TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Warbus wypowiedział umowę w Jastrzębiu-Zdroju!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 08.03.2019 15:00:03
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

Takie finału chyba nikt się nie spodziewał. Warbus wypowiedział umowę przewozową Międzygminnemu Związkowi Komunikacyjnemu w Jastrzębiu-Zdroju. Warszawski przewoźnik tłumaczy skąd taka decyzja, a związek uznaje ją za bezprawną.

Wczoraj, 7 marca przed godziną 15 do biura MZK dotarło pismo Warbusa dotyczące zakończenia współpracy ze śląskim związkiem. Z dokumentu wynika, że autobusy warszawskiego przewoźnika nie wyjadą na drogi już w najbliższy poniedziałek 11 marca.

-"Informujemy, że z dniem 10 marca 2019 roku, godzina 24.00, kończymy wykonywanie przewozów w Jastrzębiu-Zdroju ze względu na naliczenie na naszą firmę 800 000 złotych kar za czas strajku kierowców PKM-u, który był naszym podwykonawcą" – można przeczytać w oświadczeniu Warbusa, którego treść opublikował portal JasNet.

-"Pozostawiamy Waszej decyzji ewentualne przejście do PKM-u lub innego przewoźnika, który będzie kontynuował przewozy na dotychczasowych naszych liniach od poniedziałku, 11 marca 2019 roku. Jesteśmy również gotowi wydzierżawić nasze autobusy (…) Nasza firma nie może już kontynuować przewozów, ponieważ w każdej chwili grożą nam wielomilionowe kary ze strony MZK" – argumentują władze Warbusa.

Zdaniem MZK

Na takich ruch szybko zareagowało MZK. Władze związku uznały takie działanie za bezprawne. Zgodnie z obowiązującą umową wykonawca kontraktu nie ma prawa do wypowiedzenia jego warunków, jeśli nie doszło do naruszenia umowy ze strony zamawiającego. Umowa została zawarta po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego.

MZK wskazuje, że jako powód wypowiedzenia umowy przez Warbusa jakoby ten był zmuszony była płacić kary umowne, które "wygenerował" PKM- podwykonawca stołecznej firmy- wskutek "chorobowego" strajku kierowców. Chodzi o problemy komunikacyjne, które wystąpiły od 11 do 17 lutego. Związek ponadto dodaje, że w otrzymanym oświadczeniu PKM w roli podwykonawcy został Warbusowi narzucony.

Odnosząc się do pierwszej kwestii MZK podkreśla, że kary nie zostały formalnie nałożone, a spółka PKM jest samodzielnym podmiotem mającym osobowość prawną i odpowiadającą samodzielnie za swoje działania. Urzędnicy dodają również, że problemy komunikacyjne we wspomnianym okresie związane były również z działaniem Warbusa, ponieważ i ona nie wykonywała w całości swoich zadań.

MZK zaprzecza również jakoby PKM został narzucony Warbusowi jako podwykonawca. Urzędnicy dodają, że w momencie podpisania umowy firma Warbus samodzielnie nie dysponowała wystarczającym zapleczem technicznym, które gwarantowało wykonanie umowy, a tym samym sprawną realizację komunikacji.

Obecnie Warbus obsługuje 19 linii autobusowych, głównie w Jastrzębiu-Zdroju, w tym połączenie ekspresowe E-3 do Rybnika przez Wodzisław. Nie oznacza to, że od poniedziałku linie te nie będą obsługiwane. Obowiązywać będzie komunikacja zastępcza organizowana przez kilka firm przewozowych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
MZK Jastrzębie-Zdrój
PKM Jastrzębie-Zdrój
Warbus
 • Jack Anthony – 08.03.2019

  nie ma autobusów nie ma kolei - taksówkarze zacierają rączki ...😉

 • Michal Konarski – 08.03.2019

  Jakub

 • Piotr Badowski – 08.03.2019

  Wykonawca odpowiada za podwykonawcę. Proste.

 • Sebbastian Pioro – 08.03.2019

  Ktoś tu ściemnia...

 • Krzysztof Kawa – 08.03.2019

  Ta, jasne bo uwierzę w tą bajeczkę o "nie narzucaniu". PKM-owi groziła likwidacja, więc MZK jako miejska spółka chciała ratować "swojego". PKM później próbował rządzić się własnością Warbusa, co skończyło się strajkiem w PKM-ie, bo ten zły, niedobry Warbus nie dał sobie stawiać warunków. Warbus bardzo słusznie postąpił, bo nie ma co gnić w bagnie, w końcu ludzie to dostrzegą i odbije się to czkawką w magistracie.

 • Olivier Brodecki – 08.03.2019

  Błagam. Kto to pisał? Nie dość, że artykuł jest pisany na kolanie o zawiera mnóstwo błędów to informujecie, że Warbus ma kontrakt we Wrocławiu ... Warbusa tam nie ma. Kontrakt przejęła DLA. Warbus od lat jest niewypłacalny. Jeśli komornik musi ich ścigać za kilka tysięcy złotych bo nie chcą zapłacić pieniędzy z wyroku sądu to znaczy nie mniej nie więcej, że niebawem ich w ogóle nie będzie.

 • Tomasz Koliński Kolins – 08.03.2019

  Czas na powrót państwowych firm. To daje stabilność samorządom.

 • Adrian Aduś Mazur – 08.03.2019

  Hahahaha juz tylko patrzeć jak i będzie w Lublinie 🤣

 • Przemysław Cichocki – 08.03.2019

  To szansa dla PKM-u :)

 • Tomasz Kowalski – 08.03.2019

  Ha

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....