TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

W Limanowej Solaris vs SOR. Ale budżet jest...
INFOBUS.PL - Opublikowano: 08.11.2019 16:00:06
W Limanowej Solaris vs SOR. Ale budżet jest...

Limanowa otworzyła oferty w przetargu na dostawę pięciu elektrobusów. O zamówienie walczą Solaris i SOR. Pytanie tylko czy jest o co walczyć? Budżet miasta delikatnie mówiąc jest oderwany od realiów rynkowych.

Przypomnijmy, że Limanowa chce kupić pięć niskopodłogowych autobusów o napędzie elektrycznym. Mają być one objęte min. trzyletnią gwarancją całopojazdową. Postawiono na szeroki zakres metrażu, bo dopuszczono do przetargu konstrukcje o długości od 7 do 12 m. Szerokość pojazdu to 2,4 - 2,55 m, a wysokość nie może przekraczać 3,4 m. Liczba miejsc - minimum to 30+1 (kierowca), w tym min. 24 miejsca siedzące. Liczba drzwi dla pasażerów to minimum dwa w układzie 2-2-0, 1-2-0 lub 1-2-2.

Napęd na jedna ma stanowić silnik asynchroniczny o mocy 160 kW lub dwa silniki zabudowane w piastach kół jednej osi o mocy 90kW, lub opcjonalnie dodatkowo punktowane (z uwagi na tereny górskie) będzie zaoferowanie rozwiązania z napędem na dwie osie składające się z minimum dwóch silników każdy o mocy minimum 120 kW lub czterech zainstalowanych w piastach kół których moc całkowita sumaryczna moc nie jest niższa niż 240 kW.

Baterie mają być chłodzone cieczą. Dopuszczono zarówno baterie litowo-jonowe, LiPoFe4 lub nowsze technologicznie. Pojemność akumulatorów specyfikowana od producenta w zależności od deklarowanego zasięgu, lecz deklarowana pojemność nie może mniejsza niż 200 kWh. Gwarancja dla zespołu magazynującego energię to minimum 5 lat. Ładowane będą przez złącze plug-in, a dostarczony system ładowania powinien zapewnić naładowanie baterii w przeciągu do dwóch i pół godziny, przy czym dostarczone rozwiązanie musi zapewniać szybkie ładowanie to jest od 20% do 80% nominalnej pojemności w przeciągu 70 minut.

Solaris vs SOR, ale budżet...
Dziś, 8 listopada minął termin składania ofert. Limanowa się nie popisała. Na elektrobusy ma jedynie 5 500 000 PLN brutto, co by dawało wycenę jednostkową na poziomie nieco ponad 894 300 PLN netto. Niedoszacowanie wręcz niewiarygodne. Nic więc dziwnego, że obaj oferenci mocno go przebili. Ale ich układ jest bardzo ciekawy.
Dosyć sensacyjnie tańszy jest Solaris. Dla Limanowej pięć egzemplarzy nU12e producent "jamników" zaoferował za 14 145 000 PLN brutto. A to daje cenę jednostkową w wysokości 2 300 000 PLN netto. Do tego trzyletnia gwarancja całopojazdowa oraz pięcioletnia na baterie.

Jeszcze droższy jest SOR. Czeski producent za pięć elektrobusów typu ENS12 zaproponował cenę 21 217 500 PLN brutto. A to daje aż 3 450 000 PLN netto za jeden pojazd. Ale to bardzo łatwo wytłumaczyć. Gwarancja na baterie to 10 lat i jeden miesiąc, a całopojazdowa to pięć lat i miesiąc.

Co więc zrobią w Limanowej w takiej sytuacji? Nawet gdyby- teoretyzując- SOR i Solaris postawili na mniejsze "elektryki" to nie zbliżyliby się znacząco do miejskiego budżetu. Jedno jest więc pewne- ktoś w magistracie źle oszacował wartość zamówienia.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Limanowa
UM
Solaris
SOR
elektrobus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....