TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Wojewoda podlaski rozmawia z samorządami o autobusowych dopłatach
INFOBUS.PL - Opublikowano: 02.08.2019 13:00:43
fot. Wrota Podlasia

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski spotkał się w środę (31.07) z samorządowcami, z którymi rozmawiał o zasadach udziału w nowym rządowym programie przywracającym lokalne połączenia autobusowe. Z budżetu państwa na realizację programu w 2019 r. trafi 300 mln zł, a w 2020 r. – 800 mln zł.

Z dopłat na transport autobusowy skorzystają głównie mieszkańcy wsi i miasteczek. -To kolejny element realizacji programu Prawa i Sprawiedliwości, rządu premiera Mateusza Morawieckiego w zakresie walki z różnego rodzaju wkluczeniami społecznymi – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski o projekcie przywracającym połączenia lokalne. Pierwsze PKS-y uruchamiane dzięki wsparciu ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych powinny ruszyć od września tego roku.

- Fundusz Dróg Samorządowych poprawia stan dróg powiatowych i gminnych, ale ważne jest też, by przewozy autobusowe w Polsce powiatowej i ten element infrastruktury komunikacyjnej został odtworzony – podkreślał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Jednocześnie przypomniał, że we wtorek podpisał z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem porozumienie w zakresie zasad dopłat do przewozów autobusowych.

Wojewoda podlaski w tym tygodniu ogłosi nabór, który będzie trwał 12 dni i w tym czasie potencjalni organizatorzy, czyli wójtowie, burmistrzowie, starostowie składają wnioski na konkretne linie, które chcą uruchomić. Rozstrzygnięcie takiego naboru powinno nastąpić w ciągu kolejnych dziesięciu dni, tak aby organizator z końcem sierpnia wiedział, że otrzymuje środki i może takie linie uruchomić od pierwszego września tego roku.

W tym roku do samorządów trafi 300 mln zł na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, w następnych latach po 800 mln zł. Z dopłat na transport skorzystają przede wszystkim gminy wiejskie.

Nowy rządowy program zlikwiduje białe plamy na mapie połączeń autobusowych Podlasia oraz połączy ze sobą wszystkie gminy i powiaty. Niemożność dojazdu ze wsi czy małego miasteczka do pracy, szkoły czy lekarza nie powinna być już dla Podlasian problemem.

Połączenia lokalne – zasady działania programu
Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych nie funkcjonujących od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest minister do spraw transportu. Obsługę Funduszu na zasadach określonych w umowie z jego dysponentem będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

Organizator publicznego transportu zbiorowego (jednostka samorządu terytorialnego) może uzyskać ze środków Funduszu dopłatę po zawarciu umowy z wojewodą. Umowa jest zawierana na wniosek organizatora po zakończeniu procedury naboru i oceny wniosków o objęcie dopłatą. Do 31 grudnia 2021 r. dopłatę ustala się w kwocie nie wyższej niż 1 zł do 1 wozokilometra przewozu autobusowego o charakterze użyteczności publicznej.

Warunkiem uzyskania dopłaty jest:

  • 1. Sfinansowanie ze środków własnych organizatora części ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10%.
  • 2. Zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego – określonej w art. 4 ust. 1 pkt. 24 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie drogowym.
"Ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej" nie stosuje się do przewozów w ramach komunikacji miejskiej.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
ustawa
PTZ
podlaskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....