TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Wnioski o reaktywacje autobusowych linii od sierpnia
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 12.07.2019 09:00:54
Wnioski o reaktywacje autobusowych linii od sierpnia

Od początku sierpnia samorządy będą mogły składać wnioski o reaktywowanie linii do Funduszu Autobusowego. Uwaga - trzeba będzie się z tym pospieszyć, bo rząd chce zdążyć przed rokiem szkolnym i … wyborami.

Od sierpnia samorządy mogą składać wnioski o reaktywowanie linii do Funduszu Autobusowego. Cały czas jednak nie znamy podziału środków na poszczególne województwa. Zdaniem rządu, taki grafik ma pojawić się na dniach. Ministerstwo Infrastruktury liczy, że dzięki temu wsparciu pierwsze reaktywowane linie zdążą ruszyć wraz z początkiem nowego roku szkolnego

-"Od początku sierpnia samorządy będą mogły składać do wojewodów wnioski do funduszu autobusowego powołanego ustawą, która wchodzi w życie 18 lipca – poinformował w czwartek w Miechowie (Małopolskie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

"To od państwa bardzo dużo zależy czy te białe plamy na mapach wykluczenia komunikacyjnego zostaną zlikwidowane" – mówił Adamczyk i zaznaczył, że samorządy mogą liczyć na pomoc rządu w przygotowaniu wniosków, analiz sytuacji, na pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na różne pytania związane z realizacją projektu likwidacji wykluczenia komunikacyjnego.

Autobusowa ustawa

Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wejdzie w życie 18 lipca. Jej celem jest przywrócenia zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach. Minister zwrócił się z prośbą do samorządów o współpracę i uczestnictwo w programie.

Na mocy ustawy, która wejdzie w życie 18 lipca, utworzony został państwowy fundusz celowy – Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Przepisy ustawy nie odnoszą się do przewozów realizowanych w ramach komunikacji miejskiej.

Roczny budżet funduszu ma wynosić co najmniej 800 mln zł z tym, że w tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 300 mln złotych. Rządowa dopłata dla samorządów została ustalona na kwotę nie wyższą niż do 1 zł dla 1 wozokilometra przejechanego przez autobus. Oznacza to, że dzięki funduszowi rocznie zostanie wygenerowanych co najmniej 800 mln km więcej. W tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 300 mln złotych.

Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu – przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii.

-"Rząd polski zdecydował, że państwo będzie brało na siebie obowiązek wyrównania tego deficytu" – powiedział na koniec swojego wystąpienia  minister.

Wnioskowa procedura

Od sierpnia samorządy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie przewozów autobusowych na swoim terenie. Nie znamy jeszcze jednak kwot, jakie mają trafić do poszczególnych województw. Ma to ustalić specjalne rozporządzenie rady ministrów, które w zasadzie już dawno temu miało być opublikowane.

Równolegle trwają prace nad kształtem porozumienia między organizatorem przewozów, a wojewodą, który będzie odpowiedzialny za nabór wniosków. Zdaniem rządu, urzędy wojewódzkie już są przygotowane do nowej roli.

Z kolei za komunikację z przewoźnikami ma być odpowiedzialne ministerstwo, które będzie informować samorządy, jak uzyskać dofinansowanie do zlikwidować przewozów.

Zdaniem MI, nabory wniosków mają być bardzo krótkie - przewoźnicy autobusowi dostaną najwyżej kilka dni na złożenie wniosków i takie samo szybkie będzie rozstrzygnięcie, tak aby podpisanie umów mogło nastąpić pod koniec sierpnia - przed pierwszym szkolnym dzwonkiem i … wyborami.

Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury niektóre samorządy są tak dobrze przygotowane do wejścia w życie autobusowi ustawy, że nowe połączenia autobusowe rusza już od 1 września. Które są to samorządy - jak na razie nie wiadomo.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
PKS
MI

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....