TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Z kosmosu do ... autobusów. Jeszcze dokładniejsza lokalizacja
InfoBus.pl - Opublikowano: 16.07.2020 10:00:12
Z kosmosu do ... autobusów. Jeszcze dokładniejsza lokalizacja

Gdańska firma z sektora kosmicznego Blue Dot Solutions opracowała system do pozycjonowania pojazdów w czasie rzeczywistym - poinformowała w pomorska firma.

Pozwala on np. ustalić jak porusza się w przestrzeni miejskiej autobus czy tramwaj.

Krok do autonomii

-"Rozwiązanie IoT pozwala m.in. na dokładne ustalenie jak pojazd porusza się po ulicy, po której znajduje się stronie, jak zakręca, w jaki sposób korzysta z zatoczek i innych elementów dróg - mówi Krzysztof Kanawka, prezes Blue Dot Solutions. - Dane pozwalają na analitykę ruchu, szukanie miejsc, gdzie pojazd porusza się +nietypowo+ np. kiedy wąski wjazd utrudnia przejazd, lub rozwidlenie dróg zwiększa niebezpieczeństwo kolizji" - wyjaśnił.

Dodał, że zebrane z czasem w systemie informacje umożliwiają porównanie zachowań kierowców.

Wskazano, że system dedykowany autobusom i tramwajom został przetestowany w warunkach miejskich, a jego wyniki porównano z +tradycyjnymi odbiornikami GPS+, "u których zanotowano błędy sięgające nawet 75 metrów w niesprzyjających warunkach", a stworzone przez gdańską firmę urządzenie "przez większość testów oferowało precyzję pozycjonowania lepszą od 1 metra".

Warszawski przykład

Według Kanawki przykładem na to, że systemy takie jak IoT są potrzebne w przestrzeni miejskiej jest np. niedawny tragiczny wypadek autobusu w Warszawie.

-"Tego typu sytuacje spowodowane błędem ludzkim będą się powtarzać, ale z pomocą technologii można zapobiegać lub zminimalizować ich skutki" - zaznaczył.

W komunikacie wyjaśniono, że zaawansowany system informatyczny wykorzystany w IoT pozwala na ustawienie alertów w przypadku wypadków oraz na monitoring innych parametrów jazdy, w tym przyspieszenia.

Jak działa Flamingo?

System lokalizacji Flamingo gdańscy inżynierowie zbudowali z myślą o komunikacji miejskiej i wpisuje się ono w szeroko obecnie rozwijający się trend "internetu rzeczy" (ang.: Internet of Things – IoT

Skąd przewaga nad amerykańskim GPS, czy europejskim Galileo?

-"Problemem do rozwiązania w takim przypadku jest zjawisko “urban canyon" oraz wielokrotne odbicia sygnałów satelitarnych. Na otwartej przestrzeni problem ten właściwie nie występuje, ponieważ sygnał satelitarny dociera bezpośrednio od satelity do odbiornika. Jednakże, wśród gęstej zabudowy sygnały satelitarne mogą dotrzeć do odbiornika w wyniku odbić lub nie dotrzeć do niego wcale – tłumaczy Krzysztof Kanawka.

Natomiast Flamingo umożliwia nawigację o wysokiej precyzji. W tym celu wykorzystuje on informacje o odebranych sygnałach nawigacyjnych z trzech konstelacji – Galileo, GPS oraz GLONASS, które są przesyłane do zewnętrznego serwera, uzbrojonego w silnik nawigacyjny odpowiedzialny za obliczanie pozycji. Ten właśnie serwer zwraca użytkownikowi informację o jego położeniu. Co więcej, system obliczeniowy Flamingo umożliwia włączenie danych korekt pochodzących ze stacji referencyjnych systemu RTK, zwiększając precyzję pomiaru.

Technologia opracowana przez firmę Blue Dot Solutions jest łatwa do zamontowania w już używanych pojazdach. Instalacja sprzętu trwa tylko kilka minut.

-"Cieszymy się, że tyle firm zainteresowało się systemem i zgłosiło do nas z prośbą o demonstracje – kontynuuje Krzysztof Kanawka – Oznacza to, że nie tylko miastom zależy na zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach. Wyobraźmy sobie zmiany, możliwe gdyby rozwiązanie z Flamingo wprowadzić do powszechnego użycia. Nastąpiłby gwałtowny spadek liczby wypadków, a zebrane dane pozwoliłyby na lepsze zrozumienie funkcjonowania kołowego ruchu miejskiego i tym samym lepsze zarządzanie nim.

Projekt Falmingo realizowany był w ramach programu Horyzont 2020, stanowiącego ogólnoeuropejską inicjatywę na rzecz badań naukowych i innowacji. Partnerzy projektu pochodzili z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii oraz Hiszpanii. Organem nadzorującym pracę była Europejska Agencja Nawigacji Satelitarnej (GSA).
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bezpieczeństwo
Blue Dot

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....