TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Tylko 4 oferty w liniowym przetargu ZKG KM Olkusz
INFOBUS.PL - Opublikowano: 24.01.2019 17:00:47
Tylko 4 oferty w liniowym przetargu ZKG KM Olkusz

Związek Komunalny Gmin "Komunikacja Międzygminna" z Olkusza otrzymał tylko cztery oferty w przetargu na dziesięcioletnią obsługę linii autobusowych. Jedynie dwie mieszczą się w szacunkach urzędników. Jaki przetarg takie stawki?

ZKG KM w Olkuszu tworzą cztery gminy. To Bolesław, Bukowno, Klucze i Olkusz. Związek organizuje 29 linii autobusowych, które zapewniają komunikację dla ponad 82 000 mieszkańców. Jest to więc jedna z największy sieci autobusowych w Polsce, w której w całości usługi przewozowe są zamawiane u operatorów wyłanianych w przetargach. Obecnie cała sieć jest obsługiwana przez czterech przewoźników: Kurkowska z Kwaśniowa Górnego, Sioła-Trans z Olkusza, Natan z Płazy i Polkar z Mysłowic. W znakomitej większości firmy te wykorzystują autobusy, które- mówiąc delikatnie- młodość mają już dawno za sobą.

Olkuska rewolucja

Jednak w tym roku ma nastąpić rewolucja jakościowa na liniach ZKG KM. Urzędnicy zamówili 23 nowe autobusy za prawie 25,84 mln PLN brutto. Dostarczą je Autosan (sześć sztuk SanCity 9LE) i Solaris (cztery Nowe Urbino 12 i 13 egzemplarzy Nowego Urbino 10,5). 6 grudnia ogłoszono przetarg na dziesięcioletnie operowanie tymi autobusami oraz min. 11, które będą musieli podstawić operatorzy. Do zdobycia są dwa dziesięcioletnie zlecenia- pierwsze na przewozy w wymiarze ok. 13 190 000 wzkm, a drugie na ok. 12 145 000 wzkm. Kontrakty mają obowiązywać przez 10 lat, od 1 lipca 2019 r. do końca czerwca 2029 r.

Początkowo zakres przewozów mógł ulec zmniejszeniu aż o 42%. Ostatecznie jednak urzędnicy zrozumieli, że to zbyt duże ryzyko dla operatora i finalnie może on się "zwinąć" o nie więcej niż 15%. Od jednego z warunków przetargu odwołała się Arriva, jednak nic to nie zmieniło, gdyż przewoźnik wycofał skargę.

Do dziś czekaliśmy na oferty. Olkuski związek na przewozy przygotował łącznie nieco ponad 131,4 mln PLN brutto. Budżet w pierwszym, większym pakiecie wyniósł 68 408 061 zł brutto, natomiast w drugim 62 994 265 brutto. W obu przypadkach daje to szacowaną stawkę wyjściową w wysokości 4,80 zł/wzkm netto. Szału jak widać nie ma... Nic więc dziwnego, że z czterech propozycji, które dzisiaj otwarto tylko połowa mieści się w szacunkach urzędników.

W pierwszej części tańszą ofertę przedstawiło konsorcjum przewoźników, którzy są dobrze znani na Śląsku. Mowa o mysłowickim Transgórze i firmę LZ Lazar z Zendka. Opiewa ona na 4,77 zł/wzkm netto. Znacznie droższą ofertę przedstawił PKM Olkusz. Tutaj mamy stawkę 6,61 zł netto.

O drugi pakiet walczy również dwóch konkurentów. Pierwszy jest wspomniane wyżej śląskie konsorcjum z identyczną stawką jak w pierwszej części. Najbliżej zwycięstwa wydaje się jednak firma Kurkowska z Kwaśniowa Górnego. Jej propozycja to 4,15 zł/wzkm netto.

Cena będzie miała decydujące znaczenie, gdyż wszyscy oferenci zadeklarowali, że docelowo na potrzeby kontraktu pozyskają wyłącznie autobusy nowe. A jest się o co bić. Nie są to w końcu małe zlecenia jak na polskie warunki.

Natomiast inną kwestią są pieniądze. Związek zapewnia co prawda większość autobusów, z drugiej jednak strony z czegoś trzeba je utrzymać, czymś zatankować, zatrudnić na etat kogoś do ich prowadzenia i wreszcie zorganizować wymaganą w SIWZ porządną zajezdnię. A gdzie jeszcze miejsce na ryzyka kontraktowe? Pewne jest więc tylko jedno- w Olkuszu przewoźnicy będą stawiali raczej na budżetowe pojazdy.

A na samym końcu warto powiedzieć o jednej ciekawostce. To "pusta" oferta Mobilisu, która może być świetnym podsumowaniem tego przetargu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
ZKGKM Olkusz
Kurkowska
PKM Olkusz
Transgór Mysłowice
LZ Lazar
Mobilis
 • Konrad Filip – 24.01.2019

  Mobilis group trollem przetargu? ;)

 • Tygrysek Tygrysek – 24.01.2019

  Firma "Kurkowska" Pracodawca roku 12 zl za godzinę Życze powodzenia w pozyskaniu nowych kierowców

 • Lukasz Lukasz – 24.01.2019

  Dokladnie ale tak jest Niestety firma kurkowska oraz Natan to w tej chwili najgorsi przewoznicy w Olkuszu sory za szczerosc ale tak jest

 • Lukasz Lukasz – 24.01.2019

  Zaraz zaraz PKM 6.61no brawo,A Kurkowska 4.41zkm masakra dalej juz wiemy co bedzie

 • Krzysztof Kantor – 26.01.2019

  Wyczówam już MAZy i wozy nie zgodne z umową w Olkuszu :)

 • Tygrysek Tygrysek – 26.01.2019

  Firma " Lazar" takie samo dziadostwo jak "Kurkowska" 13 zl za godzine i jazda Maze-m i Sor-em A mialo być lepiej dla kierowców a prawdopodobnie bedzie jeszcze gorzej.Niech sobie sami pracodawcy jeżdżą

 • Lukasz Lukasz – 31.01.2019

  Co to Lazar?

 • Tadeusz Markacz – 22.02.2019

  Widać jak na dłoni że lokalni przewoźnicy mieli odpaść, przetarg na 10 lat, wysokie wadium i zabezpieczenia, przetarg zorganizowany pod duże firmy ze znajomościami, W takim przetargu, mniejsze firmy nie miale szans nawet wystartować. Natomiast co ciekawe stawki wyglądają podejrzanie w szczególności Transgóra, żeby udało im się tak wstrzelić że tylko 3 gr/km taniej od kwoty przeznaczonej przez związek? Dodatkowo dali taka samą kwotę oferty na oba zadania, kto tak ryzykuje? - Czyżby mieli jakieś dojścia wcześniej? 😱Zazwyczaj na przetargach dają stawki od 7zł w górę, a tutaj nagle tak idealnie i po zaniżonej stawce? 🧐 Ps. bardzo dużo ciekawych historii można poczytać o tej firmie.🤩 Najbardziej dziwi że do tak dużego przetargu wystartowało tak mało firm, tak duże zainteresowanie było przed😕, a na końcu się okazało że nie ma ofert (ktoś organiczna konkurencje? Czy przetarg tak źle rozpisany?). Jeżeli ten przetarg nie zostanie unieważniony, to możemy być świadkami ciekawych afer. ⛑ "Nie są to w końcu małe zlecenia jak na polskie warunki." I znowu będzie o naszym pięknym mieście głośno.😂😂🤣🤣

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....