TRANSEXPO: Przyjazny klimat dla autobusów. Od Eberspaecher [FILM]

infobus
21.11.2018 08:00
0 Komentarzy

Podczas międzynarodowych targów TransExpo w Kielcach firma Eberspaecher zaprezentowała m.in. produkty oparte na czynniku chłodniczym CO2, ogrzewania postojowe a także system kontrolujący E-Control. O szczegółach oferty opowiedział nam Łukasz Stanisławski – Manager Sprzedaży systemów klimatyzacji i ogrzewań do autobusów na rynku polskim.

Podczas targów TRANSEXPO 2018 marka Eberspaecher Suetrak zaprezentowała przyjazne dla środowiska rozwiązania, których celem jest inteligentne zarządzanie klimatem w autobusach – niezależnie od przeznaczenia, czy rodzaju napędu.

Zacznijmy od ekologii – dzięki platformie AC250, specjaliści od autobusów z Grupy Eberspaecher opracowują profesjonalny system klimatyzacji dla autobusów miejskich i autokarów, który został zaprojektowany do pracy z czynnikiem chłodniczym CO2. To alternatywa dla R134a, która przede wszystkim jest mniej szkodliwa dla środowiska. Według obliczeń, jeden kilogram powszechnie stosowanego czynnika chłodniczego R134a przyczynia się do efektu cieplarnianego 1 430 razy bardziej – w ciągu 100 lat – niż jeden kilogram CO2. Oczywiście aktualnie wszystkie firmy klimatyzacyjne, aby zminimalizować ten negatywny wpływ, odzyskują zużyty czynnik chłodniczy, przetwarzany i ponownie wykorzystywany, niemniej jednak przyszłością wydaje się CO2.

Optymalna temperatura

Firma Eberspaecher oferuje również piątą generację sprawdzonej rodziny produktów AC353-5, która zdobyła wysoką ocenę dzięki swojej niezawodności, trwałości i solidnej konstrukcji. Ten klimatyzator można instalować w autobusach z dowolnym napędem. Zredukowana waga i ulepszone komponenty zmniejszają zużycie czynnika chłodniczego i energii elektrycznej – aż o 10 procent w porównaniu z poprzednią generacją.

Jak podkreśla producent, AC353-5 zapewnia komfortowe temperatury w kabinie pasażerskiej w każdej strefie klimatycznej. Oferując warianty o mocy chłodniczej od 27 do 48 kilowatów, system może być stosowany zarówno w klimacie umiarkowanym, jak i tropikalnym.

Elektryczna klimatyzacja kabiny kierowcy

Kolejny ważny produkt dla autobusowej branży to AC403E, czyli elektryczny klimatyzator kabiny kierowcy. Elektrycznie napędzana sprężarka klimatyzacji dachowej stale chłodzi miejsce kierowcy w autobusach miejskich i autokarach, co m.in. poprawia koncentrację prowadzącego i podnosi ogólne bezpieczeństwo podczas jazdy. AC403E przekonuje producentów autobusów szybkim montażem, a dzięki fabrycznie napełnionemu obwodowi czynnika chłodniczego, nie ma z nim żadnych problemów serwisowych.

Inteligentna kontrola

Na koniec jedna z najważniejszych nowości – zaprezentowana zarówno podczas targów TRANSEXPO, jak i na IAA 2018. To platforma E-Control, która zarządza temperaturą w autobusach – niezależnie od przeznaczenia, czy rodzaju napędu. Sercem systemu jest moduł E-Control Box, którego modułowa struktura umożliwia scentralizowane sterowanie wszystkimi komponentami klimatyzacyjnymi, w tym: elementami montowanymi na dachu, klimatyzacją miejsca pracy kierowcy, sprężarką, konwektorem, ogrzewaniem pomocniczym i ogrzewaniem konwektorowym.

Platforma obsługiwana jest za pomocą przejrzystego interfejsu E-Control. Duże, wyraźnie oznaczone przyciski umożliwiają szybkie i intuicyjne zarządzacie wszystkimi kluczowymi funkcjami. Dzięki kompaktowej konstrukcji E-Control można szybko i łatwo zainstalować w pojeździe.

O wszystkich nowościach, a także o klimatyzatorach z pompą ciepła – dedykowanych do autobusów elektrycznych i hybrydowych opowiedział nam Łukasz Stanisławski – Manager Sprzedaży systemów klimatyzacji i ogrzewań do autobusów na rynku polskim:

{https://www.youtube.com/watch?v=aebeymqukRI}

Komentarze