kierowca lub motorniczy może w takiej sytuacji odmówić dalszej jazdy. Dodają ponadto, że nie wiadomo jaka instytucja gdy nastąpi przepełnienie jest kompetentna aby uprawnić prowadzącego do kontynuowania jazdy.

Swój list związkowcy konkludują, że wskazane problemy i niejasności mogą stworzyć chaos w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, która już i tak ma mocno utrudnione działanie. Dlatego też proszą resort o podjęcie stosownych działań.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
linie
wirus
prawo
związek
ZZPKM RP
MSWiA

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....