TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Trolejbusowe święto w Lublinie. Ursusy wyruszają na linie
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.09.2018 13:00:12
Trolejbusowe święto w Lublinie. Ursusy wyruszają na linie

Jeszcze przez kilka miesięcy Lublin będzie jedynym miastem w Polsce, w którym są eksploatowane przegubowe trolejbusy o długości 18-metrów.

22 września Lublin oficjalnie wprowadził do ruchu 15 szt. fabrycznie nowych przegubowych trolejbusów marki Ursus. To wydarzenie dodatkowo uświetniło lubelskie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Po ich oficjalnej prezentacji przez prezydenta miasta, wszystkie pojazdy City Smile 18LFT zostały skierowanych do ruchu. Można je spotkać na liniach nr 151 i 159.

Tym samym Lublin może pochwalić się posiadaniem największej, i jak do tej pory jedynej w Polsce floty przegubowych trolejbusów. MPK Lublin eksploatuje ich łącznie 27 sztuk, w tym:

  • 15 sztuk City Smile 18LFT

  • 12 sztuk Solaris Trollino 18

Jak podaje ZTM Lublin, dzięki najnowszej dostawie wskaźnik taboru klasy MEGA w lubelskiej komunikacji miejskiej wynosi obecnie 34%.

Lubelski standard

Sobotni debiut w Lublinie to również światowa premiera trolejbusów Ursus City Smile 18LFT. W wersji dla ZTM Lublin posiadają one drzwi układzie 2-2-2-2. Pojazdy napędzane są asynchronicznym silnikiem trakcyjnym Emit STD250 o mocy 240 kW. Jednostki zabudowano centralnie przed tylną osią. Sterowanie oparto na rozwiązaniach warszawskiej formy Medcom. Układ jezdny to osie formy ZF. Przednia to niezależna RL82EC, środkowa wleczona AVN133 i ostatnia napędowa AV133/80.

Przegubowe City Smile 18 LFT posiadają pomocnicze baterie. Ich pojemność dobrano tak, aby możliwy był przejazd dystansu 15 km bez sieci trakcyjnej, dodatkowo z włączoną klimatyzacją i ogrzewaniem. Kierowca może liczyć na komfortowe warunki pracy. A to dzięki zastosowaniu wydzielonej i w pełni odseparowanej od przestrzeni pasażerskiej kabiny dla kierującego. Jest ona zabudowana na pełnej szerokości autobusu (z dwoma niezależnymi wyjściami). To standard, który w Lublinie jest wdrażany od 2011 roku.

Przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana za pomocą dwóch agregatów firmy ThermoKing, każdy o mocy 22 kW. Naturalną wentylację zapewnia 11 okien przesuwnych. Autobusy wyposażono w monitoring. Dostawcą systemu informacji pasażerskiej jest firma R&G Plus z Mielca. Każdy trolejbus wyposażony jest w cztery wyświetlacze zewnętrzne o wysokiej rozdzielczości. We wnętrzu znajdziemy die tablice LCD 38" (tzw. “e-koraliki) oraz dwie LED. Do tego oczywiście system głosowych zapowiedzi przystanków.

Nie tylko trolejbusy

Początkowo dostawy przegubowych CS18LFT dla Lublina miały zostać zakończone przed wakacjami. Tak się jednak nie stało, a ZTM zgłosił szereg technicznych uwag. W efekcie pojazdy stały się gwoździem tegorocznego programu Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Lublinie.

Przypomnijmy, że w tracie tegorocznych wakacji roku Ursus miał zrealizować jeszcze dostawy 18 autobusów City Smile 12LF, w tym:

  • 8 sztuk dla ZTM Lublin z terminem do końca czerwca;

  • 10 szt. dla MPK Lublin (w ramach 10-letniej dzierżawy) z terminem na przełomie czerwca i lipca.

Aktualnie trwają opóźnione odbiory tych pojazdów.

Na koniec przypomnijmy, że już wkrótce Lublin nie będzie jedynym miastem w Polsce z przegubowymi trolejbusami. W tym roku do Gdyni trafi 16 przegubowych Nowych Trollino 18. O homologacyjnych testach pierwszego gdyńskiego przegubu "na szelkach" Solarisa pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ




Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
trolejbus
Ursus
ZTM Lublin
MPK Lublin

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....