TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Wokół TRANSEXPO 2006 – czas premier
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 24.10.2006 09:50:49 9 komentarzy
Wokół TRANSEXPO 2006 – czas premier

Już po raz czwarty…

Poniżej przedstawimy Państwu krótką prezentację autobusowych firm, które wzięły udział w tegorocznej edycji targów TRANSEXPO. W kolejnych wydaniach InfoBusa będziemy publikować wywiady z przedstawicielami poszczególnych firm, dodając bardziej szczegółowe dane na temat ich aktualnej oferty. Generalnie podczas TRANSEXPO 2006 swoją ofertę zaprezentowało 141 wystawców z 10 krajów –Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch. Wystawa zajęła powierzchnię 7600 m2. –„Z opinii uzyskanych z rozmów z wystawcami wynika, że była to naprawdę udana edycja targów –mówi Anna Prętota, menadżer wystawy TRANSEXPO. –„Wielkość wynajętej powierzchni, liczba wystawców, nowe firmy, które chcą zaistnieć na rynku polskim, a także liczba premier świadczy o wysokim poziomie targów. Nawet pogoda, która na początku targów zdawała się być nam \'nieprzychylna\' w końcu zdecydowała się nie płatać nam  figli…Zarówno nas, organizatorów, jak i wystawców cieszy fakt większej liczby zwiedzających. Otóż tegoroczne targi odwiedziło ok. 2100 osób, czyli prawie 500 osób więcej niż w roku ubiegłym. Zadowalający jest również fakt dużej liczby wysoce merytorycznych konferencji prasowych i prezentacji firm –dodaje Anna Prędota. W tym roku impreza trwała aż trzy dni –od 4 do 6 października. Początkowo obawialiśmy się –wspólnie z wystawcami –czy te trzy dni to oby nie za długo. Jednak trzeciego dnia okazało się, że liczba odwiedzających jest całkiem pokaźna, a my kończyliśmy ostatni wywiad już po 15.00 –czyli po oficjalnym zamknięciu targów. –„Z rozmów z wystawcami nikt jednoznacznie nie wypowiedział się za powrotem do poprzedniej formuły targów”–przekonuje także Anna Prędota. –„W świetle tak dynamicznego rozwoju targów TRANSEXPO - dużej liczby wydarzeń towarzyszących o charakterze konferencji prasowych, seminariów, itp. - powrót do dwudniowych targów byłby zapewne elementem blokującym ich rozwój. Przy okazji zapraszam wszystkich na przyszłoroczną edycję targów, która także potrwa 3 dni –w terminie od 19 do 21 września 2007 r.”

Miejskie nagrody

Tradycyjnie podczas TRANSEXPO przyznano nagrody za nowe produkty oraz za aranżację stoisk. W najciekawszej dla nas kategorii POJAZDY jury przyznało w tym roku wyróżnienia aż trzem firmom –spółce EvoBus Polska za niskopodłogowy autobus miejski Mercedes-Benz Conecto low floor, Polskim Autobusom za niskowejściowy autobus miejski Jelcz Libero M083C oraz MAN - STAR TRUCKS za niskopodłogowy przegubowy autobus miejski Lion`s City G. Przypomnijmy, że w zeszłym roku jury było wyjątkowo wybredne i przyznało tylko jedno wyróżnienie –za autobus międzymiastowy Autosan H7-10MB. Jednak prawdziwym wydarzeniem tegorocznej gali było wręczenie głównej nagrody –Złotego Medalu Tragów Kielce –dla autobusu miejskiego z napędem hybrydowym –Solaris Urbino 18 H. Warto dodać, że po raz ostatni ten tytuł został przyznany w 2003 r. i otrzymała go także firma Solaris Bus &Coach za autobus Solaris Urbinetto 10. Ten krótki przegląd historii nagród przyznawanych na TRANSEXPO wskazuje, że przede wszystkim doceniane są pojazdy miejskie. Wydaje nam się, że w przyszłości warto byłoby się pokusić o rozszerzenie składu komisji o osoby działające także w transporcie międzymiastowym i turystycznymi, aby kieleckie targi stały się świętem całej komunikacji autobusowej, a nie tylko tej miejskiej. Wówczas takie autobusy jak: Mercedes-Benz Tourismo II, Irisbus Crossway, Solbus Soltour 10, Automet Apollo czy AMZ Mascot zostałyby zgłoszone do konkursu i miałyby duże szanse na otrzymanie nagrody. To konstrukcje, które albo już niedługo odegrają znaczącą rolę na polskim rynku, albo są efektem pracy polskich konstruktorów i wydaje nam się, że warto wspierać takie przedsięwzięcia.

 

Mini-reprezentacja

Z grona firm specjalizujących się w produkcji minibusów nowe produkty pokazały w zasadzie wszystkie obecne na targach firmy: Automet pokazał swojego debiutanta z IAA w Hanowerze –turystyczny model Apollo klasy midi na bazie Mercedes-Benz Atego o pojemności 30 pasażerów (pisaliśmy o nim szerzej w poprzednim wydaniu InfoBusa);AMZ Kutno postawiło również na premierę z IAA i zaprezentowało model Boomerang na podwoziu Renault Midlum , a także obiecujący autobus turystyczny na bazie Renault Mascot. Mocną stroną nowego podwozia francuskiej firmy jest uniwersalność zastosowania i w przypadku zabudowy pod autobus przewoźnik ma do wyboru trzy długości: 3130 mm, 4130 mm i 4630 mm o masie całkowitej 6,5 t. Ponadto nowe pojazdy klasy mini na podwoziach Mercedes-Benz Sprinter pokazały firmy CMS Auto z Warszawy, KHMC z czeskiej Opavy i Auto-Cuby spod Wejherowa. Ta ostatnia firma pokazała także autobus własnej konstrukcji Cuby Mini de Lux o pojemności 34 pasażerów, którego konstrukcja jest oparta na podwoziu Mercedes-Benz Atego, a stylistyka pojazdu (boczne słupki i reflektory) nawiązuje do topowego modelu Mercedesa –Travego.

 

Nowi gracze na rynku

Wydarzeniem TRANSEXPO była niewątpliwie pierwsza prezentacja autobusów firmy BMC UK. Brytyjska spółka tureckiego producenta zdecydowała się na prezentacje trzech pojazdów: niskowejściowego autobusu miejskiego klasy midi –BMC PROCITY o długości 9040 mm z silnikiem Cummins ISBe4 250B EURO 4 o mocy 184 kW (247 KM);niskopodłogowego modelu klasy maxi BMC PROCITY 12 LF o długości 11914 mm z silnikiem Cummins ISBe4 250B EURO 4 o mocy 184 kW (247 KM) oraz autobus turystyczny klasy midi BMC PROBUS 850 TBX o długości 8785 mm i pojemności 35 pasażerów z silnikiem Cummins ISBe4 225B EURO 4 o mocy 165 kW (225 KM). Zdaniem polskich przedstawicieli BMC UK zainteresowanie tymi autobusami przerosło najśmielsze oczekiwania. Dlatego została podjęta decyzja o oficjalnym wejściu spółki na polski rynek –i to nie tylko autobusowy. BMC będzie oferowało także samochody ciężarowe (o DMC od ok. 12 ton do 26 ton), a w połowie 2007 roku także samochody dostawcze Megastar (w kilkudziesięciu odmianach nadwoziowych) oraz lekkie samochody ciężarowe (o DMC ok. 5 ton). W związku z tymi planami, BMC rozpoczęło budowę sieci sprzedaży i punków serwisowych.

Po raz drugi na TRANSEXPO wystawiła się firma ZNS z Solca Kujawskiego, która jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce autobusów 12-metrowych czeskiej firmy SOR. W Kielcach mogliśmy oglądać niskowejściowy autobus miejski BN12 oraz lokalny C12. Podobno pod koniec rok zostaną sprzedane pierwsze pojazdy (z serii C12), o czym na pewo poinformujemy na łamach InfoBusa. Warto dodac, że ZNS również oferuje na naszym rynku gazowe wersje autobusów SOR –pod nazwą Ekobus, które w zeszłym roku były pomyślnie testowane przez MPK Rzeszów.

Ciekawą propozycję przedstawiła także czeska firma Tedom, która w Polsce reprezentowana jest przez białostocką firmę Wowo (sprzedającą także autobusy turystyczne klasy mini Isuzu Turquoise). W Kielcach obie firmy pokazały znany już z czeskich targów w Brnie autobus niskopodłogowy Tedom Kronos 12 z silnikiem zasilanym sprężonym gazem ziemnym - również produkcji Tedom (ex LIAZ). Już niedługo odbędzie się oficjalne otwarcie nowej fabryki czeskiego producenta w Trebicach, dlatego będziemy mieli okazję, aby bliżej przedstawić tą intersującą firmę, która działa w kilku branżach (głównie energetycznej).

W Kielcach segment autobusów gazowych reprezentowała także znana na naszym rynku firma Mielec-Diesel, która pokazała wyremontowany wysokopodłogowy autobus miejski Jelcz 120M wyposażony w nowy silnik gazowy firmy Tedom. Głównym obszarem działalności firmy są modernizacje starszych typów autobusów miejskich wciąż eksploatowanych w Polsce i ich konwersje na zasilanie sprężonym gazem ziemnym. Warto dodać, że firma działa także w obszarze pojazdów komunalnych –przede wszystkim śmieciarek.

 

Stara gwardia nie rdzewieje...

Wiele się działo na stoisku firmy EvoBus Polska, która w tym roku pokazała trzy premiery –w tym jedną na skalę światową. Właśnie w Kielcach po raz pierwszy przedstawiony został szerokiej publiczności niskopodłogowy autobus miejski Mercedes-Benz Conecto low floor. Jego debiut akurat w Polsce nie jest przypadkowy –to produkt specjalnie opracowany z myślą o Europie Środkowo-Wschodniej. –„Nowe Conecto spełnia oczekiwania większości przewoźników w Polsce, którzy chcą od nas niedrogiego pojazdu o niskim przebiegu podłogi”–mówi Laszlo Rakasz, dyrektor sprzedaży autobusów miejskich EvoBus Polska. –„Nowe Conecto najlepiej określa jego robocza nazwa, czyli „low floor –low budget”, czyli niskie wejście dla pasażerów i niska cena dla operatorów.”–przekonuje Laszlo Rakasz. Pierwsi polscy przewoźnicy będą mogli odebrać Conecto low floor w II połowie 2007 r. Wówczas zostanie uruchomiona produkcja seryjna wersji solo, natomiast model przegubowy trafi do pierwszych klientów w 2008 r. –„Trochę mi żal „starego”Conecto, który wraz z wejściem normy Euro 4 będzie wycofywany z oferty”–mówi Laszlo Rakasz. –„Jednak nowa rodzina Conecto low floor daje nam –dzięki niskiej podłodze we wszystkich drzwiach –znacznie szersze możliwości i wierzę, że podbije ona serca i portfele przewoźników miejskich”.

Obok niego dumnie prezentował się sprowadzony prosto z hanowerskich targów IAA nowy autobus turystyczny Mercedes-Benz Tourismo II. To aktualnie najchętniej kupowany autokar w naszym kraju. W odrażeniu od poprzedniej serii, nowa generacja Tourismo będzie występować aż trzech różnych wersjach gabarytowych! Tego właśnie do tej pory brakowało –możliwości wyboru różnej długości pojazdu i tym samym jego pojemności. –„Zmodernizowana rodzina Tourismo będzie dostępna w trzech wariantach –standardowej Tourismo o długości 12,1 metra, wydłużonej Tourismo M o długości 12,9 metra i trzyosiowej Tourismo L o długości 13,9 metra. Dzięki temu nowe pojazdy mogą zabrać od 49 do 57 pasażerów w kompletacji trzygwiazdkowej”–mówi Roman Kałużyński, dyrektor sprzedaży marki Mercedes-Benz. Ponadto na wystawie zagościła jeszcze jedna nowość –Mercedes-Benz Travego II, który razem z Setrą S417 HDH reprezentował segment luksusowych autokarów.

 

Słupska firma Kapena razem z koncernem Irisbus pokazała w Kielcach cztery autobusy –z klasy mini zobaczyliśmy niskopodłogowy autobus Cacciamali Urby (z dwoma bezstopniowymi wejściami i silnikiem Euro 4);z klasy midi –międzymiastowy Cacciamali Tema (nowe nadwozie i silnik Euro 4);z klasy maxi zasilany sprężonym gazem ziemnym miejski Irisbus Citelis 12 CNG (EEV) –zwycięzca w przetargach w Wałbrzychu (8 egz. wersji solo) i w Słupsku (5 szt. w wersji przegubowej). Najważniejszym elementem ekspozycji Kapeny był międzymiastowy autobus Irisbus Crossway 12 Jego światowa premiera miała miejsce na czerwcowych targach Autotec w Brnie. Autobus jest przeznaczony przede wszystkim do obsługi regularnych połączeń lokalnych, przewozów pracowniczych i okazjonalnych. Jego prowadzenie na rynek jest kolejnym krokiem we wdrażaniu strategii konwergencji i odświeżenia oferty Irisbus IVECO. Crossway został opracowany głównie z myślą o rynkach Europy Centralnej, a także niektórych krajów zachodnioeuropejskich, takich jak: Austria, Beneluks, Dania, Finlandia, Francja Niemcy, Islandia, Włochy i Szwajcaria. W ofercie będzie on ulokowany pomiędzy autobusem szkolnym Recreo a autobusem typu kombi Arway. Podobnie jak jego poprzednik Axer, tak i Crossway będzie produkowany w zakładach Irisbus w Vysoke Myto w Czechach. Seryjna produkcja autobusów Crossway z silnikiem Tector rozpoczęła się we wrześniu 2006 r., a wersji z jednostką Cursor –dopiero ruszy w listopadzie br. Celem, postawionym przed modelem Crossway jest umocnienie pozycji Irisbus IVECO na pozycji europejskiego lidera w segmencie ekonomicznych autokarów międzymiastowych, zdobytej kilka lat temu dzięki serii autobusów 900.

  

Spółka Polskie Autobusy wystawiła w Kielcach także cztery autobusy. Barwy Autosana reprezentował Autosan A0808T Gemini z silnikiem Cummins Euro 4 (wersja dla klienta z Szwecji) i A10-12T Lider także z silnikiem Euro 4 –w barwach PKS Łosice. Natomiast z Jelcza przybył zupełny debiutant –niskowejściowy model M083 o długości 8,6-metra z silnikiem Cummins Euro 4 (układ drzwi 1-2-0). Autobus bazuje na prototypie Autosana A0808MN Koliber, który po raz pierwszy był zaprezentowany na targach Komunikacji Miejskiej w Łodzi w 2001 roku. W stosunku do pierwowzoru zmieniono przede wszystkim długość pojazdu która obecnie wynosi 8 500 mm. Dzięki temu udało się zamontować retarder, którego wcześniej w Kolibrze nie było. Zwiększyła się też liczba przewożonych osób. Obecnie autobus może przewieźć łącznie 52 osoby z czego 16 na miejscach siedzących plus kierowcę. Umieszczenie silnika na tylnym zwisie umożliwiło lepsze rozplanowanie przestrzeni pasażerskiej. Naprzeciw środkowych drzwi wygospodarowano miejsce na stanowisko do mocowania wózka inwalidzkiego lub dziecięcego. Z ważniejszych zmian najbardziej widoczne są zmiany w stylistyce nadwozia. Wyostrzono nieco rysy na ścianie przedniej. Zastosowano wyrównaną linię okien na ścianach bocznych, tak jak miało to miejsce w Jelczu M121I, a już niedługo również w M101I. Duże zmiany zaszły również w ścianie tylnej gdzie zamontowano m.in. zespolone reflektory. Całkowitą nowością jest zastosowanie silnika firmy Cummins spełniającego normę czystości spalin EURO 4. Kilka lat temu wyszła bardzo krótka seria autobusów Jelcz z serii T120 które również otrzymały silniki tego producenta, jednak wtedy, m.in. ze względu na wyższą cenę w stosunku do identycznego autobusu z jednostką napędową Mielca, takie rozwiązanie się nie przyjęło. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie inaczej i silniki Cummins zostaną zastosowane również w innych modelach autobusów. Zgodnie z obecnie panującymi trendami nadwozie autobusu zostało wykonane z odpornej na korozję stali nierdzewnej, tworzyw PWS i aluminium. Do końca br. autobus Jelcz M083 będzie odbywał szereg jazd testowych, mających na celu zebranie opinii od użytkowników eksploatujących autobusy miejskie, tak by od przyszłego roku móc wprowadzić autobus do seryjnej produkcji. Debiutantowi towarzyszył weteran kieleckich targów –niskopodłogowy autobus Jelcz M125M/4 CNG w barwach MPK Rzeszów.

 

Firma MAN –STAR TRUCKS pokazała autobusy znane z ulic polskich miast. Rodzinę Lion`s City reprezentowały egzemplarze MAN Lions’City G z Białegostoku i MAN Lion’s City z Poznania. Ten drugi autobus miejski był jednocześnie symbolem dziesięcioletniej współpracy MAN i MPK Poznań. Wówczas firma MAN Pojazdy Użytkowe Polska zrealizowała kontrakt na dostawę 50 autobusów niskopodłogowych (40 szt. MAN NL 202 i 10 szt. MAN NG 272) dla MPK Poznań. Było to jednocześnie pierwsze nowe autobusy tej marki w Polsce. Wówczas zostały one wyprodukowane przez zakłady w Salzgitter. Obecnie wszystkie autobusy, które trafiają na polski rynek to dzieło polskich pracowników zatrudnionych w fabrykach w Sadach i Starachowicach. W ciągu tych 10 lat MAN sprzedał na naszym rynku prawie 900 autobusów –przede wszystkim miejskich, które operują na ulicach ponad 50 polskich miastach. W tym roku firma MAN –STAR TRUCKS podpisała liczne kontrakty, w tym trzy największe: z ITS Michalczewski w Warszawie (największy prywatny operator w Polsce) na dostawę 55 szt. MAN Lion’s City G;z Białymstokiem na dostawę 43 szt. MAN Lion’s City (pierwsze silniki MAN Euro 4 w Polsce) oraz z MPK Poznań na dostawę 20 szt. MAN Lion’s City. W sumie od stycznia do października br. zawarto kontrakty na sumę 161 autobusów, co jest rekordowym wynikiem w historii działalności MAN w Polsce. Oprócz autobusów miejskich, MAN pokazał na TRASEXPO także autobus międzymiastowy MAN Lion’s Regio oraz hanowerskiego debiutanta –autokar Neoplan Cityliner. Zarówno na IAA, jak i w Kielcach pokazano jego dwuosiową wersję o długości 12,24 metra (Cityliner HD). Oprócz niego w ofercie producenta znajdzie się także wariant trzyosiowy w dwóch odmianach pojemnościowych: Cityliner HDC o długości 12,9 metra oraz Cityliner HDL o długości 13,9 metra. Podstawowym źródłem napędu nowego Citylinera HD jest 6-cylindrowy silnik MAN D2066 LOH 03/04, korzystający z rozwiązania EGR, które umożliwia spełnienie norm Euro 4 bez konieczności stosowania roztworu AdBlue. Układ napędowy jest w standardzie wyposażany w filtr cząstek stałych MAN PM-KAT. W podstawowym wyposażeniu montuje się jednostkę wyregulowaną na 440 KM. Z kolei trzyosiowy model w standardzie napędzany jest nowym,. 12,4-litrowym silnikiem MAN D2676 LOH 02, łączony ze zautomatyzowaną skrzynią biegów MAN TipMatic. Na zakończenie opisu ekspozycji niemieckiego koncernu dodajmy, że w tym roku firma MAN –STAR TRUCKS &BUSES (skupiająca fabryki w Sadach i Starachwicach) planuje wyprodukować aż 990 autobusów i 1468 szkieletów autobusowych (!). To prawdziwy rekord. 

 

Scania Polska pokazała dwie premiery w postaci zmodernizowanych autobusów miejskich z rodziny OmniLink, w tym jeden egzemplarz w wersji zasilanej etanolem. To kolejny krok szwedzkiego producenta w ramach rozpowszechniania tego rodzaju paliwa w Europie. Silniki Scania zasilane etanolem bazują na tradycyjnych jednostkach Diesla. Paliwem jest prawie czysty etanol (95%), wymieszany ze specjalnym dodatkiem poprawiającym jego własności zapłonowe (5%). Scania już od dziesięcioleci pracuje nad doskonaleniem tego typu napędu, głównie we współpracy ze Storstockholms Lokaltrafik (SL), głównym przewoźnikiem miejskim w Sztokholmie. Pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się zakupić takie autobusy jest Słupsk. Uroczyste przekazanie pierwszego z pięciu etanolowych autobusów nastąpi 26 października br. Natomiast z oferty turystycznej Scanii mogliśmy oglądać w Kielcach znane modele: Scania-Irizar PB oraz Scania-Irizar NewCenury. Zdaniem Andrzeja Jaworskiego –dyrektora działu autobusów Scania Polska, ten pierwszy model już niedługo doczeka się zintensyfikowanej promocji w Polsce, co powinno przełożyć się na jego zwiększoną sprzedaż. Jak na razie wygląda plasuje się ona poziomie kilku sztuk –czyli podobnie, jak w przypadku innych autokarów z najwyższej półki oferowanych w Polsce.

 

Kolejnym polskim producentem, który zaprezentował się w Kielcach był Solbus. Firma pokazała autobus turystyczny własnej konstrukcji –Soltour 10 (SL 10T) o długości 9630 mm z silnikiem Cummins IBBe4 Euro 4 o pojemności 6,7 litra i mocy 220 kW (300 KM). Pojazd zabiera na swój pokład 37 pasażerów. Warto podkreślić, że zastosowano w nim niezależne zawieszenie osi przedniej firmy Voith. –„To brat-bliźniak modelu SL 11T (o długości 10780 mm), który zadebiutował wiosną br. w Jachrance”–mówi Michał Śliżak, dyrektor działu marketingu FA Solbus. –„Jak na razie z tej rodziny wyprodukowaliśmy dwa egzemplarze, które testujemy w normalnej eksploatacji i wsłuchujemy się w głosy użytkowników. Autokar Soltour 10 pokazaliśmy także na targach IAA. Generalnie jestem bardzo zadowolony z naszej obecności w Hanowerze. Pomimo skromnego stoiska nasz autobus zwrócił uwagę osób, na których najbardziej nam zależało, czyli profesjonalistów z branży autobusowej. Wielu z nich bardzo pozytywnie oceniło stosowane przez nas rozwiązania techniczne. Dało się w rozmowach z potencjalnymi partnerami wyczuć szacunek dla potencjału, którym już dzisiaj dysponuje nasza firma, będąc zupełnie niezależnym producentem autobusów o konstrukcji samonośnej, a nie na bazie kupowanego z zewnątrz podwozia. Teraz czeka nas dużo pracy, aby wybrać najwłaściwszych partnerów i w przyszłym roku rozpocząć eksport autobusów.”–przekonuje Michał Śliżak. Pozostałe dwa autobusy Solbusa prezentowane na TRANSEXPO były przedstawicielami miejskiej rodziny SN. Pierwszy z nich –Solbus Solcity 11 (SN11M) został wyprodukowany dla MZK Inowrocław. Ten niskowejściowy posiada silnik Euro 3 Iveco o mocy 240 KM i manualną skrzynię biegów firmy ZF. Jego pojemność to 90-ciu pasażerów. W przyszłości rodzina Solcity będzie wyposażona w dedykowaną dla autobusów miejskich wersję silnika ISBe4 firmy Cummins o mocy 250 KM. Drugi z przedstawicieli serii SN, biało-niebieski Solcity 11 (SN11L) w wersji lokalnej, wkrótce rozpocznie regularne przewozy w PKS Chojnice. Posiada on te same główne komponenty, co model miejski, lecz różni się od niego aranżacją wnętrza. Wewnątrz podmiejskiego Solbusa znajduje się 38 siedzeń firmy Kiel z wysokim sztywnym oparciem. Autobus ten może przewozić dodatkowo 42 osoby na stojąco.

 

Solaris Urbino 18 Hybrid to tegoroczny zdobywca „Złotego Medalu Targów Kielce”. Autobus z napędem hybrydowym to odpowiedź firmy Solaris Bus &Coach na światowe trendy dotyczące poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Powstał on dzięki współpracy Solaris Bus &Coach oraz firm amerykańskich: GM Allison i Cummins, a jego światowa premiera odbyła się na tegorocznych targach w Hanowerze. Dieslowską część napędu stanowi 340-konny silnik firmy Cummins ISLe4 o pojemności 8,9 litra. Drugim elementem napędu autobusu i zarazem jego główną częścią jest system EP50 firmy Allison Transmission. Wspomaganie tradycyjnego silnika Diesla przez silniki elektryczne w taki sposób, aby można było korzystać z silnika spalinowego w sposób optymalny, to najprostszy opis działania napędu hybrydowego. Specjalna jednostka sterująca, która integruje pracę silnika spalinowego i napędu Ev, zapewnia maksymalną synergię obu elementów składowych jednostki napędowej autobusu. Najistotniejsze korzyści i atuty autobusu hybrydowego to mniejsze zużycie paliwa nawet do 40%, a co za tym idzie znacznie niższe koszty i mniejsza emisja spalin. Pierwszy egzemplarz autobusu hybrydowego trafi do niemieckiego klienta, firmy DVBAG z Drezna. W tej chwili w fabryce w Bolechowie trwa już produkcja kolejnych egzemplarzy „jamników”z napędem hybrydowym.

Absolutną nowością natomiast na TRANSEXPO była prezentacja autobus miejskiego Solarisa Alpino o długości 8,6 metra, który został skonstruowany głównie z myślą o wąskich i krętych uliczkach alpejskich miast. Dlatego jest on węższy w porównaniu ze swoimi większymi braćmi o 15 cm. –„Wszystko po to, aby z łatwością pokonywał wąskie i kręte uliczki alpejskich miast, a także bez problemu mógł wjechać w najwęższe tunele, którymi nierzadko usiane są górskie drogi”–mówi o nowym produkcie Krzysztof Olszewski, prezes Solaris Bus &Coach S.A. –Myślę jednak, że także na rynku polskim może to być ciekawa propozycja, szczególnie dla przewoźników z mniejszych aglomeracji. Takie autobusy mogą z powodzeniem obsługiwać transport pasażerski w ścisłym centrum, gdzie ulice starówek często są bardzo wąskie.”Ponadto producent z Bolechowa pokazał także premierowego Solarisa Urbino 18 z silnikiem DAF EEV, któremu towarzyszył autobus gazowy Urbino 12 w barwach MPK Radom i Solaris Vacanza w barwach firmy przewozowej Grot. Wielkim zaskoczeniem tegorocznych targów w Kielcach było wprowadzenie do oferty handlowej Solarisa produktów firmy Turkkar - jak na razie jest to jeden model autobusu turystycznego klasy midi. Na razie to tylko sonda i badanie potencjalnej reakcji klientów, jednak w przypadku \'zadomowienia\' się tureckich autobusow w ofercie producenta z Bolechowa będzie to oznaczało wejście w zupełnie nowe obszary rynku. I oto właśnie Solarisowi chodzi. Więcej szczegółów na temat tego projektu - w kolejnym wydaniu InfoBusa.

 

Spore zainteresowanie wśród przewoźników turystycznych niewątpliwie wzbudziło stoisko VDL Bova Polska, gdzie zostały zaprezentowane autobusy VDL Bova: Lexio, Futura i Magiq  oraz po raz pierwszy w Polsce –trzyosiowy Jonckheere JSD 140-460. Ten najnowszy autobus turystyczny spod znaku VDL oferowany jest w trzech długościach –12,2 m (wersja dwuosiowa), 13,4 i 14 m (wersje trzyosiowe). Holenderski producent wraz z wprowadzenia silników DAF Euro 4 przeprowadził modernizację popularnych w Polsce modeli Futura i Magiq. Większe zmiany objęły model Futura, który przez ostatnie 24 lata odniósł znaczny sukces na wielu europejskich rynkach. Tym samym, oprócz nowego układu napędowego, autokary tej serii otrzymały nową deskę rozdzielczą, a także zmodernizowaną przednią i tylną ścianę. Także liczba oferowanych wariantów długościowych uległą rozszerzeniu. Wersja FLD o standardowym poziomie podłogi jest teraz dostępna w wersjach 12,0 i 12,71 metra. Wysokopokładowa wersja FHD jest obecnie dostępna jako 2-osiowy autokar o długości 10,45, 12,04 i 12,75 metra. Wycofano natomiast modele trzyosiowe o długościach 13,01, 13,9 i 14,8 metra, które zastąpione zostały podobnymi odmianami nowszego modelu Magiq. Dodatkowo od stycznia 2007 r. będzie on oferowanych także w trzyosiowej wersji MHD 148 Magnum o długości 14,8 m.

 

I „last but not least”–Volvo Polska. Podczas tegorocznej edycji targów szwedzki koncern zaprezentował aż trzy nowości: nową generację autobusu miejskiego niskopodłogowego Volvo 7700, nową generację autobusu turystycznego Volvo 9700 oraz nowy autobus turystyczny Volvo-Sunsundegui Elegance (na podwoziu B9R). To pierwszy przypadek, kiedy Volvo pokazuje w Polsce autobus turystyczny zabudowany przez inną firmę nadwoziową –w tym wypadku hiszpańskiego producenta Sunsundegui. –„Volvo B9R Elegance to efekt współpracy globalnej –mówi Paweł Hałas, dyrektor sprzedaży Volvo Polska, Autobusy. –„Volvo uznało, że korzystne byłoby poszerzenie oferty w segmencie pojazdów turystycznych o jeszcze jeden pojazd –konkurencyjny cenowo wobec modeli Volvo 9700 i 9900. Dlatego naturalnym krokiem było zawarcie bardziej formalnego przymierza, które zaowocowało produktem opartym konstrukcyjnie na modelu Sideral 2000, ale z ulepszonym designem. Autokar Volvo B9R Elegance bazuje na atrakcyjnym cenowo podwoziu B9R, które będzie stosowane przez Sunsundegui tylko dla tego modelu. Wszystkie pozostałe autobusy turystyczne hiszpańskiej firmy korzystające z platform Volvo będą zabudowywane na B12B. Oba te podwozia produkowane są w szwedzkich zakładach Volvo w Boras, a następnie transportowane do Alsasua –do fabryki Sunsundegui”–tłumaczy Paweł Hałas.

 

Podsumowując…

Tegoroczną edycję targów TRANSEXPO należy uznać za jak najbardziej udaną. Mamy nadzieję, że w przyszłości w wystawie zwiększy się udział autobusów międzymiastowych i turystycznych, co powinno przełożyć się na wyższą frekwencję przewoźników działających także poza komunikacją miejską. To jednak nie zależy tylko od producentów autobusów, ale także od organizacji zrzeszających firmy transportowe. W tym roku nie odbyło się zapowiadane spotkanie PSPA, a na pewno taka inicjatywa spowodowałaby podniesienie frekwencji wśród firm turystycznych. Cóż, może uda się to zrobić za rok. Jak zapowiada Anna Prędota –przyszłoroczna jubileuszowa, piąta edycja TRANSEXPO (19-21.09.2007) zbiegnie się z 15-leciem Targów Kielce dlatego już teraz organizatorzy szykują specjalną oprawę. Dlatego warto już teraz rezerwować sobie czas.

Nagrody i wyróżnienia IV Międzynarodowych Targów Lokalnego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO:
MEDALE: W kategorii POJAZDY dla Solaris Bus &Coach S.A. - Bolechowo k. Poznania za Solaris Urbino Hybrid.

W kategorii SYSTEMY OBSŁUGI PASAŻERÓW dla R&G Plus Sp. z o.o. - Mielec oraz Taran Sp. z o.o. - Mielec za system dynamicznej informacji przystankowej.

WYRÓŻNIENIA: W kategorii POJAZDY

dla EvoBus Polska Sp z o.o. - Wolica k. Warszawy za Mercedes-Benz Conecto Low Floor;dla Polskie Autobusy Sp. z o.o. –Warszawa za autobus miejski JELCZ M083C;dla MAN STAR TRUCKS Sp. z o.o. –Nadarzyn za autobus niskopodłogowy Lion\'s City G.

W kategorii SYSTEMY OBSŁUGI PASAŻERÓW dla Seasam House Oy –Finlandia za Seasam Traveller - kompleksowy system informacji pasażerskiej.

W kategorii INNE dla Rafineria Trzebinia za olej napędowy ON BIO 10.

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE: dla PKS S.A. w Ostrowcu Świętokrzyskim za system zarządczy przedsiębiorstwa transportowego

ZA ARANŻACJĘ STOISKA: Medal Targów Kielce otrzymała firma EvoBus Polska –Wolica.

Wyróżnienia przyznano: dla Drabpol –Częstochowa;dla EL-CAB - Murowana Goślina;dla Solaris Bus &Coach –Bolechowo;dla Tezana –Warszawa;dla Volvo Polska –Wrocław.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
TRANSEXPO 2006
targi
Kielce
 • pawel – 17.10.2006

  ciekawy ten tramp z wklejanymi szybami,nowym zawieszeniem i świetnymi silnikami-oby się dobrze sprzedawał

 • Trajluś – 17.10.2006

  Dużo błędów w tekście, chyba autor za bardzo się spieszył. Scania OmniLink zasilana etanolem nie jest zmodernizowaną wersją, więc jest błąd w artykule. Według mnie MB Conecto LF jest nieciekawą konstrukcją... mam tu na myśli stylistykę, mogli się postarać ale sam pomysł jest trafiony. BMC dobrze się zapowiada ze swoimi modelami miejskimi, może kiedyś wprowadzą przegubowca. Autosan próbuje jak może ze sławną, starą H9 i bardzo dobrze mu to wychodzi, jestem pod wrażeniem :) Grupa Neoman jak zwykle piękne autobusy, zarówno miejskie jak i miedzymiastowe czy autokary. Solbus mógłby popracować nad stylistyką ściany przedniej, a także wprowadzić dwuskrzydłowe drzwi na przednim zwisie w wersji miejskiej. Co do Solarisa... byłem zaskoczony tajemniczą nazwą Alpino, a tu prosze... bardzo ciekawy model, przypominający bardzo Neoplana N4009 Mini, niech wprowadzą do niego układ drzwi 1-2-1 w opcji, wtedy będzie przypominał BredaMenarinibusa ;)

 • maario – 18.10.2006

  Solbus jest super,jeszcze niedawno psioczyłem na tą firme a tu proszę... Nowe modele w tak krótkim czasie,odchodzą od tych sorów,firma rozwija się szybko,Solbusowi wróżę niezłą przyszłość

 • AK – 18.10.2006

  rzeczywiscie Scania pokazala zarowno model OmniLink nowej generacji, jak i starszej - w barwach firmy SL - za pomylke przepraszam. mam nadzieje, ze nikogo nie wprowadzilo to w dramatyczna rozterke. co do bledow to chyba nie ma ich az tak duzo - rzeczywiscie wine za to ponosi glownie pospiech, ale jak sie wydaje co tydzien ponad 100 stron A4 to trzeba sie spieszyc... pozdrawiam i dziekuje za uwagi

 • Trajluś – 19.10.2006

  Dobrze, że zostało to zauważone. Hehe... mnie nie wprowadziło to w dramatyczną rozterkę i myśle, że innych również ;D Co do błędów to oczywiście rozumiem, że przyczyną tego jest pośpiech i w przeciwieństwie do pisania książek tu nie ma mowy o zatrudnieniu korektora. Ale słuszne uwagi Czytelników na pewno się przydadzą ;] Co do Scanii... to powinna sukcesywnie wprowadzać zmodernizowane modele, chociażby wspomniany przeze mnie wcześniej OmniLink na etanol, a także przede wszystkim wersja przegubowa OmniCity, midi w każdym modelu tej serii też by się przydało. A jeśli chodzi jeszcze o napędy alternatywne to można pomysleć o CNG, hybrydzie no i co ważne trolejbusach. Każda licząca się firma autobusowa ma przynajmniej w ofercie alternatywne dla diesla CNG i trolejbusy. Pozdrawiam :)

 • jeczuś – 22.10.2006

  maario dlaczego nie podpisałeś "pracownik firmy solbus" żal mi ciebie

 • Trajluś – 23.10.2006

  Hahah... jeczuś, to może Ty zostaniesz pracownikiem Solbusa ?? ;D Bo inaczej Ciebie będzie mi żal ;p

 • kaktus – 30.10.2006

  a ja tam miałem jechać...może za rok:)

 • pracownik – 30.10.2006

  maario chyba dostaniesz dodatek do wypłaty w solbusie za wazelinę !!!!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....