TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Wykaz Punktów Kontroli Autokarów w Polsce [2018]
InfoBus.pl - Opublikowano: 17.07.2018 11:00:21
Wykaz Punktów Kontroli Autokarów w Polsce [2018]

Wakacje w pełni, dzieci i młodzież wyjeżdżają na wycieczki, obozy, kolonie. Podróżują zarówno po Polsce, jak też wyjeżdżają za granicę. W trosce o ich bezpieczeństwo policjanci ruchu drogowego kontrolują autokary w ramach codziennej służby pełnionej na drogach, jak też na prośbę organizatorów wyjazdów.

Dla organizatorów wyjazdów, a także rodziców i opiekunów dzieci, którzy zdecydowali się skorzystać ze wsparcia Policji, pomocne są wykazy Punktów Kontroli Autokarów opublikowane zarówno na stronie internetowej Komendy Głównej Policji, jak i na stronach poszczególnych komend wojewódzkich/ miejskich/ powiatowych/ Policji.

Wykaz Punktów Kontroli Autokarów w ramach działań Bezpieczne Wakacje 2018 znajduje się TUTAJ

Stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierowcy to podstawowe elementy każdej kontroli autokaru. Sprawdzane są także zapisy tachografu. Należy zaznaczyć, że przepisy prawa, obowiązujące zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej, nakładają konieczność montażu tachografu m.in. w autokarach. Główną funkcją tachografu jest rejestrowanie informacji na temat czasu prowadzenia pojazdu, przerw w czasie jazdy, prędkości jazdy, przejechanej odległości. Z informacji tych można wywnioskować, czy nie został przekroczony dopuszczalny limit czasu pracy kierowcy.

Podczas kontroli policjanci sprawdzają także poziom płynów eksploatacyjnych, zużycie rzeźby bieżnika opon, sprawność świateł, funkcjonowanie systemów kierowania oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdu m.in. w apteczkę doraźnej pomocy, gaśnice, trójkąt ostrzegawczy.

Gdy kontrola przebiegnie bez zastrzeżeń kontrolujący dopuszczają pojazd do dalszej jazdy.

Przypominamy też, że podstawowych informacji na temat autobusu można zasięgnąć wchodząc na stronę internetową bezpiecznyautobus.gov.pl. Wpisując numer rejestracyjny pojazdu znajdziemy tam m.in. informację o tym, czy podstawiony autobus ma aktualne badania techniczne i ubezpieczenie OC oraz jaki ma stan licznika.

Policja radzi - czyli zanim nastąpi wyjazd

 • Organizator wycieczki/ imprezy przed zamówieniem pojazdu (autokaru) winien ustalić liczbę pasażerów i sprawdzić czy pojazd ten jest przystosowany do przewozu żądanej liczby osób.

 • Przygotowując wyjazd autokarowy należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest aby autokar był w nienagannym stanie technicznym, a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią.

 • Pamiętajmy, że pojazd bardzo wyeksploatowany, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.

 • Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać prosząc o okazanie badania technicznego.

 • Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas wezwać Policję, która zweryfikuje podejrzenia.

 • Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy.

Policja radzi - w podróży

 • Na autobusie przewożącym zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do lat 18, umieszcza się z przodu i z tyłu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierujący takim pojazdem jest obowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci.

 • Kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów. Zabrania mu się także oddalania od pojazdu, gdy silnik jest włączony.

 • Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa zarówno kierowca jak też uczestnicy wyjazdu muszą mieć je zapięte.

 • Kierowca autokaru jest obowiązany do poinformowania osób przewożonych pojazdem o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, chyba że zostały one poinformowane przez znajdującą się w pojeździe osobę kierującą przewożoną grupą. Informacje można również przekazać za pomocą urządzenia audiowizualnego lub znaku umieszczonego w widoczny sposób przy każdym miejscu siedzącym.

 • W trakcie jazdy pasażerowie nie powinni spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego, że są niebezpieczne rozpraszają uwagę kierującego.

 • Przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże winny być ulokowane na półkach lub w luku bagażowym).

 • Postoje autobusu należy organizować w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach. Dzieci warto uprzedzić, że na parkingu także odbywa się ruch pojazdów: podjeżdżają samochody, kierowcy wykonują manewry np. cofania.

 • Pasażerowie nie powinni wsiadać i wysiadać z autobusu od strony jezdni ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.

 • Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. W sytuacji, gdy kierowca autokaru łamie zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, rozmawia przez telefon komórkowy, itp.) należy zdecydowanie zwrócić mu uwagę.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
Policja
bezpieczeństwo

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....