TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Używane autobusy dla MZK Toruń. Michalczewski vs Mobilis!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 18.07.2018 16:49:08
fot. MZ, phototrans.pl

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu sprawdza dwie oferty, które wpłynęły w przetargu na dostawę używanych autobusów. Wygląda na to, że dwaj utytułowani krajowi przewoźnicy weszli w nowy wymiar konkurencji. Kto będzie górą w pojedynku Mobilisu i Michalczewskiego?

O toruńskim przetargu pisaliśmy tutaj. W pierwszej części ma zostać wyłoniony dostawca 7 całkowicie niskopodłogowych autobusów klasy MAXI. W opcji MZK przewiduje możliwość dokupienia jeszcze jednego pojazdu. Wszystkie muszą być wyprodukowane nie wcześniej niż w 2007 roku.

W drugim zadaniu przewoźnik celował w zupełnie inną konsrukcję. Jeden autobus niskowejściowy miał być nie starszy niż z 2013 roku. Ponadto musiał mieć przebieg nie większy niż 100 000 km, a więc bardzo mały jak pojazd w tym wieku.

12 lipca upłynął termin składania ofert. Toruńskie MZK otrzymało oferty tylko na pierwsze zadanie. Spółka na jego realizację przygotowała 984 000 PLN brutto. To oznacza, że za jedną solówkę przewoźnik jest gotów zapłacić nie więcej niż 100 000 PLN netto. Do pojedynku zgłosiło się dwóch oferentów, z jednej strony zaskakujących, a z drugiej niekoniecznie.

Tańszą propozycję przedstawiła radomska firma Michalczewski. Zaproponowała ona dostawę autobusów do Torunia za 921 885 PLN brutto. Wygląda na to, że jeden autobus został wyceniony na 93 687,50 PLN netto. Co zaoferowano MZK? To dziesięcioletnie Solarisy Urbino 12, które za półtora tygodnia zostaną wycofane z obsługi pięciu linii autobusowych w Radomiu i zostaną zastąpione Autosanami SanCity 12LF.

Droższą ofertę przedstawił Mobilis. Gigant z Mościsk na toruńskim zamówieniu chciałby zarobić 1 025 328 PLN brutto. Cena jednostkowa autobusu wynosi więc 104 200 PLN netto, a więc minimalnie powyżej szacunków MZK. Co zaoferowano toruńskiemu przewoźnikowi? Tak jak w przypadku Michalczewskiego to również Solarisy Urbino 12. Jedna te autobusy w porównaniu z jeszcze radomskimi są rok starsze. Były one wykorzystywane przez Mobilis w latach od 2007 roku do obsługi warszawskich linii autobusowych. Ostatnie 28 egzemplarzy tych autobusów przestało być potrzebnych spółce w czerwcu.

Żadna oferta nie wpłynęła w zadaniu na dostawę autobusów niskowejściowego. Nie powinno to jednak dziwić. Dostępność pojazdów, które interesowały MZK jest niewielka. Nic więc dziwnego, że nie udało się znaleźć odpowiedniego egzemplarza.

Wróćmy jednak do niskopodłogowych solówek. Wygląda na to, że Mobilis i Michalczewski rozpoczęli konkurencję na nowym polu. W lepszej sytuacji jest jednak pierwsza z firm, gdyż w przyszłym roku będzie miała do sprzedania 54 sztuki Solarisów Urbino 18 z Warszawy. Jej radomski konkurent natomiast trochę będzie musiał poczekać, gdyż do końca jego kontraktów przewozowych po których "zwolniłyby się" kolejne autobusy zostało jeszcze trochę.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MZK Toruń
Michalczewski
Mobilis
Solaris
używane

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....