TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Warszawa, Scania, Michalczewski: Powroty i debiuty
INFOBUS.PL - Opublikowano: 18.10.2018 17:00:48 3 komentarze
fot. Leszek Peczyński, wgkm.waw.pl

Powrót radomskiej spółki Michalczewski i Scanii na warszawskie linie zbliża się nieubłaganie. Dla obydwu firm to także debiuty. Trwa certyfikacja gazowych Citywide'ów 12LF CNG przez stołeczny ZTM. Przejście tej procedury oznacza spełnienie wymagań urzędników, a tym samym dalej zielone światło do kursowania po Warszawie.

Michalczewski wraca na warszawskie linie po dwuletniej przerwie. A to za sprawą podpisanej pod koniec kwietnia umowy z ZTM ośmioletniej umowy przewozowej. Przewoźnik zobowiązał się w niej do wykonywania przewozów w wymiarze ok. 2 mln wzkm rocznie. Początkowo będzie na tym zarabiał 6,63 zł/wzkm netto.

Obsługa ma być zapewniona przez min. 25 autobusów klasy MAXI. Michalczewski zadeklarował, że do ruchu wprowadzi autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym. Firma na dostawcę pojazdów wybrała pierwszy raz Scanię. W warszawskiej bazie radomskiej spółki będzie garażowało 29 autobusów Citywide 12LF CNG. Dla Michalczewskiego jak i Scanii jest powrót i jednocześnie debiut. W przypadku producenta to pierwsze autobusy sprzedane do Warszawy od 10 lat. Absolutną nowością natomiast jest fakt, iż są to pierwsze gazowce ze słupskiej fabryki na stołecznych liniach. Michalczewski z kolei będzie pionierem wśród prywatnych przewoźników operujących na zlecenie ZTM, który postawił na gaz.

Każdą gazową Scanią w wersji warszawskiej może podróżować maksymalnie 76 pasażerów. 25 osób może liczyć na przejażdżkę na fotelach Kiel Ideo, które Michalczewski wydaje się lubić od dłuższego czasu. Dziewięć siedzeń jest dostępnych z niskiej podłogi. Wszystkie posiadają dedykowaną dla warszawy tapicerkę z charakterystycznymi dla stolicy symbolami syrenki, zamku królewskiego i Kolumny Zygmunta. Wejście na pokład tych w pełni niskopodłogowych pojazdów jest możliwe dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2. Drugie i trzecie drzwi są odskokowo-przesuwne. Scania zastosowała płaty drzwiowe Ventury oraz sterowanie BODE. Tym samym Michalczewski jest drugim po MZA warszawskim operatorem, który postawił na takie rozwiązanie.

Czas na napęd. A tutaj mamy w zasadzie standardowy gazowy MAX-komplet Scanii. Citywide'y 12LF CNG w wersji dobranej pod katem potrzeb radomskiej firmy są napędzane poprzecznie zabudowanymi silnikami Scania OC09 101. Jednostka o pojemności niespełna 9,3 l ma 206 kW mocy oraz osiąga maksymalny moment obrotowy 1350 Nm. Silniki są zblokowane z automatycznymi sześciobiegowymi skrzyniami biegów ZF EcoLife 6AP1400B. Na dachu autobusów zabudowano cztery aluminiowe butle na gaz, każda o pojemności wodnej 320 l.

Przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana za pomocą agregatu Spheros Aerosphere, zapewne o mocy 35 kW. Naturalną wentylację zapewnia pięć okien przesuwnych oraz dwa sterowane elektrycznie szyberdachy. Autobusy wyposażono system monitoringu firmy GenesisMobo.

Dostawcą systemu informacji pasażerskiej jest warszawska firma Macro-System. Gazowa Scania jest wyposażona w cztery wyświetlacze zewnętrzne LED o wysokiej rozdzielczości. Zgodnie z wymaganiami ZTM świecą one na biało. Pójdźmy do środka. Tutaj znajdujemy trzy tablice LCD. Za kabiną kierowcy oraz przy drugich drzwiach mamy dwa monitory 23". Z kolei przed drugim wejście po prawej stronie zamontowano tablicę 38", czyli nic innego jak doskonale znane w Warszawie od prawie dekady tzw. "e-korale". Do tego oczywiście nie mogło zabraknąć głosowych zapowiedzi, w których lektorem jest znany i lubiany Tomasz Knapik oraz systemu GPS. Całością steruje autorski autokomputer Macro-Systemu z dotykowym interfejsem.

Kierowca może liczyć na naprawdę przyzwoite warunki pracy. A to za sprawą wydzielonej i w pełni odseparowanej od przestrzeni pasażerskiej kabiny. Jest ona zabudowana na pełnej szerokości autobusu (z dwoma niezależnymi wyjściami). Kokpit z regulacją kolumny kierownicy, fotel ISRI z dwoma podłokietnikami oraz osobny nadmuch z klimatyzacji powodują, że prowadzący powinien mieć kolejne powody do zadowolenia.

Wyjazd gazowych Scanii zgodnie z umową ma się odbyć 27 października. Jeszcze nie wiadomo na jakich liniach będzie je chciał początkowo wykorzystywać ZTM. W najlepsze jedna trwają przygotowania do rozpoczęcia kontraktu. Mamy jednak pewne wrażenie, że certyfikacja pierwszej Scanii jest trochę spóźniona.

Prócz kompleksowego odbioru autobusów przez urzędników, który po pozytywnym wyniku kończy się wydaniem certyfikatu pozwalającego na jazdę po Warszawie pozostaje jeszcze kwestia zajezdni oraz pozyskania odpowiednich kierowców. Tutaj też nie ma lekko. ZTM twardo się trzyma swoich wymagań i w stanowczy sposób je egzekwuje.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
linie
ZTM Warszawa
Michalczewski
Scania
CNG
 • Jakub Burdziński – 18.10.2018

  Certyfikacja tego pojazdu powinna nastąpić już miesiąc temu :D

 • Kamil Baczewski – 18.10.2018

  Dobrze, że jest pełna kabina kierowcy, a nie jak w tych starszych A5xx i A6xx. Całe szczęście , że SIP nie jest od firmy Novamedia...To, co ta firma zrobiła , nie nadaje się do użytku...

 • Ashir – 18.10.2018

  Podobno Scanie mają wyjechać na 118, 152 i 178 - łącznie oczywiście 25 brygad.

 • Bartosz Bieczysko – 18.10.2018

  Doświadczenia że Scania w Warszawie są słabe a jak dodamy do tego its to już robi się bardzo słabo....

 • zxcvbnm – 19.10.2018

  118 ma już Mobilis. Może tak na 115 lub 142, ew. 213?

 • Ashir – 23.10.2018

  A 152 i 178 (w weekendy) ma Arriva, to nie jest żaden problem. Podobnie jak to, że zanim 118 zaczął obsługiwać Mobilis to wcześniej na tej linii jeździła Arriva. ;)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....