TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Zielone autobusy w Zielonej Górze - podsumowanie 2019
InfoBus.pl - Opublikowano: 25.12.2019 12:00:12
Zielone autobusy w Zielonej Górze - podsumowanie 2019; fot. MZK Zielona Góra

Czas na pierwsze podsumowanie wartego ponad 250 mln zł przedsięwzięcia inwestycyjne MZK w Zielonej Górze, które oprócz poprawy komfortu podróży pasażerów, czyni zielonogórską komunikację miejską innowacyjną i ekologiczną.

W ramach inwestycji zakupiono 43 nowe, niskopodłogowe, dwunastometrowe autobusy elektryczne marki Ursus, a dzięki wybudowanej infrastrukturze ładowania, miasto mogło pozyskać środki na zakup kolejnych 12 sztuk, w tym 4 przegubowych i 8 solo – z sukcesem aplikując o dofinansowanie w kolejnym naborze.

Zielony prąd

Elektrobusy są czterokrotnie cichsze od autobusów z tradycyjnym silnikiem diesla i bardziej ekologiczne, bo napędza je energia wyprodukowana w zielonogórskiej Elektrociepłowni, otrzymywana z kogeneracji spalonego gazu.

-"Energia, którą czerpiemy w zajezdni autobusowej, w całości pochodzi z Elektrociepłowni, korzystającej z lokalnego źródła gazu. Elektrociepłownia już sama w sobie jest producentem czystej energii elektrycznej, a więc rzeczywiście możemy mówić, że mamy w Zielonej Górze "zieloną komunikację" – mówi Barbara Langner, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze.

11 stacji

Autobusy są ładowane nie tylko w zajezdni autobusowej przy ul. Chemicznej, ale także na stacjach rozlokowanych w 10 punktach miasta, gdzie mogą szybko uzupełnić energię w swoich bateriach. Obecnie w trakcie realizacji jest 11. stacja – na zielonogórskim osiedlu Czarkowo. To jednak nie wszystko.

-"Przebudowując zajezdnię w taki sposób zaprojektowaliśmy halę warsztatową i wiatę, pod którą garażują autobusy, żeby na dachu tych obiektów zainstalować fotowoltaikę, czyli baterie słoneczne, stanowiące absolutnie odnawialne źródło energii. Oznacza to, że w przyszłości sami będziemy mogli produkować energię elektryczną – mówi Barbara Langner. – Mamy w planach ścisłą współpracę z Elektrociepłownią w tym zakresie, bo sami najlepiej znamy się na przewozach w komunikacji miejskiej, a nie na produkcji prądu – śmiejąc się dodaje pani dyrektor.

Zakup nowych elektrobusów w zdecydowany sposób ograniczył poziom hałasu w zielonogórskiej komunikacji miejskiej. Mieszkańcy słyszą różnicę, gdy na przystanek podjeżdża autobus z tradycyjnym napędem, a za nim autobus z silnikiem elektrycznym. Trzeba również dodać, że oprócz elektrobusów, miasto zakupiło 17 nowych, niskopodłogowych autobusów przegubowych marki Mercedes-Benz z silnikiem diesla Euro 6 i także są znacznie cichsze od starszej generacji autobusów zasilanych olejem napędowym.

Czas na zajezdnię

Myli się ten, kto myślał, że to już koniec ekologicznych nowinek w zielonogórskiej komunikacji miejskiej. Zajezdnia autobusowa MZK w ramach projektu została przebudowana w taki sposób, aby pozyskiwać i wykorzystywać deszczówkę do mycia autobusów.

-"Dachy hali warsztatowej i wiaty garażowe na zajezdni autobusowej zostały tak zaprojektowane, aby wszystkie wody opadowe były kierowane do specjalnego zbiornika, usytuowanego w centralnym miejscu placu manewrowego – mówi Robert Karwacki, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zakładu Komunikacji. – Z wody w tym zbiorniku korzysta myjnia, która obsługuje nasze autobusy - dodaje.

Co dalej?

Na rok 2020 przewidziano wykonanie kolejnych kontraktów, które pozostały do zrealizowania w ramach projektu. W pierwszym kwartale przyszłego roku w różnych miejscach miasta ustawionych zostanie 11 nowoczesnych, stacjonarnych automatów biletowych, przystosowanych do płatności elektronicznych. Na chwilę obecną bilety można nabyć w Centrum Przesiadkowym, w zajezdni autobusowej przy ul. Chemicznej oraz drogą elektroniczną – internetową i mobilnie – na telefon komórkowy.

W ramach projektu w mieście pojawi się 57 nowych, dwustronnych tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, pokazujących realny czas do odjazdu autobusów i komunikaty związane z ich ruchem. Informacja pasażerska będzie dostępna i unowocześniona również w serwisie internetowym MZK.

Do końca maja przyszłego roku zostanie także zrealizowany kontrakt na budowę i przebudowę pętli oraz peronów przystankowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Partnerem w projekcie jest PKP PLK SA, która wykonuje poszerzenie wiaduktu nad ul. Batorego i zadaszenia na peronach.

Zielonogórski projekt to – jak mówi Barbara Langner - przedsięwzięcie przełomowe w skali kraju. MZK nie spoczywa jednak na laurach i ze wzorkiem skierowanym w przyszłość, cały czas poszukuje nowych proekologicznych rozwiązań dla zielonogórskiej komunikacji miejskiej. Bez śmiałych wizji nie da się bowiem osiągnąć sukcesu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
zajezdnia
ładowarka
MZK Zielona Góra

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....