TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Tytuł „Bus of the Year 2009” dla … Setry S415 NF
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 09.09.2008 19:10:27 3 komentarze
Tytuł „Bus of the Year 2009” dla … Setry S415 NF

To już drugi tytuł dla Setry w historii plebiscytu –poprzednio, w 1996 r. zdobył go również niskopodłogowy autobus lokalny.

Setra Buses, marka należąca do Daimler AG, zapewniła sobie ceniony tytuł „Autobusu Roku 2009”dzięki niskopodłogowemu modelowi S415 NF. Jest to już drugi tytuł dla Setry w historii plebiscytu –poprzednio, w 1996 r. zdobył go również niskopodłogowy autobus lokalny.

BusEuroTest w Berlinie

Nowy model Setry wygrał konkurs, który tym razem został przeprowadzony w Berlinie. Test został profesjonalnie przygotowany przez Birgit Bauer i Sasche Böhnke z Omnibusrevue przy współpracy i wielkiej pomocy ze strony lokalnego przewoźnika BVG. Do współzawodnictwa mogły stanąć autobusy miejskie lub regionalne z niską podłogą, o długości powyżej 10 m, wyposażone w silnik Euro-4 lub Euro-5. Ostatecznie w finale przeprowadzono test trzech autobusów. Wśród finalistów znalazły się niskopodłogowy autobus regionalny Setra S 415 NF, ultralekki niskowejściowy midibus Optare Versa oraz MAN Lion’s City napędzany silnikiem wewnętrznego spalania zasilanym wodorem. Ten ostatni autobus, to pierwszy w historii konkursu pojazd zasilany paliwem alternatywnym. Wstępnie zakładano, że w teście weźmie udział także VDL Citea i Van-Hool A330 Fuell Cells, ale ostatecznie producenci Ci wycofali się ze współzawodnictwa. Przy ocenie, jurorzy skupili się na dostosowaniu pojazdu do codziennej eksploatacji, jak również jakości wykonania, wzornictwie oraz ekonomice.

Werdykt jury

W opinii 19 dziennikarzy motoryzacyjnych z całej Europy, którzy wchodzili w skład jury, Setrze udało się stworzyć autobus, który wyznacza nowe standardy jakości w lokalnej komunikacji publicznej. Jak podkreślali dziennikarze, bogate wykończenie oraz wysoki poziom komfortu dla pasażerów odzwierciedlają wysokie kompetencje i zaangażowanie firmy w konstruowanie autobusów. Jasne wnętrze, wyraźna linia stylistyczna oraz znakomita widoczność zrobiły wrażenie na jury, podobnie jak wyróżniający się komfort jazdy oraz harmonijna współpraca pomiędzy nowoczesnym silnikiem a układem przeniesienia napędu. Dyrektor Daimler AG odpowiedzialny za markę Setra, Werner Staib, nie krył dumy z powodu otrzymania nagrody. –„Zwycięstwo w plebiscycie Autobus Roku 2009 pokazuje, że Setra należy do liderów segmentu komfortowych autobusów międzymiastowych. Jednocześnie, nagroda ta podkreśla także kompetencje Setry w dziedzinie autobusów niskopodłogowych.”–dodaje Staib.

Zwycięzca - Setra S 415

Setra S 415 NF to niskopodłogowy autobus lokalny o długości 12 m. Także i w nim zastosowano wysokie fotele, zapewniające pasażerowi komfort na dłuższych dystansach. Setra S 415 NF jest przedstawicielem autobusów lokalnych Setra NF w odróżnieniu od innych lokalnych autobusów niskopodłogowych, jak np. Mercedes-Benz Citaro Ülub MAN Lion’s City Ünie stanowi kolejnej wersji autobusu opracowanego na bazie autobusu miejskiego, lecz jest konstrukcją projektowaną od początku jako autobus regionalny. Podobnie jak w przypadku Versy, szczególny nacisk położono na obniżenie masy własnej. W porównaniu z poprzednią generacją pojazdów, masę własną obniżono o 600 kg. Pusty S 415 NF wraz z klimatyzacją waży około 10 ton.

Zewnętrznie S 415 NF jednoznacznie kojarzy się z pozostałymi produktami z Neu-Ulm. Srebrne elementy atrapy przedniej i tylnego podszybia, charakterystyczny kształt przednich i tylnych lamp oraz kierunkowskazów jednoznacznie pozwalają zidentyfikować markę pojazdu. W odróżnieniu od autobusów miejskich, w Setrze S 415 NF zastosowano lusterka zewnętrzne takie, jak w autobusach klasy kombi, z lakierowanymi elementami w kolorze nadwozia. Nadwozie pozbawiono wszelkich wystających elementów tak, aby maksymalnie ułatwić proces mycia. Boczne szyby poprowadzono aż do krawędzi dachu, nadając lekkość całej sylwetce. Szyby te, podobnie jak przednia, stanowią jednocześnie osłonę dla elektronicznych tablic kierunkowych.

Wejście do autobusu zapewniają dwie pary drzwi otwierane na zewnątrz w układzie 1-2-0. W ofercie dostępne są także wersje o układzie drzwi 2-2-0 i 1-2-1. Autobus przystosowany jest do przewozu 85 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących. We wnętrzu zamontowano wysokie fotele typu „Transit”z dwupunktowymi pasami bezpieczeństwa. Wraz z niezależnym zawieszeniem osi przedniej, siedzenia te dają maksimum komfortu pasażerom, nawet podczas przejazdów na dalszych dystansach. Aby zmniejszyć możliwość uszkodzenia foteli przez wandali, ich tył pokryto specjalną tworzywową płytą. Na komfort wpływa także dobre rozprowadzenie ciągów wentylacyjnych wzdłuż całego pojazdu. Pasy nadokienne zostały tak zaprojektowane, aby we wnętrzu na życzenie klienta zamontować półki na podręczny bagaż. Konstrukcja nadwozia, jak wszystkie autobusy koncernu Daimler AG jest zabezpieczana antykorozyjnie metodą kataforezy zanurzeniowej.

Stanowisko kierowcy rozwiązano niemal wzorcowo. Jego centralnym elementem jest deska rozdzielcza VDO z centralnym wyświetlaczem. Wejście do kabiny zapewniają drzwi, których górną powierzchnię zintegrowano ze stolikiem do przyjmowania gotówki i wydawania reszty. Także podest do mocowania kasy biletowej został tak ukształtowany, aby po jej zamontowaniu uzyskać jak najbardziej ergonomiczny układ stanowiska do sprzedaży biletów. Oczywiście zgodnie z obwiązującymi standardami, kierowca ma możliwość regulowania temperatury w kabinie, niezależnie od temperatury w przestrzeni pasażerskiej. Standardowym wyposażeniem jest także lodówka dla kierowcy. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie schowka na apteczkę w pasie podokiennym kabiny kierowcy.

Źródłem napędu jest sześciocylindowy silnik leżący OM 457 hLA o pojemności 12 litrów i mocy 220 kW (300 KM) lub 260 kW (354 KM), spełniający normę czystości spalin EEV. Jako opcja oferowany jest także mniejszy silnik OM 0906 A o pojemności 6,7 dm3 i mocy 210 kW (285 KM). Zastosowanie technologii SCR wymusiło zabudowę dodatkowego zbiornika płynu AdBlue o pojemności 45 litrów. Wlew płynu umieszczono pod jedną pokrywą wspólnie z wlewem paliwa. Aby uniknąć pomyłki przy tankowaniu zastosowano króciec o innej średnicy oraz zakrętkę w kolorze niebieskim. Silnik współpracuje z automatyczną skrzynią biegów ZF 6HP 602 lub Voith DIWA D864.5.

MultiClass 400

Niskopodłogowe autobusy z rodziny MultiClass 400 miały swoją światową premierę podczas targów IAA Hanower 2006. W skład tej rodziny wchodzi 7 modeli, w tym 5 wysokopodłogowych o długości od 11 do 15 m oraz 2 niskopodłogowe o długości 12 i 13 m. W 2007 roku, bramy fabryki w Neu-Ulm opuściło ponad 800 pojazdów tego typu, co stanowiło 35% całej produkcji. S 415 NF jest jednym z najpopularniejszych autobusów Setry obok takich, modeli jak S 415 GT-HD (348) i S 415 UL (283). W minionym roku, klienci zakupili łącznie 245 egzemplarzy niskopodłogowej Setry S415 NF.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Setra
Daimler
IAA
Hanower
 • suchy – 10.09.2008

  Pisanie, ze ten model setry jest calkowicie nowa konstrukcja, jest sporym naduzyciem ze strony autora, gdyz jest to autobus oparty w duzym stopniu na rozwiazaniach technicznych MB Citaro, a ze stylistyka mocno sie rozni, to juz inna bajka...Centroliner, tez na pierwszy rzut oka, moze sie nie wydawac podobny do Lionsa...

 • Trajluś – 10.09.2008

  Suchy masz zupełną rację, ale dodam że Setra ma jednak ładniejszą stylistykę nadwozia w porównaniu z MB Citaro. Powinni wprowadzić kolejne wersje pojemnościowe serii NF, czyli modele klasy 10, 15 oraz 18,75m, oczywiście każdy w wersji regionalnej jak i typowo podmiejskiej o zróżnicowanych ukladach drzwi, konfiguracji siedzeń oraz pozostałego wyposażenia.

 • krzys – 11.09.2008

  Szkoda że VDL i VanHool wycofali swoje autobusy z konkursu. Wybór więc właściwie został pomiędzy przyznaniem kolejnego tytułu dla autobusu MAN Lion’s City tym razem z napędem wodorowym lub kolejnego tytułu dla Citaro LE tym razem pod postacią Setry.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....