Warszawski wypadek: Krzyżowe kontrole kierowców

infobus
30.06.2020 14:00
0 Komentarzy

Kontrola w firmie, której pojazd spadł z trasy S8 prowadzona jest od połowy czerwca i będzie trwać co najmniej do końca lipca – poinformował PAP Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Inspektorzy sprawdzają m.in. badania i szkolenia zawodowe kierowców.

Krzyżowanie kontrole

W piątek, 26 czerwca, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur poinformował, że w związku z czwartkowym wypadkiem autobusu, który spadł z wiaduktu na trasie S8 GITD rozpocznie kontrole krzyżowe w firmach realizujących przewozy autobusowe na terenie m. st. Warszawy.

Dodał jednocześnie, że kontrola w spółce Arriva, do które należał autobus, rozpoczęła się jeszcze przed wypadkiem. Z kolei z informacji, jakie przekazała PAP Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa UM Warszawa, powiedziała, że z jej danych wynika, że taka kontrola w Arrivie jeszcze nie jest tam prowadzona.

GITD, w odpowiedzi na pytania PAP doprecyzował, że inspektorzy z właściwego terytorialnie Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego sprawdzają m.in. uprawnienia przedsiębiorstwa do wykonywania transportu drogowego, uprawnienia do kierowania oraz badania i szkolenia zawodowe kierowców, a także umowy o zatrudnieniu kierowców, oświadczenia składane przedsiębiorstwu przez kierowców o niepozostawaniu w stosunku zatrudnienia u innych przewoźników, dokumentację potwierdzającą wykonywanie przewozów drogowych w zakresie czasu pracy kierowców oraz dokumentację techniczną pojazdów.

120 kierowców

-„Wytypowano ponad 120 kierowców zatrudnionych w tej firmie, których uprawnienia oraz czas pracy podlega szczegółowej analizie. W tym zakresie kontrolą objęty jest również kierujący autobusem, który uległ w Warszawie wypadkowi” – poinformował GITD.

Podkreślono również, że kontrolą objęte zostaną wszystkie przedsiębiorstwa realizujące przewozy osób na liniach regularnych komunikacji miejskiej w Warszawie.

-„Przepisy ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy prawo przedsiębiorców nakładają na Inspekcję obowiązek zawiadomienia przedsiębiorcy o planowanej kontroli. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, który będzie realizował kontrole, prowadzi teraz czynności niezbędne do ich wszczęcia” – zaznacza GITD.

Kontrole mają mieć charakter krzyżowy, w ich trakcie inspektorzy będą sprawdzać czy kierowcy nie pracują w kilku miejscach jednocześnie z naruszeniem norm czasu pracy.

Nie tylko inspektorzy

W firmie Arriva trwa również kontrola Zarządu Transportu Miejskiego, która rozpoczęła się w piątek, 26 czerwca. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kontrolerzy do tej pory nie znaleźli żadnych uchybień.

Warszawski ratusz zaznacza jednak, że o wynikach i wnioskach z kontroli można będzie mówić dopiero po jej zakończeniu.

„Oczywiście kiedy się zakończy (kontrola – PAP) będziemy mogli podać informacje, czy zostały wykryte nieprawidłowości i jeśli tak, to jakie” – zaznacza Gałecka.

Z danych przekazanych przez ratusz wynika również, że w 2019 roku ITD przeprowadziło w Arrivie siedem kontroli, a w 2020 dwie kontrole.

-„Nie było ze strony ITD podczas tych kontroli żadnych kar, żadnych mandatów oraz żadnych uwag co do stanu technicznego autobusów” – przekazała Gałecka.

Przypomniała, że w Polsce nie ma przepisów, które pozwalałyby pracodawcy kontrolować kierowców pod kątem obecności substancji psychoaktywnych. „Przewoźnicy na tyle, na ile mogą obserwują kierowców, ale nie ma możliwości przeprowadzenia testów pod tym kątem” – zaznaczyła Gałecka.

Dodała, że w związku z tym w piątek przygotowane, podpisane i skierowane do premiera zostało pismo, w którym zwrócono się o uregulowanie przepisów dotyczących tego, by przewoźnicy mogli również przeprowadzać kontrolę kierowców komunikacji miejskiej.

W czwartek w Warszawie doszło do wypadku autobusu miejskiego, który przebił barierki i spadł z wiaduktu na trasie S8. Bilans wypadku to jedna ofiara śmiertelna oraz 17 poszkodowanych, w tym cztery osoby ciężko ranne. (PAP)

Komentarze