TRANSEXPO 2016: Czas na turystyki!

infobus
21.10.2016 10:58
0 Komentarzy

Na kieleckich targach mogliśmy oglądać 11 autokarów, którepokazało dziewięciu wystawców. Czas na szybki przegląd. Czas na ich przegląd.

EvoBus: Setra i Mercedes

Polska spółka sprzedażowa autobusów niemieckiej marki wystawiła dwa autokary.Oba są dedykowane dla klientów, którzy oczekują komfortowych, niezawodnych ibogato wyposażonych pojazdów. Obok miejskiego Nowego Conecto mogliśmy zobaczyćMercedesa Tourismo 15RHD. Kawałek dalej postawiono Setrę S519HD, któranajprawdopodobniej była tuż przed przekazaniem dla klienta.

Volvo ze standardem

Szwedzki producentem obok swojej hybrydy bateryjnej 7900 zdecydował się nawystawienie swojego autokarowego numeru jeden. Mowa oczywiście dwuosiowym oautokarze typu 9700. To także egzemplarz, który oczekuje na przekazanie donabywcy.

Otokar Vectio T

Bus Trans Technik, oficjalny przedstawiciel tureckiego producenta w Polsceprzedstawił na swoim bardzo interesującym stoisku model Vectio T. Jego premieramiała miejsce na tegorocznych targach IAA w Hanowerze. Pojazd jest idealnąpropozycją dla przewoźników, których interesuje mniejszy metraż oraz wysokajakość w przystępnej cenie. I to wśród przedstawicieli takich firm Vectio Tbudził największe zainteresowanie.

Autosan i powrót Eurolidera 9

Autosan wraca do gry. Do gry wraca również jego Eurolider 9. Sanocki producentw Kielcach pokazał autobus, który jest interesującą alternatywą dlaprzewoźników, którzy nie mają skonkretyzowanych wymagań. Jego niewątpliwązaletą jest niska cena oraz uniwersalne zastosowanie. Autobus idealnie nadajesię do obsługi tras lokalnych jak i dalekobieżnych. Wszystko jest zależne od jegokonfiguracja, a ta wynika wprost z żądań klienta.

ABP i Crossway Pro 13M

Polski dealer autobusów Iveco Crossway oprócz miejskiego 10,8LE wystawił jego”brata” w nieco większym metrażu i odmiennym zastosowaniu. Mowa oCrossway'u Pro 13M. Podobnie jak omawiany wcześniej Autosan ten także ma bardzouniwersalne zastosowanie. Kompletacja napędu jak i wachlarz wyposażeniadodatkowego umożliwia jego eksploatację zarówno na trasach o charakterzelokalnym jak i dalekobieżnym. Jego dodatkowym atutami są bardzo przystępna cenazakupu oraz niskie koszty eksploatacji. Ubrać to można w jeden skrót- TCO.

SOR LH10,5

Polskie przedstawicielstwo czeskiego producenta obok NB12 w wyjątkowej wersjioraz elektrycznego EBN11 pokazało także model LH10,5. Także i w przypadku tegopojazdu możemy mówić o pewnej uniwersalności. Autobus również idealnie spełniaswoje funkcje w ruchu lokalnym jak i na trasach średniodystansowych. Także ijego dobrymi cechami charakterystycznymi są atrakcyjna cena zakupu oraz niskiekoszty eksploatacja. SOR od lat podkreśla, że jego domeną mają być przedewszystkim autobusy, które osiągają jaknajniższe spalanie, co ma być odczuwalne dla portfela klienta.

Wanicki i Irizary i6 15.37

Polski przedstawiciel hiszpańskiego producenta pokazał wKielcach dwa autokary. Oba dedykowane dla klientów klasy „premium”,którzy wymagają pojazdów maksymalnie komfortowych i luksusowych. Takie są i615.37. Jeden z pokazanych autobusów już niedługo trafi do poznańskiego CentrumTurystyki „Oskar”.

Scania razem z SuperPKS

Scania kolejny raz pokazała Touring'a w barwach nowej polskiejmarki autokarowej. Mowa o SuperPKS , który jest projektem realizowany przezgrupę polskich przewoźników, wspieranych technologicznie i marketingowo przez TeroplanS.A, właściciela największej w Polsce wyszukiwarki połączeń e podróżnik.pl,która umożliwia również zakup biletów online.

Touring, którego mogliśmy zobaczyć w Kielcach to również pojazdbardzo bogato wyposażony. Przyciemniane szyby, klimatyzacja, pokładowe WiFi,gniazdka USB czy toaleta to tylko jedne głównych zalet tego pojazdu, które mająwpływać na maksymalne zwiększenie komfortu podróżowania.

VDL x 3

Holenderskiproducent pokazał trzy autokary. Mogliśmy zobaczyć Futurę FHD-2 w wersji dwu-oraz trzyosiowej (egzemplarz, należy do poznańskiego Centrum Turystyki”Oskar”). Prawdziwym hitem była jednak piętrowa Futura FDD2. To pierwszypojazd tego typu w ofercie VDL. Wszystkie pojazdy, które pokazał producent toautokary klasy premium. Nie trzeba zatem wyjaśniać jak szeroki wachlarzrozwiązań się za tym kryje i jakie korzyści daje to przewoźnikowi, a takżepasażerowi.

Komentarze