TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Z Mobilisem szczerze i bez ogródek cz. II [WYWIAD]
INFOBUS.PL - Opublikowano: 09.11.2018 16:00:06
fot. Mobilis

Prywatni przewoźnicy w Polsce cały czas czekają na dalszą liberalizację rynku usług komunikacji miejskiej. Do tej pory nie zawsze przynosiło to oczekiwane efekty. Dziś przedstawiamy kolejną część ciekawej rozmowy z Dariuszem Załuską, prezesem Mobilisu. Treściwie i na temat.

Pierwsza część wywiadu jest dostępna tutaj. Zapytaliśmy w niej szefa największego niezależnego operatora w Polsce m.in. błędach popełnianych przy przetargach na obsługę linii autobusowych oraz co należałoby poprawić, aby relacje organizatorów komunikacji i operatorów miały charakter partnerski.

InfoBus.pl: Jakie najważniejsze korzyści wskazaliby Państwo jako zachętę dla samorządów miejskich, aby jednak zwiększyć udział przewoźników prywatnych w obsłudze komunikacyjnej?

Dariusz Załuska: Przede wszystkim największą i realną korzyścią, którą będzie bardzo łatwo zweryfikować będzie obniżenie kosztów i podniesienie jakości przejazdów. Niestety większość spółek miejskich – a one stanowią 80 proc. rynku komunikacji miejskiej – funkcjonuje bez konkurencji. A to skutkuje tym, że brakuje stymulacji do obniżania kosztów oraz ponoszenia jakości.

Mówiąc o jakości należy wspomnieć o jeszcze jednej sprawie. Wprowadzona nie tak dawno ustawa o elektromobilności nakłada na samorządy obowiązek rozszerzania taborów o pojazdy elektryczne. I od tego, choć to będzie kolejny bardzo duży koszt, miasta nie uciekną. Jestem wręcz przekonany, że wprowadzając do obiegu autobusy elektryczne, włodarze miast, samorządów będą próbowali przekuć to w swój sukces. Niestety z punktu widzenia sprawnego, efektywnego działania komunikacji zbiorowej nie będzie miało to żadnego przełożenia na podniesienie jakości z jazdy dla pasażera. Oczywiście nie chcę przez to powiedzieć, że pojazdy elektryczne są niepotrzebne. Wręcz przeciwnie. Jednak przy dzisiejszej infrastrukturze takie autobusy nie zastąpią w znaczącym stopniu istniejących taborów – często starych, w złym stanie technicznym i zwyczajnie zaniedbanych. Dlatego o komunikacji należy myśleć dużo szerzej, zwłaszcza, że jest to bardzo istotny, ale też wrażliwy element funkcjonowania miast. Nasza firma inwestując w nowoczesne, ekologiczne i tańsze w eksploatacji – w porównaniu z tradycyjnymi napędami – postawiła na hybrydy. To dobra alternatywa. Z jednej strony pod względem kosztowym i ekologicznym, z drugiej pod względem bezpieczeństwa. Bo proszę sobie wyobrazić hipotetyczną sytuację, że mamy miasto, w którym cały transport oparty jest na elektryce i dochodzi np. do awarii prądu. Efekt byłby dramatyczny: miasto po prostu by stanęło.

Umowa przewozowa na 8 czy jednak 10 lat- jakie są wady i zalety Państwa zdaniem w kontraktowaniu przewozów na takie okresy? Który byłby bardziej korzystny zarówno dla organizatora jak i operatora?

Z całą pewnością umowa np. na 10 lat na pewno jest bardzie optymalna kosztowo, ponieważ daje dająca możliwość zaoferowania niższej ceny, gdyż w długoterminowej strategii jesteśmy w stanie wziąć pod uwagę różne zmienne, co pozwala na ograniczenia ryzyka prawie do minimum. Umowa 8-letnia daje możliwość szybszej wymiany taboru, który po 10 latach może już być trochę przestarzały technologicznie. Jednak proszę pamiętać, że w wielu miastach autobusy jeżdżą po 15 lub nawet 20 lat, więc też nie ma co przesadzać, jeśli chodzi o restrykcyjność ofert przetargowych. Bo dla pasażera najważniejsze jest to, by oferta przewozowa była szeroka i realizowana zgodnie z rozkładem jazdy przy zapewnieniu podstawowego komfortu, jakim jest np. ogrzewanie czy klimatyzacja.

Umowa brutto czy umowa netto? Co jest korzystniejsze?

W miastach sens ma jedynie umowa brutto. Chyba, że operatorowi da się wolną rękę w zakresie modelowania tras i rozkładów. Wtedy jest on rzeczywiście zmotywowany do jak największego zoptymalizowania kosztów i aktywowania przychodów. Taki wariant jest nam znany z Holandii.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Mobilis
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....