TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Wenezuela kupi udziały w MAZ?
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 22.12.2010 21:30:33 3 komentarze
Wenezuela kupi udziały w MAZ?

Wenezuela może stać się udziałowcem białoruskiego producenta autobusów i samochodów ciężarowych MAZ. Wstępne informacje mówią o możliwości zakupu 25% akcji firmy przez wenezuelski rząd. Chodzi zarówno o udziały w państwowych Zakładach Samochodowych (MAZ) w Mińsku, jak i Białoruskich Zakładach Samochodowych (BelAZ) w Zhodzina. Takie plany ujawnił ambasador Wenezueli Diaz Nunez, cytowany przez BelaPAN. Dodajmy, że pierwsze informacje na ten temat pojawiły się już w 2009 r. Jak powiedział na początku grudnia br. dyrektor generalny MAZ, Alexander Borowsky –„Strona białoruska negocjuje w sprawie ewentualnego udziału Wenezueli w nabyciu akcji MAZ. Aktualnie jesteśmy na etapie oceny wartości naszej spółki”. Borowsky podkreślił również, ze jest to kolejny etap coraz ściślejszej współpracy firmy z tym południowoamerykańskim krajem. Jak zaznaczył Aleksander Borowski, Wenezuela nie jest jednym kandydatem na inwestora strategicznego białoruskiej firmy. Wstępne zainteresowanie inwestycją w białoruską spółkę wyraziły takie holdingi jak KAMAZ, GAZ Group czy Iveco.
Kontynuując południowoamerykański wątek dodajmy, że w przyszłym roku MAZ otwiera w Wenezueli montownię do montażu samochodów ciężarowych. W ramach tej kooperacji producent dostarczy 104 pojazdy do pomocy humanitarnej. Mają one służyć przy odbudowy tych rejonów kraju, które najbardziej ucierpiały w wyniku powodzi i lawin błotnych. Prawdopodobnie zakup tych pojazdów zostanie sfinansowany w ramach barteru za surowce naturalne.


To nie jedyne plany eksportowe spółki. Podczas ostatniej wizyty wicepremiera Wietnamu osiągnięto porozumienia na dostawy 900 ciężarówek dla tego kraju. Podobną umowę zawarto również z Azerbejdżanem. MAZ rozpoczął także montaż pojazdów w Jarosławiu, co ma umożliwić producentowi ekspansję na rosyjskim rynku. W zeszłym roku MAZ wyeksportował 135 podwozi budowlanych do Egiptu. W 2008 była to suma 175 sztuk. Takie liczby rzeczywiście budzą podziw, aczkolwiek są to najprostsze konstrukcje, najczęściej wyposażone w silniki Euro 2.
Przypomnijmy, że Wenezuela nie po raz pierwszy wyraża zainteresowanie ściślejszą współpracą z producentem z Europy Środkowej-Wschodniej. Przypomnijmy tutaj kontrakt z 2004 r. podpisany przez Solaris Bus &Coach, który miał dostarczyć kilkaset autobusów dla stolicy Wenezueli –Caracas. Miały one powstawać w lokalnej montowni. Prace nad tym zamówieniem osiągnęły nawet już dość zaawansowany poziom, kiedy nagła zmiana na politycznej scenie w Wenezueli w jednej chwili przekreśliła te plany. Może MAZ będzie miał więcej szczęścia?
Przypomnijmy, że Mińskie Zakłady Samochodowe powstały w 1944 r., a w 2009 r. został przekształcony w spółkę akcyjną w 100% należącą do państwa. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia około 27.000 (!) osób. Korporacja składa się z ośmiu przedsiębiorstw, które mają w swojej ofercie produkcyjnej ok. 250. różnego typu pojazdów ciężarowych oraz autobusów i trolejbusów. W 2008 r. firma wyprodukowała 23.763 samochodów ciężarowych i 1813 pojazdów osobowych, w tym 1769 autobusów i 44 trolejbusy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MAZ
Wenezuela
 • Skowron – 25.12.2010

  I tym samym wara od Maza :) Sukcesy ma takie, że hej. Swoją drogą na część rail postaram się znaleźć film z dworca kolejowego w Mińsku który bije na łeb zachodnie poczekalnie. Pałac Prezydencki przy mińskiej poczekalni to pikuś.

 • – 29.12.2010

  faktycznie, sukcesy ma ze hej...

 • cruze – 29.12.2010

  Dane za 2009 rok: Ciężarowe- 9964 sztuki, autobusy/trolejbusy - 1176 szt. Dane: Gruzowiki i Awtobusy 2/2010.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....