TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Wielki pokaz nowych autobusów w Częstochowie
InfoBus.pl - Opublikowano: 05.04.2017 18:04:59 10 komentarzy
Wielki pokaz nowych autobusów w Częstochowie

W tym tygodniu częstochowski tabor MPK wzbogacił się o 40 nowoczesnych autobusów Nowych Urbino 12. Każdy z nich ma klimatyzację, biletomat, Wi-Fi i ładowarki USB. Dofinansowany z Unii Europejskiej nabytek to kolejny krok w kierunku "Lepszej Komunikacji" publicznej w Częstochowie. Nowe Solarisy zostały zaprezentowane mieszkańcom 5 kwietnia 2017 r. na placu Biegańskiego. Jeszcze tego samego dnia pierwsze z nich rozpoczęły kursy po ulicach Częstochowy.

Zakup 40 Solarisów Urbino 12 kosztował ponad 40 mln zł, z czego ok. 85% to dofinansowanie ze środków UE. Autobusy są wyposażone w silniki diesla spełniające rygorystyczne normy emisji Euro 6. Oprócz nowoczesnego designu, każdy z 12-metrowych pojazdów posiada szereg udogodnień poprawiających komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Są to m.in. klimatyzacja, bezprzewodowy internet, ładowarki USB, biletomaty, nowoczesne kasowniki, rozbudowany system monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego oraz informacji dla pasażerów (m.in. dodatkowe oznakowanie kierunku podróży i trasy).

Częstochowa w awangardzie zmian

- Komunikacja publiczna w Częstochowie staje się coraz bardziej przyjazna pasażerom. Wraz z tym zakupem, nasza miejska flota staje się już na tyle nowoczesna, że jej najstarszy autobus będzie miał zaledwie dziesięć lat ? mówił podczas prezentacji solarisów prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który zapowiedział także dalsze inwestycje miejskie w transport niskoemisyjny ? z pomocą środków unijnych. Prezydent podkreślił, że Częstochowa jest pierwszym miastem, które na taką skalę rozwinęło komunikację miejską dzięki nowemu rozdaniu funduszy unijnych. W innych dopiero ogłaszane są przetargi. Prezydent zadeklarował również, że Częstochowa chce wyremontować torowiska, zakupić nowe tramwaje i budować nową linię tramwajową na Parkitkę.

Solaris w Częstochowie

Do tej pory po częstochowskich ulicach jeździło 19 autobusów tej marki. Ich mała awaryjność, nowoczesne rozwiązania i ekonomiczne silniki sprawiły, że miejski przewoźnik zdecydował o kontynuacji współpracy.

- Te autobusy są przede wszystkim trwałe, komfortowe i tanie w eksploatacji. Na dodatek mają silniki, które filtrują spaliny, dzięki czemu nie zatruwają środowiska ? podkreślił Wiesław Cieśla reprezentujący spółkę Solaris Bus&Coach.

Unia i Gazela

Zakup autobusów jest kolejnym krokiem w kierunku unowocześnienia infrastruktury i taboru komunikacji miejskiej. W ciągu ostatnich kilku lat w Częstochowie m.in. powstały nowe hale dla autobusów i tramwajów (hala tramwajowa została wyróżniona nagrodą Jurajski Produkt Roku); zakupiono też 13 autobusów z silnikiem diesla oraz 40 prototypowych autobusów hybrydowych (100% dofinansowania z programu "Gazela"), dla których wybudowano stację tankowania gazu CNG (mogą korzystać z niej również mieszkańcy posiadający samochody na gaz CNG).

Wcześniej powstała nowa linia tramwajowa na Błeszno i Raków obsługiwana przez "twisty". Przed miastem w planach ? w ramach projektów europejskich - zakup nowych tramwajów, modernizacja starszej części linii tramwajowej, budowa centrów przesiadkowych oraz przygotowanie dokumentacji związanej z projektem budowy nowej linii tramwajowej na Parkitkę, czym ma zająć się m.in. zespół zadaniowy powołany właśnie przez prezydenta miasta.

Częstochowskie nowinki w Nowych Urbino

 • Oprócz klimatyzacji w autobusach zastosowano LED-owe tablice wyświetlające kierunek jazdy i numer linii.

 • Na tylnej tablicy obok numeru linii jest wyświetlana nazwa przystanku docelowego.

 • Przednia, boczna i tylna tablica na początkowych przystankach (podczas postoju) będą wyświetlały pozostały czas do odjazdu oraz numer linii i przystanek docelowy.

 • Nowością wewnątrz autobusu jest kolorowa tablica LCD umieszczona tuż za kabiną kierowcy oraz tablica (w postaci "koralików") informująca o trasie z przystankami.

 • W pojazdach zamontowano kasowniki dwufunkcyjne nowej generacji, wyposażone w wyświetlacze pokazujące nazwę poprzedniego i aktualnego przystanku oraz nazwy kolejnych trzech przystanków. Jest też dodatkowa, zewnętrzna tablica numerowa, dostosowana do potrzeb osób niedowidzących.

 • Autobusy są wyposażone w sześć ładowarek USB.

 • Wnętrze, boki, przód i tył każdego z pojazdów jest monitorowany przez osiem kamer.

 • Każdy autobus ma biletomat (płatność bilonem oraz kartami płatniczymi w systemie PayPass, PayWave) oraz dostęp do bezprzewodowego Internetu w technologii LTE.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Częstochowa
Solaris
unia
 • gość – 05.04.2017

  No to życze miłej zabawy :)

 • gość – 05.04.2017

  może nie jak z solbusami ale jednak ;)

 • AFC – 05.04.2017

  Niech służą.

 • Słupszczanin – 06.04.2017

  Nic tylko bić brawo. W Słupsku jesteśmy 100 lat za murzynami delikatnie mówiąc i o takim czymś można pomarzyć.

 • Citaro – 06.04.2017

  Ale durny uklad siedzen no nie wierze..

 • Fan nowego Urbino – 06.04.2017

  A kiedy Warszawa je kupi?Chyba nigdy.

 • Warszawiak – 06.04.2017

  Mam nadzieję że już wkrótce...

 • JAREK – 07.04.2017

  do SŁUPSZCZANINA - macie Biedronia to po kiego WAM autobusy

 • Kamilek 3 – 08.04.2017

 • Ha...Ha... – 08.04.2017

  Lepiej mieć Biedronia niż Jarka:-)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....