TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Widmo strajku kierowców w Warszawie. Rozmowy w MZA
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.01.2018 10:24:01 31 komentarzy
Widmo strajku kierowców w Warszawie. Rozmowy w MZA

Kierowcy zatrudnieni w Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie domagają się podwyżek płac i grożą strajkiem w przypadku niespełnienia ich żądań. Związki zawodowe MZA chcą przeprowadzić referendum strajkowe w dniach 15 - 17 stycznia. Pracownicy wypowiedzą się w nim czy są gotowi poprzeć strajk.

O jakich kwotach mówią kierowcy?

Obecna sytuacja w spółce wynika z faktu, iż na początku roku związku zawodowe zwróciły się do zarządu MZA o podwyższenie wynagrodzenia pracowników o kwotę od 500 złotych do nawet 700 złotych. Zarząd uznał, że żądania związków są zbyt wygórowane i zaproponował podwyżki o 100 złotych. Ponadto, najniższa pensja kierowcy miałaby wynosić 4500 złotych brutto (obecnie jest to 3700 złotych brutto).

Argumentacja związkowców

Zdaniem związków zawodowych podwyżki są konieczne, z uwagi na brak kierowców chętnych do wykonywania takiej pracy. W perspektywie czasu, w przypadku braku podwyżek, chętnych do pracy może być jeszcze mniej. To z kolei oznaczałoby, że wystąpiłyby braki kadrowe i nie wszystkie kursy mogłyby zostać wykonane. W rezultacie autobus, który według rozkładu miał pojawić się np. o 7:35 na danym przystanku może nie przyjechać, bo nie będzie miał kto nim kierować. Wielu warszawiaków może więc nie dotrzeć na czas do pracy, szkół, czy na uczelnie. Niska pensja oznacza także dużą rotację pracowników przede wszystkim młodych. Według związkowców ci, którzy zdecydują się pracować jako kierowcy autobusu, już po pierwszych ciężkich doświadczeniach w pracy, stwierdzają, że nie jest to praca warta wynagrodzenia nie przekraczającego 3000 tysięcy złotych na rękę. W rezultacie są częste sytuacje kiedy nowi pracownicy odchodzą i zmieniają zawód. Nastroje wśród załogi są nienajlepsze, jednakże strajk to na chwilę obecną ostateczność. Z drugiej strony pracownicy są jednak zdeterminowani, aby osiągnąć swoje postulaty. Jeśli nie zostaną one spełnione, to zapowiadają, że autobusy MZA zamiast wyjechać na ulice, pozostaną w zajezdniach. W konsekwencji stolicy grozi paraliż komunikacyjny. Kierowcy podkreślają, że ich praca jest bardzo ciężka i odpowiedzialna. Wożą ludzi przez 7 dni w tygodniu, w dzień i w nocy. Chcą mieć wynagrodzenie stosowne do ich codziennego trudu. Kolejnym argumentem związkowców jest to, że spółkę stać na podwyżki płac, z uwagi na fakt, iż co roku osiąga ona kilkadziesiąt milionów złotych zysku. Kierowcy chcą, aby firma podzieliła się z nimi osiągniętymi dochodami.

Odpowiedź władz spółki

Zarząd MZA jest gotowy do rozmów. Podwyżki będą, ale mają uwzględniać możliwości finansowe spółki. Zdaniem przedstawicieli MZA, żądania związkowców są wygórowane i MZA nie jest w stanie ich spełnić. Niemniej jednak zarządowi zależy na rozmowach i dojściu do konsensusu. Władze spółki przypominają, że podwyżki przeprowadzane są co roku, a średnia płaca od 2015 roku wzrosła o 500 złotych brutto.

Kiedy może dojść do strajku?

Trzeba zaznaczyć, że strajk to ostateczność i zanim do niego dojdzie, to musi być spełnionych szereg przesłanek. W pierwszej kolejności musi dojść do referendum, w którym weźmie udział ponad połowa załogi i większość opowie się za strajkiem. Ponadto, strajk nie może zostać ogłoszony przed upływem 14 dni od dnia wszczęcia sporu zbiorowego. W chwili obecnej niewiadomo nawet jaki będzie wynik referendum. Więcej wyjaśni się po 17 stycznia, kiedy znany będzie wynik referendum.

Wcześniej jednak, bo 15 stycznia obie strony usiądą do rozmów. Wydaje się, że żadnej ze stron nie zależy na braku porozumienia, bo stracą na tym przede wszystkim mieszkańcy Warszawy. Pozostaje mieć zatem nadzieję, że widmo strajku pozostanie dalekie od realizacji.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
strajk
MZA Warszawa
 • Osiem – 15.01.2018

  Właśnie dlatego ZTM powinien większość przewozów (najlepiej wszystkie) zamawiać u prywatnych przewoźników.

 • Hanka W. – 15.01.2018

  @Osiem : chyba Cię głowa boli. MZA to najlepszy przewoźnik w Warszawie !!! MZA niech jeździ na wszystkich liniach ZTMu !!!!

 • Fjodor – 15.01.2018

  @ osiemCo to ma do rzeczy?U prywaciarza nie ma kierowców, którzy chcą lepiej zarabiać??

 • Krakowiak kierowca – 15.01.2018

  Osiem..ty zmień lekarza bo ten Cię oszukuje....

 • W – 15.01.2018

  Karakowiak i Hanka jesteście w stanie przedstawić argumenty?Wasze wpisy nic nie znaczą, bo nie są znane powody waszych pozycji

 • P5 – 15.01.2018

  Tylko że prywatni też nie mają chętnych do tej pracy...

 • Ztm – 15.01.2018

  Proponuję zlikwidować komunikację miejską niech chołota pieszo dyma będzie miała tanio..

 • książę – 15.01.2018

  tylko trzeba będzie szlacheckim koniom przystanki przerobić

 • Krakowiak kierowca – 15.01.2018

  ,,W''Tu nie trzeba mieć studiów..a który prywatny przewoźnik dysponuję odpowiednią liczbą taboru..to po pierwsze..a po drugie..do puki tego typu zlecenia będą się odbywać z przetargów na zasadzie kto da mniejszą stawkę i koszty dla miasta ,to tak będzie się działo w transporcie..mała stawka za wozo km,mała stawka dla kierowców,to i kłopoty kadrowe itp..koło samo się kręci..ps..może kiedyś te matołki z magistratu załapią to...

 • Krakowiak kierowca – 15.01.2018

  Statystyki podają że brakuję w PL 100 tyś kierowców na dzisiaj..Rok,dwa i sytuacja musi się rozwiązać.Ukraińcy itp...nie będą tu tyrać za takie grosze.A biorą teraz kierowców po kursach ,aby miał kat.D...Jesteście odważni jeździć z kierowcą z doświadczeniem 50/60 godz jazdy na kursie...

 • mzk tor – 15.01.2018

  Toruń jest z wami !! tak trzymać niech docenią naszą prace !!

 • 3 majcie to – 15.01.2018

  https://ototorun.pl/mobile/actions/news/384602

 • 3 majmy gaz – 15.01.2018

  http://www.chillitorun.pl/news/komunikacja/napieta-atmosfera-wewnatrz-mzk-dojdzie-do-strajku/

 • kierowca – 15.01.2018

  Moze jakiś ogólnopolski protest kierowców zorganizować jak to we Francji robią

 • KIEROWCA – 16.01.2018

  W JASTRZEBSKIM PKM NA 90%26 01 2018 BEDZIE STRAJK OSTRZEGAWCZY OD 4-8 WSPRAWIE PLACOWYCH

 • frend Kynia – 16.01.2018

  w du...się wam przewraca.... cztery i pół koła na rękę po 2 miesięcznym kursie? z podstawowym wykształceniem? Do tego premia samodzielnie wypłacana ze zbiornika.... Jak kiedyś złapałem złodzieja, to won za bramę, a teraz muszę udawać, że nie widzę. Mechanik po 3 letniej zawodówce ma mniej i nie narzeka.... Ale ekonomia nie lubi próżni i samo się wyrówna. Jeszcze się czkawką odbije ta roszczeniowa postawa związkowców i nierobów.

 • Krakowiak kierowca. – 16.01.2018

  Frend Kynia..a kto Ci broni zrobić sobie uprawnienia za 8 tyś...o ile się nadajesz ..jak Ci żal dupę ściska ..pojeździsz a potem podyskutujemy...

 • Frend Kynia – 16.01.2018

  @krakowiak - a kto Wam broni iść na Tira i zarabiać osiem? Strajkować tylko umiecie, kraść paliwo i wrzeszczeć na pasażerów. Też mi praca. Jeździsz sobie cały dzień i kombinujesz jak okraść pracodawcę. A to literek, a to płyn do spryskiwaczy, a to plak do deski. I nie wyjeżdżaj mi z osobistymi inwektywami, jak Ci już argumentów brakuje. Chciałbyś mieć taki wynik za sterami autobusu jak ja. Po prostu nie znoszę związków i złodziei.

 • Krakowiak kierowca. – 16.01.2018

  Frend..nie wiem skąd ty się człowieku urwałeś....pracuję w Krakowie...nie tankuję autobusu po zjazdach.jest pilot od tego...zbiorniki pobląbowane...od sprzątania jest firma ,na plack mnie stać ...Ty chyba zatrzymałeś się w latach 90 tych..No to dawaj bo już 35 lat pracy...więc ogarnij sie człowieku..

 • frend Kynia – 16.01.2018

  no to przepraszam i już Ci zazdroszczę! I podwyżki życzę! Ale masz fajną robotę! Pozdrawiam

 • Krakowiak kierowca – 16.01.2018

  Frend..Wyczuwam sarkazm z Twojej strony ,więc nie dziękuję..

 • frend Kynia – 16.01.2018

  bo u mnie jest tak - sam tankuję i sprzątam kabinę. Nie każdy zasuwa w pięknym Krakowie (bez sarkazmu - szacun). Jak pokazałem ile pali autobus, to "koledzy" pocięli mi opony. Jeździłem na zastępstwie - główny przyjeżdżał codziennie (!!!!!) z urlopu i sam tankował. Płyn do szyb wylewa im się z tornistrów. Trójnik na powrocie jest prawie w każdym. Mam dość - dlatego jestem taki zły (chciałem "uczciwy", ale się nie dało). Tak mnie wychowali

 • FH16.500 – 16.01.2018

  @frend Kynia Urzekła mnie twoja historia. To dlaczego pracujesz w tak goownianej firmie. Wyjśćie jest tylko jedno, zmień pracodawcę!

 • Urząd Deportacji – 16.01.2018

  frend - jak masz paszport cypryjski lub niemiecki idź, do Solarisa. Jak szwedzki idź do Volvo. A skoro jesteś taki uczciwy, to pozostaje Ci tylko praca w Ursusie

 • frend Kynia – 16.01.2018

  Ale się uśmiałem!!!! naprawę taki macie hajlajf, że w ofertach można przebierać i z nudów strajkować? Ja się nająłem na psa i szczekam, a kotu z miski nie wyżeram. A robotę właśnie zmieniam, bo kryć złodziei nie będę. Związki na Powązki

 • xyz – 16.01.2018

  Strajkiem grożą wąsaci zwiąchole, którzy dostają pieniądze tylko za to, że łaskawie przyjdą do pracy i coś zrobią. Zwykli kierowcy nie mają nic do gadania, a są jedynie potrzebni tym wąsatym zwiącholom do ich własnych celów.

 • Kiero – 17.01.2018

  trend Kynia. Albo jesteś pustak albo pierdola...Życie...

 • szczecin – 18.01.2018

  szczecin jest z wam,i tak trzymać u nas niedługo też strajk...

 • ztm – 18.01.2018

  frend kynia frajer z ztm,,

 • Lia – 18.01.2018

  Kynia ty analfabetów

 • urodzony w wawie – 19.01.2018

  Nie piszcie warszawiakow tylko mieszkancow warszawy.zbyt duzo buractwa tu przybylo.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....