TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Z USA do muzeum: Trolejbus Skoda 14 TrE już w Pradze!
OLDTIMER, SKODA, CZECHY, USA InfoBus.pl - Opublikowano: 28.06.2020 15:00:24
Z USA do muzeum: Trolejbus Skoda 14 TrE już w Pradze! fot. DPP Praga

Ekspozycja Muzeum Transportu Publicznego w praskiej zajezdni Střešovice została wzbogacona o unikalny egzemplarz, jeden z ostatnich czesko-amerykańskich trolejbusów Škoda 14 TrE o numerze rejestracyjnym 9803, który od prawie 22 lat należał do lokalnej firmy transportowej RTA Dayton w Dayton w stanie Ohio.

Potem Amerykanie przekazali go magazynowi Československý Dopravák. To jedyny zachowany egzemplarz tego typu, dlatego Czesi traktują to wydarzenie jako prawdziwe trolejbusowe święto.

Niezwykły trolejbus można oglądać od 17 czerwca do 1 listopada 2020 r. Muzeum Transportu Publicznego jest otwarte dla publiczności w każdy weekend oraz wyjątkowo w tym sezonie wakacyjnym też w każdą środę - od 13:00 do 18:00 (do 2 września).

Historia Tr14

Trolejbus Škoda 14 TrE był specjalną, amerykańską wersją pojazdu opracowaną w Czechach i przeznaczoną dla rynek USA. Oparty był na trolejbusie Škoda 14 Tr, którego produkcja ruszyła w 1981 roku. Škoda Ostrov zdobyła przyczółek na rynku amerykańskim na początku lat 90. i założyła spółkę-córkę ETI Baltimore, która od w 1994 roku wraz z AAI Baltimore produkowała trolejbusy Škoda 14 TrE dla Dayton, a następnie 14 TrSF i 15 TrSF dla San Francisco.

Pierwsze prototypy wykonano w Hunt Valley niedaleko Baltimore w 1995 r. Łącznie wykonano 57 szt. dla Dayton i kolejne 277 szt. z San Francisco. W Hunt Valley tylko montowano pojazdy, a Škoda Ostrov dostarczyła przez ocean gotowe szkielety i kontenery ze sprzętem elektrycznym oraz częściami zamiennymi.

Trolejbus Škoda 14 TrE ev. 9803 został oddany do regularnej eksploatacji w Dayton, USA, 10 czerwca 1998 r. Przez prawie 22 lata woził pasażerów RTA Dayton. 7 grudnia 2019 r. firma wycofała ostatnie trolejbusy Škoda 14 TrE z eksploatacji. Dayton było także ostatnim miastem na kontynencie amerykańskim, w którym te trolejbusy obsługiwały regularne linie transportu publicznego.

Obecnie na świcie są trzy trolejbusy Škoda 14 TrE. Jeden jako nieruchomy pomnik w Dayton, drugi w w Illinois Railway Museum i trzeci teraz w Pradze.

-"To jedyny czesko-amerykański trolejbus zachowany w Czechach. Teraz przypomni on czeską tradycję produkcji trolejbusów i sukces czeskiej inżynierii w latach 90. na rynku amerykańskim" – podkreśla Libor Hinčica, redaktor naczelny szef Československý Dopravák.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....