TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Tylko 4 oferty w liniowym przetargu ZKG KM Olkusz
INFOBUS.PL - Opublikowano: 24.01.2019 17:00:47
Tylko 4 oferty w liniowym przetargu ZKG KM Olkusz

Związek Komunalny Gmin "Komunikacja Międzygminna" z Olkusza otrzymał tylko cztery oferty w przetargu na dziesięcioletnią obsługę linii autobusowych. Jedynie dwie mieszczą się w szacunkach urzędników. Jaki przetarg takie stawki?

ZKG KM w Olkuszu tworzą cztery gminy. To Bolesław, Bukowno, Klucze i Olkusz. Związek organizuje 29 linii autobusowych, które zapewniają komunikację dla ponad 82 000 mieszkańców. Jest to więc jedna z największy sieci autobusowych w Polsce, w której w całości usługi przewozowe są zamawiane u operatorów wyłanianych w przetargach. Obecnie cała sieć jest obsługiwana przez czterech przewoźników: Kurkowska z Kwaśniowa Górnego, Sioła-Trans z Olkusza, Natan z Płazy i Polkar z Mysłowic. W znakomitej większości firmy te wykorzystują autobusy, które- mówiąc delikatnie- młodość mają już dawno za sobą.

Olkuska rewolucja

Jednak w tym roku ma nastąpić rewolucja jakościowa na liniach ZKG KM. Urzędnicy zamówili 23 nowe autobusy za prawie 25,84 mln PLN brutto. Dostarczą je Autosan (sześć sztuk SanCity 9LE) i Solaris (cztery Nowe Urbino 12 i 13 egzemplarzy Nowego Urbino 10,5). 6 grudnia ogłoszono przetarg na dziesięcioletnie operowanie tymi autobusami oraz min. 11, które będą musieli podstawić operatorzy. Do zdobycia są dwa dziesięcioletnie zlecenia- pierwsze na przewozy w wymiarze ok. 13 190 000 wzkm, a drugie na ok. 12 145 000 wzkm. Kontrakty mają obowiązywać przez 10 lat, od 1 lipca 2019 r. do końca czerwca 2029 r.

Początkowo zakres przewozów mógł ulec zmniejszeniu aż o 42%. Ostatecznie jednak urzędnicy zrozumieli, że to zbyt duże ryzyko dla operatora i finalnie może on się "zwinąć" o nie więcej niż 15%. Od jednego z warunków przetargu odwołała się Arriva, jednak nic to nie zmieniło, gdyż przewoźnik wycofał skargę.

Do dziś czekaliśmy na oferty. Olkuski związek na przewozy przygotował łącznie nieco ponad 131,4 mln PLN brutto. Budżet w pierwszym, większym pakiecie wyniósł 68 408 061 zł brutto, natomiast w drugim 62 994 265 brutto. W obu przypadkach daje to szacowaną stawkę wyjściową w wysokości 4,80 zł/wzkm netto. Szału jak widać nie ma... Nic więc dziwnego, że z czterech propozycji, które dzisiaj otwarto tylko połowa mieści się w szacunkach urzędników.

W pierwszej części tańszą ofertę przedstawiło konsorcjum przewoźników, którzy są dobrze znani na Śląsku. Mowa o mysłowickim Transgórze i firmę LZ Lazar z Zendka. Opiewa ona na 4,77 zł/wzkm netto. Znacznie droższą ofertę przedstawił PKM Olkusz. Tutaj mamy stawkę 6,61 zł netto.

O drugi pakiet walczy również dwóch konkurentów. Pierwszy jest wspomniane wyżej śląskie konsorcjum z identyczną stawką jak w pierwszej części. Najbliżej zwycięstwa wydaje się jednak firma Kurkowska z Kwaśniowa Górnego. Jej propozycja to 4,15 zł/wzkm netto.

Cena będzie miała decydujące znaczenie, gdyż wszyscy oferenci zadeklarowali, że docelowo na potrzeby kontraktu pozyskają wyłącznie autobusy nowe. A jest się o co bić. Nie są to w końcu małe zlecenia jak na polskie warunki.

Natomiast inną kwestią są pieniądze. Związek zapewnia co prawda większość autobusów, z drugiej jednak strony z czegoś trzeba je utrzymać, czymś zatankować, zatrudnić na etat kogoś do ich prowadzenia i wreszcie zorganizować wymaganą w SIWZ porządną zajezdnię. A gdzie jeszcze miejsce na ryzyka kontraktowe? Pewne jest więc tylko jedno- w Olkuszu przewoźnicy będą stawiali raczej na budżetowe pojazdy.

A na samym końcu warto powiedzieć o jednej ciekawostce. To "pusta" oferta Mobilisu, która może być świetnym podsumowaniem tego przetargu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
ZKGKM Olkusz
Kurkowska
PKM Olkusz
Transgór Mysłowice
LZ Lazar
Mobilis

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....