TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Wenezuela kupi udziały w MAZ?
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 22.12.2010 21:30:33 3 komentarze
Wenezuela kupi udziały w MAZ?

Wenezuela może stać się udziałowcem białoruskiego producenta autobusów i samochodów ciężarowych MAZ. Wstępne informacje mówią o możliwości zakupu 25% akcji firmy przez wenezuelski rząd. Chodzi zarówno o udziały w państwowych Zakładach Samochodowych (MAZ) w Mińsku, jak i Białoruskich Zakładach Samochodowych (BelAZ) w Zhodzina. Takie plany ujawnił ambasador Wenezueli Diaz Nunez, cytowany przez BelaPAN. Dodajmy, że pierwsze informacje na ten temat pojawiły się już w 2009 r. Jak powiedział na początku grudnia br. dyrektor generalny MAZ, Alexander Borowsky –„Strona białoruska negocjuje w sprawie ewentualnego udziału Wenezueli w nabyciu akcji MAZ. Aktualnie jesteśmy na etapie oceny wartości naszej spółki”. Borowsky podkreślił również, ze jest to kolejny etap coraz ściślejszej współpracy firmy z tym południowoamerykańskim krajem. Jak zaznaczył Aleksander Borowski, Wenezuela nie jest jednym kandydatem na inwestora strategicznego białoruskiej firmy. Wstępne zainteresowanie inwestycją w białoruską spółkę wyraziły takie holdingi jak KAMAZ, GAZ Group czy Iveco.
Kontynuując południowoamerykański wątek dodajmy, że w przyszłym roku MAZ otwiera w Wenezueli montownię do montażu samochodów ciężarowych. W ramach tej kooperacji producent dostarczy 104 pojazdy do pomocy humanitarnej. Mają one służyć przy odbudowy tych rejonów kraju, które najbardziej ucierpiały w wyniku powodzi i lawin błotnych. Prawdopodobnie zakup tych pojazdów zostanie sfinansowany w ramach barteru za surowce naturalne.


To nie jedyne plany eksportowe spółki. Podczas ostatniej wizyty wicepremiera Wietnamu osiągnięto porozumienia na dostawy 900 ciężarówek dla tego kraju. Podobną umowę zawarto również z Azerbejdżanem. MAZ rozpoczął także montaż pojazdów w Jarosławiu, co ma umożliwić producentowi ekspansję na rosyjskim rynku. W zeszłym roku MAZ wyeksportował 135 podwozi budowlanych do Egiptu. W 2008 była to suma 175 sztuk. Takie liczby rzeczywiście budzą podziw, aczkolwiek są to najprostsze konstrukcje, najczęściej wyposażone w silniki Euro 2.
Przypomnijmy, że Wenezuela nie po raz pierwszy wyraża zainteresowanie ściślejszą współpracą z producentem z Europy Środkowej-Wschodniej. Przypomnijmy tutaj kontrakt z 2004 r. podpisany przez Solaris Bus &Coach, który miał dostarczyć kilkaset autobusów dla stolicy Wenezueli –Caracas. Miały one powstawać w lokalnej montowni. Prace nad tym zamówieniem osiągnęły nawet już dość zaawansowany poziom, kiedy nagła zmiana na politycznej scenie w Wenezueli w jednej chwili przekreśliła te plany. Może MAZ będzie miał więcej szczęścia?
Przypomnijmy, że Mińskie Zakłady Samochodowe powstały w 1944 r., a w 2009 r. został przekształcony w spółkę akcyjną w 100% należącą do państwa. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia około 27.000 (!) osób. Korporacja składa się z ośmiu przedsiębiorstw, które mają w swojej ofercie produkcyjnej ok. 250. różnego typu pojazdów ciężarowych oraz autobusów i trolejbusów. W 2008 r. firma wyprodukowała 23.763 samochodów ciężarowych i 1813 pojazdów osobowych, w tym 1769 autobusów i 44 trolejbusy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MAZ
Wenezuela
 • Skowron – 25.12.2010

  I tym samym wara od Maza :) Sukcesy ma takie, że hej. Swoją drogą na część rail postaram się znaleźć film z dworca kolejowego w Mińsku który bije na łeb zachodnie poczekalnie. Pałac Prezydencki przy mińskiej poczekalni to pikuś.

 • – 29.12.2010

  faktycznie, sukcesy ma ze hej...

 • cruze – 29.12.2010

  Dane za 2009 rok: Ciężarowe- 9964 sztuki, autobusy/trolejbusy - 1176 szt. Dane: Gruzowiki i Awtobusy 2/2010.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....