TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Warbus z najlepszą ofertą w Jastrzębiu-Zdroju
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 05.01.2015 20:31:34 5 komentarzy
Warbus z najlepszą ofertą w Jastrzębiu-Zdroju

22 grudnia br. Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju poinformował o wyniku przetargu na obsługę kilkudziesięciu linii autobusowych (o numerach 101-129, 130, 132 i 218) w okresie od 1.05.2015 r. do 31.05.2025 r. O skali tego zamówienia świadczy fakt, że poza warszawskim Warbusem, wzięły w nim udział dwa potężne konsorcja. Z jednej strony mieliśmy dość egzotyczną grupę ?pod dowództwem? PKM Jastrzębie Zdrój, które wraz z Mikrusem, PPUH Andrzej Kłosok, A21 i Krzysztofem Pawelcem, broniło linii aktualnie obsługiwanych przez PKM. Naprzeciwko nich stanęło drugie śląskie konsorcjum złożone już tylko z prywatnych firm ?także w sile pięciu spółek. To: Meteor, Nowak Transport, FUH Tadeusz Rzemyk, IREX i PKS Południe. 

Termin składania ofert minął 5 grudnia i po ich otwarciu okazało się, że obie grupy przebił cenowo Warbus, który uzyskał łącznie 100 pkt. za najniższe ceny wzkm i to zarówno w taborze A (5,34 PLN netto), jak i w B/C (5,34 PLN netto). Drugie miejsce pod względem punktacji zajęło ?komunikacyjne partnerstwo publiczno-prywatne?z PKM-em na czele (95,46 pkt) z najwyższą ceną w taborze A (6,69 PLN netto) i jedną z niższych cen w taborze B/C 5,59 PLN netto. Z kolei stawkę z 94,35-punktami zamknęło konsorcjum prywatnych firm z ceną 5,66 PLN netto w taborze A i 5,66 PLN netto w taborze B/C. 

Jak łatwo można było przewidzieć po Nowym Roku runęła lawina odwołań od werdyktu komisji przetargowej MZK. Pierwszy protest do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) wniósł lider ?prywatnej grupy??Meteor, następnie pojawiła się skarga spółki ASKA, a na końcu swoje odwołanie złożył PKM Jastrzębie Zdrój. Do tych wniosków 5 stycznia br. przyłączyli się koalicjanci. O ile konsorcjum PKM-u zaskarżyło wybór najkorzystniejszej oferty, czyli wybór Warbusa, tak Meteor zażądał unieważnienia propozycji obu konkurentów, licząc, że w przypadki pomyślnego werdyktu KIO tylko jego oferta pozostanie ?na placu boju?zostanie tylko jego oferta. Nie będziemy teraz zajmować się lekturą samych odwołań ?najczęściej dotyczą one uchybień proceduralnych oraz rażąco niskiej ceny (dla zainteresowanych wszystkie protesty znajdują się tutaj). Czekamy cierpliwe na decyzję KIO, który może diametralne zmienić układ sił w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym w Jastrzębiu-Zdroju. Ewentualna wygrana warszawskiej firmy była bardzo dotkliwym ciosem dla PKM Jastrzębie-Zdrój, które utraciłoby tym samym znakomitą część swojego rynku transportowego i to w dość kuriozalnej sytuacji, gdyż firma teoretycznie mogła otrzymać ten pakiet linii z MZK na zasadzie bezpośredniego zawarcia umowy na świadczenie komunikacyjnych usług. Teraz spółka musi walczyć o przetrwanie. 

Przypomnijmy, że przetargowe wymagania taborowe MZK Jastrzębie-Zdrój były następujące:

- 2 szt. autobusów przegubowych powyżej 14,5 m o pojemności co najmniej 140 miejsc (tabor typu A), 

- 55 szt. autobusów standardowych powyżej 11,5 m o pojemności powyżej 80 miejsc (tabor B)

- 4 szt. autobusów MIDI powyżej 7,5 m o pojemności co najmniej 35 miejsc (Tabor C)

I tak wszystkie przegubowce, które teoretycznie mają 1 maja stanąć do obsług jastrzębskich linii, mają być po raz pierwszy zarejestrowane nie wcześniej niż 2005 roku (z normą Euro 3), z kolei pojazdy standardowe i midibusy mają pochodzić przynajmniej z 2010 roku (Euro 5). Wszystkie autobusy realizujące zamówienie muszą mieć całkowicie niską podłogę (oprócz taboru C o co najmniej 35% nikim przebiegu podłogi), wywietrzniki dachowe oraz przesuwane lub uchylne okna, co najmniej dwa na każdej z bocznych ścian pojazdu, które pasażerowie mogą otwierać i zamykać samodzielnie, chyba że pojazd jest wyposażony w sprawnie działającą klimatyzację przedziału pasażerskiego. Wszystkie pojazdy powinny być wyposażone w zestaw głośników oraz wyświetlacz do fonicznego i wizualnego zapowiadania kolejnych przystanków. I co najważniejsze ?od 1 stycznia 2016 rok aż 50% autobusów typu B i C przeznaczonych do realizacji zadań w sieci MZK musi być wyposażona w silniki spełniające normę emisji spalin Euro 6, a pozostałe autobusy muszą być wyposażone w silniki spełniające normę czystości spalin minimum Euro 5 (wyjątkiem jest taboru typu A, który powinien spełniać normę emisji czystości spalin co najmniej Euro 3). Czy będą je prowadzić kierowcy Warbusa, który tym samym zyskałby silny przyczółek na Śląsku? ?o tym przekonamy się niebawem.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Warbus
Jastrzębie-Zdrój
MZK Jastrzębie-Zdrój
PKM Jastrzębie-Zdrój
Mikrus
Kłosok
Pawelec
PKS Południe
Rzemyk
IREX
Meteor
Nowak Transport
ASKA
 • xyz – 05.01.2015

  Gdyby nie KZK GOP, to firmy Pawelca, Kłosoka, Kozioła, Lazarów, Kałkowej i pozostałej bandy oszustów by już dawno nie istniały..

 • solaris2284 – 06.01.2015

  Akurat Kozioł ma się dobrze,lubelskie przetargi teraz on będzie wygrywał,bo poznał tajniki działania lubelskiego ZTM-u i przyszłe przetargi ma w kieszeni.

 • mickam – 06.01.2015

  Coś ostatnio szymonikowy Warbus się rozpycha po Polsce. Elbląg, Nowa Sól teraz być może Jastrzębie-Zdrój.

 • – 06.01.2015

  mickam zobacz kto jest prezesem i wicepresem warbusa...

 • KB – 06.01.2015

  Raczej nic z tego, skoro MZK co chwilę publikuje odwołania :-) Zapraszam: http://mzkjastrzebie.bip-e.pl/mzk/przetargi/2014/swiadczenie-autobusowyc

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....