TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

TRANSEXPO 2009: Wyróżnienie dla Voith za SensoTop
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 20.10.2009 22:34:28
TRANSEXPO 2009: Wyróżnienie dla Voith za SensoTop

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów w InfoBusie na temat produktów, które zostały nagrodzone podczas tegorocznych targów Kielce. Zaczynamy od firmy Voith Turbo i wyróżnionego produktu: SensoTop.

Podczas tegorocznych targów TRANSEXPO 2009 w Kielcach firma Voith Turbo otrzymała wyróżnienia Targów Kielce w kategorii Inne za produkt o tajemniczej nazwie SensoTop. To oprogramowanie sterujące zmianą biegów w przekładni automatycznej Voith DIWA do autobusów miejskich. Jego działanie opiera się na informacjach o ukształtowaniu terenu uzyskiwanych z zintegrowanego ze sterownikiem skrzyni biegów bardzo dokładnego czujnika ciśnienia atmosferycznego. Dzięki niemu realizowana jest płynna zmiana punktów przełączeń w zależności od topografii oraz obciążenia pojazdu. SensoTop jest naturalną konsekwencją rozwoju realizowanego od początku zastosowania elektroniki w celu sterownia zmianą biegów. Pierwsze rozwiązania bazowały na ściśle określonych punktach przełączeń. Kolejnym krokiem było wprowadzenie zmiennych punktów przełączeń w ramach pewnego niewielkiego zakresu. Technologia ta została nazwana BASP i oznacza ona program przełączeń uzależniony od przyśpieszeń. „Zależne od przyśpieszeń“oznacza, że punkty przełączania biegów w przekładni zmieniają się wewnątrz zakreślonych granic w zależności od aktualnie osiąganego przyśpieszenia pojazdu. Przy dużych przyśpieszeniach przesuwają się w stronę niskich prędkości (wcześniejsze przełączenie), przy niskich przyśpieszeniach –w stronę dużych prędkości (późne przełączanie).

W dalszym ciągu jednak wpływ ukształtowania terenu nie był uwzględniany. Rozwiązaniem przejściowym było wprowadzenie technologii BASP5 - obecnie jeszcze wciąż powszechnie obowiązującej, która zawiera 4 przesunięte względem siebie zakresy punktów przełączeń. Zakresy te określają warunki komunikacyjne w zależności od ukształtowania terenu. Zmiana punktów przełączeń w technologii BASP5 następuje płynnie w zakresie wybranym przez użytkownika. Poniższy rysunek przedstawia przesunięte wobec siebie 4 programy przełączeń uzależnione od dynamiki pojazdu - technologia BASP5.

Zastosowanie czujnika ciśnienia atmosferycznego o bardzo dużej dokładności umożliwiło pozyskiwanie ciągłej informacji o topografii, dzięki czemu zintegrowano 4 zakresy technologii BASP5. SensoTop realizuje płynną zmianę punktów przełączeń w pełnym zakresie pracy silnika: od obrotów minimalnych do obrotów maksymalnych, zawsze we właściwym punkcie. Zdaniem producenta wdrożenie oprogramowania SensoTop pozwoli na:

- minimalizację zużycia paliwa przez wybór optymalnych punktów przełączeń,

- zmniejszenie emisji spalin,

- poprawę własności jezdnych dzięki zmiennym punktom przełączeń,

- wyeliminowanie tzw. przełączeń cyklicznych (Pendelschaltung).

W chwili obecnej SensoTop jest jedynym tego typu rozwiązaniem na rynku. Stanowi pełne wykorzystanie potencjału zawartego w automatycznej skrzyni biegów do autobusu miejskiego w zakresie zmniejszenia zużycia paliwa. Badania polowe przeprowadzone w miastach Europy Zachodniej potwierdziły skuteczność w redukcji zużycia paliwa w granicach od 2 do 8% w zależności od topografii.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Voith
SensoTop
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....