TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Tychy chcą kupić 50 gazowców, elektrobusy, trolejbusy i mikrobusy
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 05.01.2017 14:56:07 1 komentarz
Działania promujące korzystanie z komunikacji miejskiej

Ponad 170 mln zł ma kosztować unijny projekt, dzięki któremu samorząd Tychów chce kupić m.in. ponad 50 nowych autobusów na gaz oraz kilkanaście innych pojazdów, a także przebudować zaplecze zajezdni i przedłużyć jeden z odcinków sieci trolejbusowej.

Wniosek o ponad 100 mln zł dofinansowania na ten cel z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko trafił z końcem grudnia do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W czwartkowej informacji miasto przekonuje, że dzięki projektowi "Tychy będą absolutnym liderem w Polsce pod względem zastosowania paliw alternatywnych w transporcie publicznym".

Jak wyjaśnił cytowany prezydent Tychów Andrzej Dziuba, dzięki projektowi tyskie autobusy będą niemal w 100 proc. zasilane gazem ziemnym CNG, czyli paliwem alternatywnym do oleju napędowego. "To bardzo ważne w kontekście niskiej emisji, z którą wiele samorządów w Polsce, także my, walczymy" - podkreślił Dziuba.

"Musimy pamiętać, że jeden autobus zasilany gazem ziemnym CNG emituje aż o 70% mniej zanieczyszczeń powietrza niż najnowsze autobusy z silnikami diesla!" - wyjaśnił prezydent Tychów. "Nowe autobusy nie tylko ograniczą emisję spalin, ale także hałasu. Jako pierwsze w naszym mieście będą również przystosowane do przewozu rowerów" - dodał.

Projekt obejmuje m.in. zakup 51 nowych autobusów zasilanych CNG, 10 mikrobusów, trzech trolejbusów, dwóch elektrobusów, dwóch pojazdów serwisowych do obsługi taboru autobusowego i jednego pojazdu pogotowia technicznego (do obsługi sieci trakcyjnej, a także gruntowną przebudowę zaplecza istniejącej od 1976 r. i dotąd nie remontowanej zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

Prezes tej miejskiej spółki Andrzej Kowol wyliczył, że chodzi o modernizację i przebudowę istniejących budynków, placu manewrowo-postojowego i stacji paliw CNG, a także budowę stacji płynnego CNG (LCNG). Powstać mają też: kabina lakierniczo-suszarnicza i dodatkowy wjazd do zajezdni od ul. Towarowej. Wewnętrzne sieci sanitarna, deszczowa i wodociągowa zostaną przebudowane.

W ramach unijnego projektu od podstaw zmodernizowana ma zostać też trakcja trolejbusowa dla istniejącego odcinka linii od Ronda Zesłańców Sybiru (wraz z rondem) do pętli Paprocany. Od pętli powstać ma nowy odcinek linii do wiaduktu drogi nr 1, który umożliwi m.in. dojazd do ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Paprocańskim. Wraz z nową instalacją wymienione zostanie tam również oświetlenie uliczne (zostanie skojarzone z siecią trakcyjną).

Całość tyskiego projektu została oszacowana na 170 mln zł brutto (ponad 137 mln zł netto), z czego wartość kosztów kwalifikowanych to 133 mln zł netto. Miasto zawnioskowało o dofinansowanie na poziomie 75 proc. Projekt korzysta z jednej z dwóch dostępnych w woj. śląskim ścieżek dofinansowania unijnego dla przedsięwzięć związanych z tzw. transportem niskoemisyjnym.

Jedna z nich dotyczy środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 ? w tzw. komponencie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Druga to uczestnictwo w tzw. projekcie POIiŚ_TRA "Poprawa transportu publicznego w Subregionie Centralnym (Woj. Śląskiego)" - komplementarnym do ZIT i zgłaszanym do finansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ).

Obok tyskiego, na liście podstawowej dla POIiŚ_TRA znajdują się projekty: modernizacji infrastruktury tramwajowej Tramwajów Śląskich, budowy centrum przesiadkowego przy ul. Sądowej w Katowicach, rozbudowy Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej KZK GOP, zakupu taboru elektrycznego oraz budowy systemu inteligentnego zarządzania flotą przez PKM Jaworzno, a także zakupów taborowych dla PKM-ów gliwickiego oraz katowickiego.

Wśród przedsięwzięć na liście rezerwowej dla POIiŚ_TRA, Gliwice umieściły projekt miejskiego autobusu szynowego na trasie Gliwice Sośnica?Gliwice-Pyskowice, Jaworzno ? kolejny projekt taborowo-infrastrukturalny, KZK GOP ? budowę na swoim obszarze inteligentnego systemu zarządzania ruchem, a PKM Świerklaniec - zakup autobusów z alternatywnymi źródłami napędu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Tychy
CNG
elektrobus
trolejbus
PKM Tychy
  • sosnica – 08.01.2017

    Czemu Świerklaniec znajduje się na liście rezerwowej? Ma jakieś szanse zaakceptowania tego projektu?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....