TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Ustawowe ulgi na trzech liniach PolskiegoBusa
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 27.02.2015 18:33:29 4 komentarze
Ustawowe ulgi na trzech liniach PolskiegoBusa

Od 2 marca linie P6, P10 i P13 przestają być ekspresowe i będą relacjami pospiesznymi. Jednocześnie PolskiBus.com wprowadza na tych trasach ulgi ustawowe. To dobra informacja przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych, które do tej pory musiały kupować u przewoźnika bilety normlane. Jak na razie ustawowe ulgi obowiązuje tylko na trzech połączeniach, ale zawsze to jakiś krok naprzód. Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym: - trasy, które przebiegają pomiędzy województwami i nie mają przystanków pośrednich to linie ekspresowe, natomiast trasy, które w ramach danego województwa mają więcej niż jeden przystanek to już linie pospieszne. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem na tego typu połączeniach musza obowiązywać bilety z ustawowymi ulgami. PolskiBus.com dodając kolejne przystanki na liniach P6 i P10 samoistnie ?zdegradował?je z poziomu ekspresowych do pospiesznych. Od marca obie relacje P6 Warszawa ?Kraków ?Zakopane oraz P10 Warszawa ?Rzeszów będą zatrzymywać się w Radomiu i zastąpią większość kursów linii P9. Dzięki temu Radomianie zyskają połączenie z Kielcami, Krakowem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Rzeszowem i Zakopanem. Dodatkowo linia P10, w ramach dodatkowych kursów w obu kierunkach, będzie zatrzymywać się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czas przejazdu ma nie ulec zmianie. Z kolei bezpośrednia linia P9 Warszawa?Radom będzie miała od marca tylko jeden kurs dziennie. Podobnie wygląda sprawa z P13 ?wprowadzając przystanek w Lesznie, przewoźnik łączy dwa przystanki w Wielkopolsce i musi stosować ulgi.Dzięki tym zmianom, od marca na liniach P6, P10 i P13 mamy do wyboru 12 ulg obowiązujących w komunikacji pospiesznej. Przy wybraniu jednej z nich na pozostałych trasach pojawi nam się komunikat ?Uwaga ?brak wyników wyszukiwania z wybraną zniżką ustawową.?

Inaczej do udzielania ustawowych ulg podchodzą polscy przewoźnicy, którzy w zdecydowanej większości respektują ustawowe zniżki na swoich trasach i uzyskują w zamian odpowiednią refundację z Urzędów Marszałkowskich. Ulgowe bilety sprzedawane są przez kierowców lub w kasach na dworcach autobusowych. ??Nawet jak nie mieliśmy jeszcze podpisanej umowy z Urzędem Marszałkowskim to cały czas oferowaliśmy bilety z ulgami ustawowymi na swoich liniach i po prostu dokładaliśmy do nich z własnych pieniędzy ?mówi Paweł Czurczak, prezes spółki NeoBus. ?Naszym zdaniem wszystkie osoby podróżujące autobusami między miastami, które mają prawo do ulg powinny móc z nich korzystać, tym bardziej, że są to na część niej osoby niepełnosprawne o stosunkowo niskim statusie materialnym.?Zdaniem szefa transportowej firmy, najczęściej z autobusowych ulg ustawowych korzystają osoby niepełnosprawne, a także kuracjusze, którzy korzystają z linii NeoBusa w podróżach do sanatoriów w Iwoniczu czy Rymanowie. Dla nich obecność ustawowych zniżek w ofercie przewoźnika jest bardzo ważna. Posłowie ?którzy mogą za darmo jeździć autokarami na liniach pospiesznych ?kompletnie nie palą się do skorzystania z takiej opcji. I na koniec informacja komu przysługują uprawnienie do uzyskania w kasie biletowej przewoźnika biletu z ulgą ustawową. To łącznie 22 pozycje, które funkcjonują w zależności od charakteru konkretnej linii (zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej). Firma PolskiBus stosuje na swoich trasach pośpiesznych 12 rodzajów zniżek.

I. Do zniżki 100% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione:

- DZIECI DO LAT 4 ?pod warunkiem nie korzystania z oddzielnego miejsca do siedzenia. Korzystanie z oddzielnego miejsca wymaga wykupienia biletu jednorazowego z ulgą 78%.

- POSEŁ i SENATOR. Poseł i senator ma prawo na terenie całego kraju, do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w całej komunikacji.

- STRAŻ GRANICZNA. Do ulgi 100% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej, po-spiesznej, przyspieszonej i ekspresowej, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnieni funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie wykonywania czynności służbowych związanych z ochroną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej szlaków komunikacyjnych o szczególnym znaczeniu międzynarodowym przed przestępczością, której zwalczanie należy do właściwości Straży Granicznej.

II. Z kolei Do ulgi 95% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego, na podstawie biletów jednorazowych, jest uprawniony: 

- PRZEWODNIK towarzyszący w czasie podróży osobie niewidomej lub ociemniałej, na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. Opiekun lub przewodnik?należy przez to rozumieć jedną osobę w przypadku osoby niewidomej, która ukończyła 13 lat albo psa ?przewodnika. 

- OPIEKUN INWALIDY WOJENNEGO i WOJSKOWEGO I GRUPY. Opiekun (przewodnik) towarzyszący w czasie podróży inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidów na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. Uprawnienie przysługuje również opiekunowi inwalidy wojskowego zaliczonemu do I grupy inwalidów w przejazdach komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej.

- OPIEKUN OSOBY NIESAMODZIELNEJ. Jeden opiekun towarzyszący w czasie podróży osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. Opiekun ?należy przez to rozumieć jedną osobę pełnoletnią.

III. Do ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione osoby: 

- STRAŻ GRANICZNA. Umundurowani funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie wykonywania czynności służbowych związanych z ochroną granicy państwowej, a także w czasie konwojowania osób zatrzymanych, służby patrolowej oraz wykonywania czynności związanych z kontrolą ruchu granicznego;

- CELNIK. Funkcjonariusze celni w czasie wykonywania czynności służbowych kontroli celnej w ruchu granicznym na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej i przyspieszonej.

- POLICJANT. Umundurowani policjanci w czasie konwojowania osób zatrzymanych lub chronionego mienia, przewożenia poczty specjalnej, służby patrolowej oraz udzielania pomocy lub asystowania przy czynnościach organów egzekucyjnych na podstawie biletów jednorazowych komunikacji zwykłej i przyspieszonej.

- ŻOŁNIERZ ŻW. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz wojskowych organów porządkowych, wykonujący czynności urzędowe patrolowania i inne czynności służbowe w środkach transportu zbiorowego na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej i przyspieszonej. 

- DZIECKO NIEPEŁNOSPRAWNE. Dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne - na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny - i z powrotem. 

- OPIEKUN DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO. Jedno z rodziców lub opiekun dzieci i młodzieży niepełnosprawnej na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny - i z powrotem.

- INWALIDA WOJENNY i WOJSKOWY I GRUPY. Inwalidzi wojenni i wojskowi zaliczeni do I grupy inwalidów na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. 

- ŻOŁNIERZ SŁUŻBY ZASDNICZEJ. Żołnierze odbywający niezawodową służbę wojskową, z wyjątkiem służby okresowej i nadterminowej oraz osoby spełniające obowiązek tej służby w formach równorzędnych na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej i przyspieszonej.

- DZIECKO DO 4 LAT ?OSOBNE MIEJSCE. Dziecko do lat 4 jeżeli korzysta z oddzielnego miejsca do siedzenia w komunikacji zwykłej i przyspieszonej.

- NIEWIDOMA OFIARA DZIAŁAŃ WOJENNYCH. Cywilne niewidome ofiary działań wojennych uznane za osoby niezdolne do samodzielnej 

IV. Do ulgi 49% mają prawo: OSOBA NIEZDOLNA DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI. Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji ?należy przez to rozumieć osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, albo po-siadające znaczny stopień niepełnosprawności, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, bądź inwalidów I grupy, jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności nie utraciło mocy.

V. Do ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione:

- OSOBA NIEZDOLNA DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI w komunikacji przyspieszonej i pospiesznej. Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji ?należy przez to rozumieć osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, albo posiadające znaczny stopień niepełnosprawności, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, bądź inwalidów I grupy, jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności nie utraciło. 

- DZIECKO 4-6 LAT. Dzieci w wieku powyżej 4 lat do rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego na pod-stawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej i przyspieszonej .

- NIEWIDOMY. Osoby niewidome lub ociemniałe, jeśli nie zostały uznane za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej.

- INWALIDA WOJENNY i WOJSKOWY. Inwalida wojenny nie zaliczony do I grupy inwalidów na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. Uprawnienie to przysługuje również inwalidzie wojskowemu na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. 

- KOMBATANT. Kombatanci i inne osoby uprawnione emeryci, renciści, inwalidzi lub osoby będące ofiarami represji wojennych i powojennych na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej i przyspieszonej.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PolskiBus.com
Neobus
ulgi
ulgi ustawowe
bilety
 • Autor1 – 02.03.2015

  Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, bo ja za ciemny jestem. Kraków i Zakopane do tej pory też leżały w jednym województwie, a mimo to linia była ekspresowa i ulg nie było. To samo na trasie P2 Bydgoszcz I Toruń leżą w tym samym województwie, a linia jest ekspresowa. Aaaaaaa :DDD Już zrozumiałem podczas pisania. Z Bydgoszczy do Torunia i na odwrót nie da się kupić biletu. Czy tak samo jest na trasie Kraków Zakopane?

 • – 02.03.2015

  Da się

 • Wojtek – 05.03.2015

  Linia ekspresowa może kończyć w mieście nie wojewódzkim, nie może natomiast przez nie przejeżdżać zatrzymując się na dworcu.

 • hala – 19.10.2016

  czy emeryt posiadający umiarkowany stopień niepełnosprawności tez może skorzystać z ulgi czy nie

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....