TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Wilno z pierwszymi elektrycznymi autobusami. Karsan!
InfoBus.pl - Opublikowano: 21.09.2019 12:00:36
Wilno z pierwszy elektrycznymi autobusami. Karsan!; fot. UM Wilno

20 września stolica Litwy powitała pierwsze w tym kraju autobusy elektryczne - minibusy Karsan Jest Electric. Łącznie miasto zakupiło pięć takich pojazdów.

Tym samym Wilno kontynuuje największą odnowę floty transportu publicznego w swojej historii. W sobotę nowe elektrobusy będą dostępne dla wszystkich mieszkańców i pojawią się na Placu Katedralnym. Natomiast już w niedzielę autobusy rozpoczną regularną obsługę trasy nr 89, która stanie się pierwszą w pełni zelektryfikowaną linią komunikacyjną na Litwie.

-"W Wilnie jeździ już prawie 300 nowych pojazdów transportu publicznego, a dziś przedstawiamy mieszkańcom pierwsze elektryczne autobusy na Litwie. Dzięki zerowej emisji niewątpliwie przyczynią się one do ekologicznej wizji naszego miasta. To nie koniec. Do naszej floty dołączy niebawem 130 nowych autobusów, a także zrealizujemy projekty mające na celu poprawę połączeń transportowych w stolicy, w tym szybkie korytarze transportu publicznego. Do tego dodamy kolejne piesze i rowerowe ścieżki - podkreślił Remigijus Šimašius, burmistrz Wilna.

Przy tak ambitnym tempie inwestycji w transport publiczny Wilno niebawem będzie maiło najmłodszą flotę autobusów wśród wszystkich stolic UE.

Litewskie elektrobusy

Wartość "elektrycznej" transakcji na zakup 5 szt. autobusów elektrycznych wyniosła 1 510 957 EUR, co daje jednostkowy koszt modelu Karsan Jest Electric na poziomie 302191 EUR. Zakup został sfinansowany ze środków własnych UAB Vilniaus Public Transport, a za dostawę pojazdów odpowiedzialne są firmy TM Service UAB i Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.S.

-"Przy zakupie pierwszych autobusów elektrycznych przywiązaliśmy dużą wagę do komfortu pasażerów i kierowców. Każdy Karsan Jest Electric może przewozić 23 pasażerów jednocześnie i oferuje 10 miejsc siedzących plus 12 miejsc stojących i 1 miejsce dla osoby niepełnosprawnych. Niska podłoga ułatwia pasażerom wsiadanie i wysiadanie, a niezależny system klimatyzacji utrzymuje odpowiedni klimat w kabinie - i dla kierowcy i dla pasażerów. Każdy autobus ma długość 5,8 metra i doskonale sprawdza się na wąskich uliczkach Starego Miasta. Ponadto wszystkie egzemplarze wyposażone są w oświetlenie LED, systemy wideo i audio, bluetooth, gniazda USB i kamery wideo. Duże panoramiczne okna zapewniają dobrą widoczność dla pasażerów, a regulowany fotel kierowcy i szerokie pole widzenia podnosi komfort jazdy"- mówi Rimantas Markauskas, dyrektor generalny Vilniaus Public Transportas UAB.

Elektryczny napęd

Wileńskie autobusy Karsan Jest Electric zostały wyposażone w silniki elektryczne BMW o mocy 88 kWh, momencie obrotowym 290 Nm plus podwójne akumulatory litowo-jonowe.

Karsan dostarczył wraz z każdym nowym elektrobusem także urządzenia do jego wolnego ładowania na terenie zajezdni UAB.

Elektryczne modele wyposażone są w złącza Combo-2 (CCS), które pozwolą na ładowanie akumulatorów trakcyjnych także z istniejących już w centrum Wilna szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych

Dalsze zakupy

Jak zadeklarował dyrektor UAB, wkrótce na ulicach Wilna pojawi się 10 nowych autobusów klasy MINI/MIDI. Planowany jest też zakup 50 szt. trzyosiowych autobusów na CNG oraz 70 autobusów hybrydowych (20 trzyosiowych i 50 dwuosiowych).

-"Wraz z odnowieniem floty autobusów i trolejbusów rośnie zadowolenie z naszego transportu publicznego. Najnowsze badanie satysfakcji pasażerów z transportu publicznego wykazały, że autobusy i trolejbusy w Wilnie, a także całą organizację pracy transportu publicznego pasażerowie ocenili na 8 pkt przy w skali do 10 pkt. Jest to najwyższa ocena zadowolenia z transportu publicznego w całej historii naszych badań. Ponadto odnowienie transportu publicznego zachęca do wzrostu ruchu pasażerskiego i na niektórych na trasach mamy wzrosty dochodzące nawet do 20 procent " - mówi Modesta Gusarovienė, dyrektor ds. usług transportowych w Wilnie.

Przypominamy, że Dzień bez Samochodu przypada na dzień 22 września i wówczas przejazd wszystkimi wileńskimi autobusami i trolejbusami będzie bezpłatny.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
elektrobus
MINI
Karsan
Litwa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....