TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Zero zarzutów ws. zaniżania cen przez Autosan
PAP - Opublikowano: 03.07.2019 13:00:30 1 komentarz
Zero zarzutów ws. zaniżania cen przez Autosan

Kolejna operacja na pokaz? Śledztwo w sprawie ws. zaniżania cen przez Autosan tkwi w martwym punkcie.

Trwa śledztwo w sprawie nieprawidłowości w produkującej autobusy spółce Autosan przy zawieraniu umów, w których ceny pojazdów nie pokrywały kosztów produkcji – poinformowała PAP Prokuratura Okręgowa w Krośnie. Dotychczas w sprawie nie przedstawiono zarzutów.

Postępowanie wszczęte pod koniec lutego dotyczy podejrzenia nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez zarząd spółki od 26 czerwca 2017 do 22 lipca 208 r. w związku z zawieraniem umów, "których oferty cenowe nie pokrywały kosztów produkcji", jak również bezzasadnego wydatkowania środków na usługi doradcze i eksperckie.

Jak poinformował prokurator okręgowy Cezary Pelczarski, śledztwo dotyczy umów z 13 podmiotami, a podstawą wszczęcia postępowania były materiały przekazane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i zawiadomienie złożone przez osobę prywatną. Dotychczas nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Poprawa efektywności

Polska Grupa Zbrojeniowa, do której od 2016 r. należy Autosan zapewniła, że "obecny zarząd podejmuje szereg inicjatyw mających na celu ciągłą poprawę efektywności Spółki dotyczących zarówno kwestii optymalizacji produkcji, jak również pozyskiwania nowych rentownych kontraktów zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym".

W połowie czerwca prezes PGZ Witold Słowik przyznał na posiedzeniu sejmowej komisji obrony, że w spółce Autosan "zawarto wiele niekorzystnych umów, poniżej progu rentowności". W ubiegłym roku sanocka firma przyniosła ponad 32 mln zł straty, po czterech miesiącach bieżącego roku strata – w dużej mierze spowodowana dostawami autobusów po zaniżonych cenach – wyniosła 7,2 mln zł. Według prezesa PGZ jest szansa, że zakład, który ma nowe kierownictwo, "wyjdzie na prostą".

Spółka Autosan, produkująca także nadwozia i kontenerowe kabiny dla wojska, wchodzi w skład konsorcjum programu obrony powietrznej Wisła, którego podstawą mają być wyrzutnie Patriot.

W 2017 r. spółka wygrała przetarg na 28 autobusów dla armii z ofertą wartości 18 mln zł. We wcześniejszym postępowaniu ofertę tej firmy odrzucono z powodu spóźnienia.

O prokuratorskim postępowaniu w sprawie zaniżania cen informowała stacja RMF.FM.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Autosan
PGZ
 • Jacek Kacprzak-Kubiński – 03.07.2019

  Raczka raczke myje

 • Michał Paweł Łukasz – 03.07.2019

  ile kasy, czasu i siły było poświęcone dla zrobienia i wygaszenia tej afery?

 • Daniel Białek – 03.07.2019

  O łapówkach w Solarisie też cisza...

 • HRA Hobby - Ratownictwo - Akcja ciekawostki – 03.07.2019

  TransInfo.pl to służby są od wyciągania wniosków, nie Wy... Nie była to żadna operacja na pokaz, ponieważ podejrzenia o nieprawidłowościach wykryła SKW która sprawę przekazała dalej. Więc po co służba która podlega rządowi miałaby srać we własne gniazdo?

 • Aurelia – 03.07.2019

  Może w końcu Autosan zacznie startować w przetargach z rynkowymi cenami. To nie sztuka wygrać przetarg podając cenę poniżej kosztów produkcji. Mamy w kraju kilku producentów autobusów. MAN i Volvo to odziały zagranicznych koncernów, więc się cenią. Ursus jak się kończy nie trzeba komentować, startowanie w przetargach poniżej kosztów odbiło się na kondycji firmy. Solaris zawsze uważany za drogi "rodzimy" produkt, ale być może coś w tym jest żeby się cenić- przynajmniej będzie kasa na wyprodukowanie autobusów. Śledztwo i służby pewnie nic nie zwojują, co najwyżej swoich obsadzą na stanowiskach dla lepszej kontroli i dobrej zmiany przed kolejnymi wyborami. Mam nadzieję, że wyciągną właściwe wnioski i do kolejnych przetargów wycenią autobusy po właściwej niezaniżonej cenie. Chciałabym, aby po upadku Ursusa jeszcze ktoś pozostał na rynku z Polskich producentów. Może Autosan w końcu opracuje nawet swój elektryczny autobus?

 • Maciej Kot – 04.07.2019

  Bo to doniesienie nie bylo w sprawie zanirzania cen tylko niegospodarnosci. i narazenia PGZ na milionowe straty. Autosan zatrudnia 370 osob a jest w stanie wyprodukowac 100 autobusow ktorych zysk pokrywa tylko place dla polowy zalogi. reszta pozostaje na garnuszku PGZ. Nowy zarzad wyprowadza Autosan na prosta ktora prowadzi w przepasc.z wprowadzeniem BREXITU poniewaz silniki pochodza z Angli dodatkowe clo bedzie oznaczalo zezlomowanie Autosanu. Super nowoczesny elektryczny autobus stoi w trawie i gnije. Potrzebuje jeszcze przewodu wysokiego napiecia zgodnie z haslem J Kaczynskiego Sanok Warszawa wspolna sprawa.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....