TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Za rok przetarg w Kielcach
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.03.2016 17:42:13 4 komentarze
Kielecki przetarg na przewozy autobusowe z pewnością będzie jednym z ciekawszych tematów w 2017 r.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach opublikował wstępne ogłoszenie informacyjne. Z jego lektury wynika, że za rok zostanie przeprowadzony przetarg na obsługę linii autobusowych.

Kielecki zarządca komunikacji chce wyłonić operatora, który przez osiem lat, począwszy od 2018 r. będzie realizował przewozy w rocznym wymiarze ok. 10,3 mln wzkm rocznie. Przez cały okres obowiązywania kontraktu szacuje się, że wykonana zostanie praca eksploatacyjna na poziomie ok. 82,4 mln wzkm. Pytanie tylko czy ta pula, którą obecnie realizuje MPK Kielce zostanie podzielona na mniejsze zadania. Dla rynku jest to ważne, ponieważ w pewnym sensie będzie determinowało sposób dopasowanie się do wymagań ZTM, ocenę ryzyka i kilka innych czynników cenotwórczych.

Poza tym pojawia się pytanie, czy uda się uniknąć problemów, jakie miały miejsce w 2007 r. MPK Kielce działało wtedy w zupełnie innych realiach. Spółka należała wtedy w całości do miasta, które chciało ją sprzedać. Znalazł się nawet inwestor była nim Veolia Transport, która przejęcie przewoźnika uzależniała od jego zwycięstwa w przetargu na dziesięcioletnią obsługę komunikacyjną Kielc oraz przyległych gmin.

MPK zlecenie zdobyło. Jednakże pracownicy oraz organizacje związkowe obawiali się zwolnień oraz pogorszenia warunków zatrudnienia po wejściu do spółki nowego właściciela. W efekcie 14 sierpnia 2007 r. wybuchł strajk, który obfitował w wiele dramatycznych wydarzeń. W międzyczasie miasto podjęło decyzję o zerwaniu umowy z MPK oraz likwidacji spółki. Przez paręnaście dni kielecka komunikacja funkcjonowała w bardzo ograniczonym zakresie.

Strajk zakończono 30 sierpnia. Podpisano wtedy porozumienie między miastem a pracownikami MPK o odstąpieniu od likwidacji spółki. W jego myśl restrukturyzacja firmy poszła w innym kierunku. Pracownicy objęli na początku 55, a finalnie 70% udziałów firmy poprzez nowy podmiot, którym są Kieleckie Autobusy Spółka Pracownicza. Od tamtych chwil sytuacja się ustabilizowała, jednak spółka skupiła się głównie na świadczeniu usług przewozowych na rzecz ZTM.

Obecnie działalność ta obejmuje realizację dwóch umów. Pierwsza to ta, która obowiązuje od 1 stycznia 2008 r. Kolejna zakłada obsługę linii autobusowych 40 "unijnymi" Solarisami, które w 2009 r. pozyskało miasto. Ten kontrakt obowiązuje do końca 2018 r.

W efekcie przyszłoroczny planowany przetarg będzie "być albo nie być" dla MPK. A presja będzie podwójna. W przetargach na przewozy, które do tej pory ogłaszał ZTM zawsze było dosyć spore zainteresowanie ze strony innych krajowych przewoźników. Tym razem jednak determinacja może być na tyle duża, że przewaga MPK może nie być tak oczywista.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Kielce
MPK Kielce
 • www – 29.03.2016

  Po co ten przetarg? Żeby znowu trochę poudawać? Wiadomo przecież jak będzie.

 • cichy – 29.03.2016

  Jak po co ? Żeby znów sie znalazł prywatny złodziej i zniszczył MPK... tylko po to,

 • Pasażer – 04.06.2016

  A ja bardzo chciałbym,żeby do przetargu wystartował Muszkieter.Bardzo fajnie byłoby,gdyby ta firma obsługiwała linie miejskie w Kielcach,lub jakąś ich część.Od wielu lat funkcjonowania na rynku przewozowym dali się poznać,jako solidna firma,inwestująca w tabor(nowoczesny,klimatyzacja,czystość),dbająca o pasażera i pracownika,wysokim standardzie obsługi przewozów pasażerskich.

 • po – 09.06.2017

  Wydaje mi się, że od Muszkietera lepszym wyborem będzie Mat-Bus.Muszkieter wspomnianą czystością raczej nie grzeszy.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....