TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Wszystko o ... autobusach: Urbino 12 electric dla TLT Tychy
InfoBus.pl - Opublikowano: 22.04.2020 11:00:03
Wszystko o … autobusach: Urbino 12 electric dla TLT Tychy

Za moment w skład floty Tyskich Linii Trolejbusowych wejdą dwa elektrobusy Solaris Urbino 12 electric. Sprawdzamy najnowszy standard wyposażenia pojazdów TLT.

Pierwsze elektryczne autobusy w Tychach wyprodukowane zostały przez Solaris Bus & Coach S.A., której trolejbusy stanowią 100% taboru TLT.

Tyski standard

Elektrobusy są oczywiście niskopodłogowe, na swój pokład zabiorą 80 pasażerów, 28 na miejscach siedzących, z czego 12 dostępnych jest bezpośrednio z niskiej podłogi. Komfort podróży zapewnią wygodnie siedzenia marki Ster z miękką wkładką i dedykowaną tapicerką, na której znajdziemy herb miasta Tychy oraz logo Tyskich Linii Trolejbusowych. Nie zabrakło również klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej, a także systemu zewnętrznego doświetlenia wszystkich wejść.

Każdy z pojazdów wyposażony jest w cztery moduły baterii o łącznej pojemności 160 kWh. Producentem zeroemisyjnego napędu jest firma Medcom, która od lat tworzy współpracuje z TLT w zakresie napędów trolejbusowych. Ładowanie baterii może się odbywać na dwa sposoby – za pomocą pantografu odwróconego lub przez złącze plug-in. Elektrobusy nie mają klasycznego silnika w zabudowie klatkowej, znanego z m.in. z trolejbusów kursujących po Tychach. Zastosowano tutaj oś napędową ze zintegrowanymi silnikami marki ZF.

Warto zauważyć, że są to pierwsze w Polsce autobusy elektryczne wyposażone w system ogrzewania zasilany CNG. Dzięki temu wyeliminowany został problem stosowania oleju opałowego, który psuł efekt ekologiczny. Zastosowane przez firmę Solaris rozwiązanie sprawia, że pojazdy są w pełni ekologiczne i przyjazne środowisku.

Coś dla pasażerów

System informacji pasażerskiej w elektrobusach przygotowany został przez firmę Zaklad Elektroniczny Sims, której urządzenia zarządzają już wszystkimi trolejbusami TLT. Oprócz kompletu tablic o wysokiej rozdzielczości; czołowej z modułem RGB, dwóch tablic bocznych, w tym jednej dla niedowidzących z modułem RGB, tylnej, wewnętrznego ekranu LCD 23' zainstalowanego na kabinie kierowcy, pojawiła się tutaj nowość – wisząca pod sufitem tablica wewnętrzna TML wykonana w całości w technologii RGB.

Do kompletu oczywiście zapowiedzi przystanków, bramki liczące, łączność WiFi i GSM, monitoring wewnętrzny oraz zewnętrzny, system rejestracji parametrów jazdy i raportowania tych informacji. Całością steruje autokomputer SIL2, którego oprogramowanie zostało dostosowane do potrzeb Tyskich Linii Trolejbusowych. System przystosowany jest w całości do pracy autonomicznej, niewymagającej ingerencji kierowcy w ciągu dnia.

Liniowy debiut

Elektrobusy pojawią się w Tycach już niedługo. Równolegle prowadzone są prace związane z budową infrastruktury do ładowania pojazdów. Po przeprowadzeniu formalnych odbiorów i zarejestrowaniu pojazdów, a także uruchomieniu zakontraktowanych ładowarek, "elektryki" rozpoczną kursowanie.

Docelowo, zgodnie z założeniami projektu, w ramach którego pojazdy zostały zakupione, mają trafić do obsługi linii 291, relacji Tychy Dworzec PKP – Szpital Wojewódzki. Będą się oczywiście pojawiały także na liniach trolejbusowych, stąd ich żółto-zielone malowanie - charakterystyczne dla TLT.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
elektrobus
Solaris
TLT Tychy

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....