TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

TRANSEXPO 2008 - podsumowanie (1)
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 29.10.2008 22:06:50 12 komentarzy
TRANSEXPO 2008 - podsumowanie (1)

Tegoroczne targi TRANSEXPO już dzień wcześniej zainaugurował XXXII Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej, które odbyło się pod hasłem: „Nowe przepisy UE dotyczące usług publicznych –szansą czy zagrożeniem dla komunikacji miejskiej”. Organizatorem spotkania była Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej z Warszawy, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji oraz Zarząd Transportu Miejskiego z Kielc, a także Targi Kielce. W Zjeździe udział wzięło ponad 200 osób. O podsumowanie tego wydarzenia poprosiliśmy Jerzego Chudzickiego, prezesa IGKM, z którym wywiad prezentujemy w aktualnym wydaniu InfoBusa. Ponadto w ramach targów odbyły się jeszcze dwie ważne konferencje. Pierwsza, zorganizowana przez PIGTSiS dotyczyła tematu: „Pasażerski transport regionalny w Polsce. Uwarunkowania ekonomiczne i prawne oraz perspektywy rozwoju z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych”. W kolejnym wydaniu InfoBusa opublikujemy podsumowanie tej konferencji. Drugie spotkanie, zorganizowane przez PSPA dotyczyło tematu „Opłacalność prowadzenia regularnych przewozów międzynarodowych osób”. O komentarz do tego wydarzenia poprosiliśmy Rafała Jańczaka, wiceprezesa PSPA, który opublikujemy w kolejnym wydaniu InfoBusa. 

Oczywiście targi nie mogłyby obejść się bez nagród. Poniżej przedstawiamy firmy, które zostały nagrodzone podczas uroczystej gali w Hotelu Łysogóry. W kategorii: AUTOBUSY wyróżnienie otrzymała firma Polskie Autobusy za autobus Autosan A12.13C EUROLIDER. Natomiast Złoty Medal Targów Kielce otrzymał Solbus za autobus Solbus Solcity SM 12 LNG. W kategorii: CZĘŚCI I WYPOSAŻENIE AUTOBUSÓW wyróżnienie otrzymały firmy: Actia Polska za tachograf cyfrowy ACTIA SmarTach;Voith Turbo za ElvoDrive. W kategorii: SYSTEMY OBSŁUGI PASAŻERÓW wyróżnienie otrzymała Politechnika Poznańska, Instytut Informatyki za CTS kompleksowe rozwiązanie dla komunikacji miejskiej, a Złoty Medal otrzymała firma PIXEL za system informacji przystankowej on-line. W kategorii: SYSTEMY POBIERANIA OPŁAT Medal otrzymała firma Elgeba Gerätebau GmbH za TICOMONITOR. W kategorii: INNE wyróżnienie otrzymała firma Schoepf GmbH &Co KG z Niemiec za tkaninę ACHAT. W kolejnych wydaniach InfoBusa postaramy się przybliżyć nagrodzone produkty. Wyróżnienia Targów Kielce za aranżację stoiska przyznano firmom: EvoBus Polska, Voith Turbo, MAN-STAR TRUCKS, Runotex. A Medale Targów Kielce za aranżację stoiska otrzymały firmy: Polskie Autobusy, Solaris Bus &Coach oraz Drabpol. Zdaniem organizatorów Targi TRANSEXPO 2008 odwiedziło ponad 3000 osób. Poniżej przedstawiamy skrótowy, alfabetyczny opis stoisk poszczególnych firm autobusowych, które można było zwiedzieć podczas tegorocznej wystawy.

Firma AMZ Kutno przedstawiła w tym roku swoją najpopularniejszą na polskim rynku zabudowę bazującą na furgonie VW Crafter. Ponadto po kolejnych, kosmetycznych zmianach pojawił model na podwozu Renault Midlum. O szczegółach tych zmian, a także o sytuacji na polskim rynku firm zabudowujących rozmawialiśmy z Marcinem Krysiakiem, dyrektorem sprzedaży autobusów AMZ Kutno w Hanowerze. Oto zapis tej rozmowy (link: http://www.infobus.pl/text.php?id=20132).

Konwersja VW Craftera pojawiła się również na stoisku firmy Automet z Sanoka. Co warto podkreślić pojazd ten był dostosowany do montażu retardera elektromagnetycznego firmy Telma. Zdaniem Piotra Leśniaka dyrektora marketingu Autometu należy spodziewać się, że w niedługim czasie polscy przewoźnicy będą coraz częściej wyposażać minibusy w tego typu urządzenia. Główną zaletą jest uzyskanie większej o 300 kg dopuszczalnej masy całkowitej (na terenie Niemiec i Danii), gdzie waga samego retardera wynosi 60-70 kg. To przekłada się na trzy dodatkowe siedzenia, czyli koszt zakupu retarderea może zwrócić się już po roku eksploatacji pojazdu. Kolejna zaleta to rzadsze wymiany okładzin ciernych, klocków oraz zwiększenie bezpieczeństwo pojazdu i pasażerów. Ratarder może być uruchamiany albo poprzez czujnik zamontowany pod pedałem hamulca albo w rączce przy kolumnie kierownicy.

Największym jednak zainteresowaniem podczas kieleckich targów cieszył się większy autobus Autometu –model Apollo na bazie Mercedes-Benz Atego. Ten ciekawy autokar uzyskał już homologację w Polsce i teraz może w szerszej skali trafić do krajowych przewoźników. Jako ciekawostkę można podać, że oba wystawione autobusy zostały wyposażone w siedzenia Autometu z tkaniną firmy Schoepf –nagrodzoną podczas tegorocznej edycji targów. Zdaniem przedstawicieli sanockiego producenta ta tkaniny doskonale spisuje się w codziennej eksploatacji i dobrze wyglądają nawet po dłuższym okresie użytkowania. Ponadto szeroki wybór kolorów i wzorów umożliwia ciekawą aranżację samego wnętrza pojazdu. O ostatnich modernizacjach Apollo, a także o rozwoju Autometu rozmawialiśmy z Piotrem Leśniakiem w Hanowerze. Oto zapis tego wywiadu: (link: http://www.infobus.pl/text.php?id=20133&from=main)

 

Podczas tegorocznej edycji targów TRANSEXPO jedną z większych powierzchni wystawienniczych wynajęła firma M&P AutoCuby. Łącznie wejherowski producent zabudów pokazał dziewięć samochodów, w tym salonkę VW T5 oraz minibusy w wersji VIP na bazie Mercedes-Benz Sprinter oraz Volkswagena Crafter. Ponadto firma pokazała autobusy marki Guleryuz, którą reprezentuje na polskim rynku od lutego 2007 r. Zdaniem przedstawiciela tureckiej fabryki do tej pory do Polski zostało wyeksportowanych ok. 20 pojazdów typu Cobra. I właśnie trzy modele z tej rodziny mogliśmy zobaczyć w Kielcach. Najkrótszy z nich to międzymiastowy model Guleryuz Cobra GL 9 o długości 9,12 m, wyposażony w silnik MAN D0836 LOH 52 Euro 4 o pojemności 6971 cm3 i mocy 240 KM, współpracujący z manualną skrzynią ZF (w opcji automat Voith DIWA 854.5). Pojemność luku bagażowego to 4,5 m3. Pojazd zabiera na swój pokład 34+1+1 pasażerów. Jego większy brat to Guleryuz Cobra GL9L o długości 11 metrów, wyposażony w silnik MAN 0836 LOH 51 Euro 4 o pojemności 6871 cm3 i mocy 280 KM. W układzie przeniesienia napędu występuje 6-biegowa, manualna skrzynia ZF z elektromagnetycznym retarderem (w opcji automat ZF 6 HP 502). Pojemność bagażowa to 6,5 m3. Pojazd zabiera na swój pokład 43+1+1 pasażerów.

Niespodzianką było wystawienie miejskiego, niskopodłogowego modelu Guleryuz GD272LF o długości 12-metrów i pojemności 103 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących. Źródłem napędu jest tutaj silnik MAN 0836 LOH51 o pojemności 6871 cm3 i mocy 280 KM, współpracujący z automatyczną skrzynią ZF HP 502. Resztę interesującej miejskiej oferty Guleryuz można zobaczyć na stronach jego polskiego przedstawiciela http://www.autocuby.pl/page/pl/cobra/seria_miejska. Warto przy okazji zwrócić uwagę na nostalgiczne konstrukcje Guleryuz: Cobra GM180 SLF czy Cobra GD272... Mamy nadzieję, ze na przyszłoroczne targi firma AutoCuby sprawdzi niskopodłogowego, miejskiego piętrusa z odkrytym dachem: Guleryuz Cobra Double Decker OPEN TOP –będzie na co i z czego popatrzeć.

 

Kolejną nowością z oferty AutoCuby było wejście we współpracę z kolejną turecką firmą BMC. Wydawało się, ze przedstawicielstwo BMC w Polsce jest jedno, a tutaj proszę –w tym roku czekała nas niespodzianka. AutoCuby oferują międzymiastowe modele tureckiej firmy BMC od początku 2008 r. Obecni w ofercie znajdują się trzy modele BMC: Legend XL, MidiLux C oraz MidiLux S. Dwa z nich mogliśmy zobaczyć na targach w Kielcach. Wysokopodłogowy BMC Levend XL to ciekawa propozycja dla tych przewoźników podmiejskich / lokalnych, którzy byli zainteresowani podobną konstrukcją oferowaną w latach 90-tych w Polsce –Otoyol M50. To nieskomplikowany autobus o długości 6 metrów i pojemności 27 miejsc, w tym 17 siedzących. W jego układzie napędowym zastosowano prawdziwe, oryginalne cacko –3-litrowy silnik Nissana o mocy 100 KM, współpracujący z manualną skrzynią ZF. Jego cena zaczyna się juz od 146 000 zł netto. Kolejna nowość z oferty BMC to MidiLux S o długości 7,41 m i pojemności pasażerskiej 27+1+1 miejsc. Sercem małego autokaru jest silnik Cummins ISBe o mocy 150 KM, współpracujący z manualną skrzynią ZF. Jak podają przedstawiciele firmy AutoCuby –wszystkie autobusy BMC objęte są dwuletnią gwarancją realizowaną bądź przez AutoCuby bądź mobilne serwisy Cummins lub ZF. W kolejnych wydaniach InfoBusa przedstawimy wywiad z Jackiem Kiedrowiczem, dyrektorem marketingu M&P AUTOCUBY.

Autosan (Polskie Autobusy) zaprezentował się w tym roku bardzo okazale, co zresztą zostało docenione przez jurorów Targów Kielce i firmie przyznano po raz pierwszy Złoty Medal za aranżację stoiska. Ponadto na uroczystej gali odznaczenie „Zasłużony dla Komunikacji Miejskiej”otrzymał Franciszek Gaik, prezes Polskich Autobusów. Najważniejszym jednak punktem prezentacji Autosan był premierowy model A12-13C Eurolider o długości 13,2 m, który również został wyróżniony przez jurorów Targów Kielce. To pierwszy wariant z nowej, zunifikowanej generacji autobusów międzymiastowych o długości 10, 12,1 i 13,2 m. Tak szeroka gama gabarytowa jest możliwe dzięki wprowadzeniu przez Autosana modułowej budowy nadwozia. Dzięki temu Autosan znacznie skróci czas budowy karoserii w stosunku do autobusów poprzedniej generacji, a co za tym idzie obniży koszty. –Chociaż nowe autobusy będą wykorzystywały droższe komponenty, jak niezależne zawieszenie i szynę danych CAN, nie podniesiemy ceny, bo wzrost kosztów zrekompensują oszczędności w montażu –mówi Wiesław Wyżycki, prezes Autosana. Kolejnym ważnym krokiem jest unifikacja podzespołów, co ułatwi obsługę autobusów i przyniesie kolejne oszczędności, w tym także użytkownikom. Dlatego Eurolider jest nie tylko premierowym modelem w ofercie Autosana, ale przede wszystkim jest wyznacznikiem nowego sposobu myślenia Autosana o budowie autobusów. Nowoczesna rodzina zastąpi w przyszłym roku dotychczas produkowane międzymiastowe modele, z których każdy miał inne komponenty, elektronikę i konstrukcję nadwozia.–„W końcu postanowiliśmy zacząć wszystko od początku”–mówi Wiesław Wyżycki. W 2006 roku konstruktorzy wspólnie z działem sprzedaży opracowali założenia nowej generacji, a na początku 2007 roku ruszyły prace. Inżynierowie i technolodzy wykorzystali doświadczenia zdobyte przy okazji tworzenia poprzednich modeli. W ten sposób zarząd sanockiej fabryki racjonalizuje produkcję i zwiększa jej opłacalność. Na zakończenie warto podkreślić, że Eurolider został wyposażony w szynę danych CAN oraz system stabilizacji toru jazdy ESP.  Działanie układu zostało sprawdzone przez inżynierów WABCO na lotnisku w Arłamowie. Nowe osie i niezależne zawieszenie firmy ZF także przeszły już testy producenta i zostały zakwalifikowane do produkcji Ponadto nowy Eurolider będzie pierwszym Autosanem o szerokości 2,55 m, co dodatkowo zapewni większe możliwości aranżacji wnętrza. Cztery –pięć pilotażowych egzemplarzy trafi jeszcze w tym roku do zagranicznych odbiorców.

Kolejna ważna informacja to powrót sanockiego producenta do produkcji autobusów miejskich. W Kielcach ten segment był reprezentowany przez dwa modele: Wetlina-City na bazie Mercedes-Benz Vario oraz A-08M SanCity 8, czyli już całkowicie produkowany w Sanoku model Libero. To efekt zakończenie produkcji autobusów miejskich w Jelczu i konieczność zabezpieczenia tego segmentu rynku przez drugą markę Polskich Autobusów, czyli Autosana. Przypomnijmy, że 2002 r. w ramach podziału kompletacji fabryk w ramach spółki Polskie Autobusy Jelcz zajął się produkcją pojazdów miejskich, a Autosan: szkolnych, międzymiastowych i turystycznych. Teraz cała produkcja Polskich Autobusów będzie skumulowana w Sanoku. Według zapowiedzi Wiesława Wyżyckiego w przyszłym roku będzie mogli zobaczyć nowa rodzinę autobusów miejskich, która wzorem Eurlidera będzie charakteryzowała się zabudową modułowa. W dalszej fazie przewidziane jest powstanie wersji gazowych. Szefem tego projektu jest Adam Choroszy, były główny konstruktor Jelczańskich Zakładów Samochodowych, a także m.in. autor ostatnich miejskich konstrukcji Solbusa.

Oprócz wymienionych autobusów międzymiastowych i miejskich w Kielcach mogliśmy zobaczyć także zabudowę Mercedes-Benz Sprinter. To kolejny rewolucyjny krok na drodze Autosana i wejście w segment minibusów na bazie furgonów dostawczych –do tej pory głównych konkurentów autobusów Autosana na lokalnych i regionalnych drogach. O tych wszystkich, historycznych wręcz zmianach, a także o nowych kontraktach z segmentu kolejowego i wojskowego rozmawialiśmy z Wiesławem Wyżyckim. Zapis tego wywiadu zaprezentujemy w kolejnym wydaniu InfoBusa.

BMC LTD –polski przedstawiciel brytyjskiej spółki BMC LTD zaprezentował w tym roku w Kielcach dwa autobusy: miejski, niskopodłogowy BMC 250 SLF oraz międzymiastowy model –Karisma (RHD), czyli zmodernizowany stylistycznie autobus turystyczny Probus 850 TBX. Można zatem powiedzieć tym razem obyło się bez większych nowości, natomiast najważniejszą sprawą jest uzyskanie polskiej homologacji przez model BMC 250 SLF. Stało się to 25 sierpnia br. W ciągu najbliższych miesięcy do ITS trafią kolejne dwa autobusy: BMC Profity LE i BMC Karisma. O dalszych planach BMC w Polsce oraz o współpracy z firmą AutoCuby rozmawialiśmy z Rafałem Masztalskim, przedstawiciel BMC LTD na Polskę. Zapis tego wywiadu opublikujemy w najbliższym wydaniu InfoBusa.

Firma CMS Auto z Warszawy, od 11 lat zajmująca się zabudowami samochodów dostawczych otworzyła w kwietniu br. nową siedzibę w Sulejówku pod Warszawą. Nowa hala produkcyjna (2200 m2) umożliwia CMS Auto dokonywanie kompleksowych zabudów dla 26 pojazdów jednocześnie. W nowej siedzibie każdy pojazd przechodzi kolejno przez właściwe etapy produkcyjne: prace spawalnicze, montaż szyb, wyciszenie i izolacja samochodu, prace stolarskie, tapicerowanie wnętrza, prace wykończeniowe. Większość produkcji firmy prowadzona jest na bazie samochodów Mercedes-Benz Sprinter. Chcąc poszerzyć ofertę firmy o duże autokary, w 2007 roku CMS Auto została wyłącznym i oficjalnym dealerem autobusów tureckiej firmy TEMSA. W ramach CMS Auto funkcjonuje nowy podmiot CMS BUS, prowadzący sprzedaż pojazdów Temsa. Podczas targów w Kielcach mogliśmy zapoznać się podstawową ofertą przygotowaną na polski rynek, czyli: międzymiastowy model Temsa Opalin (24-35 +1+1 miejsc) z silnikiem MAN o mocy 240 KM Euro 4;turystyczna Temsa Safari HD (49-57 +1+1 miejsc) z silnikiem DAF MX300 o mocy 410 KM Euro 5 oraz lokalna Temsa Prestij Superdelux (25-29 +1+1) z silnikiem Mitsubishi. Zaskoczeniem było pojawianie się autobusu międzymiastowego Temsa Tourmalin, który szczególnie we Francji dobrze sprzedaje się w wersji szkolnej. W tym roku firma CMS Bus odnotuje w Polsce podobny wynik sprzedaży autobusów Temsa jak w 2007 r., czyli na poziomie trzech egzemplarzy, w tym dwa Opaliny i jeden Safari. O dalszych planach firmy CMS Auto i Temsy w Polsce rozmawialiśmy z Andrzejem Klukowskim. Zapis tej rozmowy opublikujemy w kolejnym wydaniu InfoBusa.

W Kielcach firmy Kapena i Irisbus pokazały trzy autobusy. Najbardziej znany z nich w Polsce to niskowejściowy Irisbus Crossway LE, który już obsługuje m.in. linie w Jarocinie. Warto podkreślić, ze pokazany model występował w wersji trzydrzwiowej, lepiej dostosowanej do wymogów przewoźników z regionu Europy Środkowo-Wschodniej niż jego wersja premierowa, dwudrzwiowa. Honory okrętu flagowego pełnił dostojny Irisbus Domino HD, który stanowi kolejną ofertę Kapeny (obok modelu Evadys) dla przewoźników turystycznych.

Natomiast targową nowością był międzymiastowy model Irisbus Proway, który swój debiut miał na czerwcowych targach AUTOTEC 2008 w Brnie (http://infobus.pl/text.php?from=search&id=18577). Warto dodać, że już rozpoczęła się jego seryjna produkcja w Słupsku, w tym także w bardziej komfortowej wersji o nazwie Proxys. O tym nowy zadaniu słupskiej fabryki piszemy w osobnym artykule w bieżącym wydaniu InfoBusa. O nowościach w ofercie Kapeny oraz planach produkcyjnych rozmawialiśmy z Radosławem Pankau, dyrektorem marketingu Kapena SA. Zapis tego wywiadu opublikujemy w najbliższym wydaniu InfoBusa.

King Long –czyli wejście chińskiego smoka na polski rynek odbyło się bez większych fajerwerków. Firma zaprezentowała dwa autokary: XMQ 6127 o długości 12 metrów i pojemności 49 miejsc w cenie od 176 000 euro oraz XMQ 6900 o długości 9 metrów i pojemności 31 miejsc w cenie od 124 00 euro. Dodatkowo pokazano niskopodłogowy autobus miejski XMQ 6121 o długości 12 metrów w cenie od 164 000 euro. Podobnie jak w przypadku tureckich firm tutaj również otrzymujemy informację o zastosowaniu komponentów zachodnioeuropejskich firm, takich jak ZF, Voith, Wabco, Dana, itd. Podstawową jednostką napędową są silniki Cumminsa. Przedstawicielem King Longa w Polsce jest firma Eurotravel z Andrychowa, która z kolei związana jest z niemiecką firmą King Long Deutscland GmbH. Osoby reprezentujące firmę na stoisku poinformowały nas, że zainteresowanie ofertą chińskiego producenta wśród polskich przewoźników było tak wielkie, że wysłali kogoś do fabryki, żeby uwzględniono w planach produkcyjnych polskie, rekordowe zamówienia. Bajki. Z tego co wiemy to sprzedaż King Longa idzie słabiutko w Europie. W Wielkiej Brytanii te autobusy oferowane są bez większych rezultatów już od kilku lat, a plotki o kontrakcie na 100. autobusów King Longa do Budapesztu nie potwierdziły się u źródła.  Jak do tej pory większą liczbę chińskich autobusów dostarczono jedynie na Maltę (autobusy miejskie). Zachodnioeuropejskich klientów odstrasza niska jakość wykonania i niedopracowanie konstrukcji. Dodając do tego brak serwisu otrzymujemy odpowiedź, czy te konstrukcje odniosą sukces w Polsce.

Stoisko MAN w tym roku należało do jednych z najładniejszych i bardziej oryginalnych, co zresztą zostało docenione przez jurorów Targów Kielce, którzy przyznali firmie tutaj wyróżnienie. Z górnego poziomu stoiska można było spoglądać na całą ekspozycję zorganizowaną pod hasłem: „czysty MAN dla przyszłości”. W roli głównej występował tutaj autobus przegubowy MAN Lion`s City G CNG z PKM Gdynia –zgłoszony zresztą do konkursu. Natomiast z segmentu autobusów turystycznych na targach w Kielcach można było podziwiać model z najwyższej półki –Neoplan Starliner.

Niespodzianką było pojawienia się weterana szos, który podkreślał głęboką, 250-letnią tradycją koncernu MAN. O najnowszych kontraktach, a także o tegorocznym starcie MAN w konkursie o Złoty Medal Targów Kielcach rozmawialiśmy z Krzysztofem Gawrońskim, dyrektorem sprzedaży autobusów MAN –STAR Trucks. Zapis tego wypisu przedstawimy w najbliższym wydaniu InfoBusa.

MAZ na targach TRANSEXPO pokazał trzy autobusy: MAZ 203, MAZ 206 oraz MAZ 107. Pierwszy z nich –MAZ 203076 to niskopodłogowy autobus miejski o długości 12-metrów z silnikiem Deutz o mocy 290 KM. Drugi - MAZ 206068 to miejski, niskowejściowy midibus o długości 8,65-metra z silnikiem Mercedes-Benz o mocy 177 KM. I trzeci egzemplarz MAZ 107 –to po raz pierwszy pokazywany w Polsce 15-metrowy, niskowejściowy autobus miejski z silnikiem Deutz o mocy 290 KM. Egzemplarz dodatkowo ciekawy, gdyż przeszedł w ostatnim czasie stylistyczną modernizację. Kolejna ważna informacja to uzyskanie przez MAZ polskiej homologacji na autobusy MAZ 203 oraz MAZ 206 w różnych wersjach i modyfikacjach. –„Szacujemy, że w tym roku sprzedamy w Polsce około 30 autobusów”–mówi Juri Michailovski, wiceprezes zarządu MAZ Auto Poland.

Dodajmy, że w najbliższym czasie białoruski producent dostarczy do MPK Kielce aż 15 autobusów MAZ 203, które w ilości po pięć sztuk dotrą do przewoźnika kolejno w każdym miesiącu. Dodatkowo w grudniu br. do zajezdni przy ulicy Jagiellońskiej trafi 11 Solarisów Urbino 12. O dalszych planach białoruskiej firmy dowiemy się z obszernego wywiadu z Jurim Michailovskim, który opublikujemy w kolejnym wydaniu InfoBusa.

\"mercedesbenz_intouro_100\"

Mercedes-Benz (EvoBus Polska) zaprezentował w tym roku trzy autobusy, w tym najważniejsza premierę –Travego trzeciej generacji, który przybył do Kielc wprost ze światowego debiutu na targach IAA w Hanowerze. –„To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy pokazać w Kielcach najnowszy autobus Mercedes-Benz Travego tuż po jego światowej premierze w Hanowerze –mówi Tomasz Talarek, dyrektor marki Mercedes-Benz. –Można powiedzieć, że cieszył się on sporym zainteresowaniem wśród zwiedzających, którzy oglądali głównie nowe miejsce kierowcy oraz luksusowe wnętrze. Nie brakowało też pytań o nowy system ochrony autobusu przed zderzeniem czołowym oraz o zautomatyzowaną skrzynię biegów Mercedes-Benz PowerShift. Kolejną pozycja był miejski przegubowy Citaro G w barwach MPK Wrocław (już z dodatkowo zabezpieczoną tylną półką bagażową). –„Mercedes-Benz Citaro staje się z roku na rok coraz popularniejszy w Polsce –zauważył Laszlo Rakasz, dyrektor sprzedaży autobusów miejskich Mercedes-Benz. –Jeszcze w zeszłym roku nasza sprzedaż bazowała głównie na ekonomicznym modelu Conecto, natomiast w tym roku króluje tutaj Citaro. Potwierdzeniem jego mocnej pozycji są ostatnie dostawy dla Katowic, Krakowa i Wrocławia. W tym ostatnim mieście dostarczymy łącznie 100 niskopodłogowych Citaro, w tym 66 szt. w tym roku i 34 szt. do września 2009 r. Zapowiada się dla Mercedesa dobra końcówka roku –mówi Laszlo Rakasz. I segment międzymiastowy, gdzie w tym roku Mercedes dostarczył już 10. egzemplarzy Intouro. –Dokładnie rok temu na targach w Kielcach po raz pierwszy pokazaliśmy międzymiastowy autobus Mercedes-Benz Intouro –wspomina Tomasz Talarek. –W ciągu roku popyt na ten pojazd przeszedł nasze oczekiwania i sprzedaliśmy wszystkie autobusy, które zamówiliśmy w fabryce. Pięć autobusów zakupiła firma Guliwer ze Świdnicy, a drugie pięć –PKS w Starachowicach. To znak, że przewoźnicy są gotowi do inwestycji w droższy, ale bardziej komfortowy i niezawodny sprzęt. Na targach pokazaliśmy model demonstracyjny z windą dla wózków inwalidzkich. Chcemy, aby przy flotowych zakupach przynajmniej jeden egzemplarz był tak wyposażony właśnie. To naszym zdaniem perspektywiczne podejście do tematu przewóz osób niepełnosprawnych na liniach regionalnych, który na pewno w przyszłości zostanie ujęty w odpowiednia przepisy –zaznacza Tomasz Talarek.

I druga marka koncernu Daimler Bus –Setra (EvoBus Polska) w tym roku zaprezentowała dwa autokary, w tym najdłuższą trzyosiową wersję TopClass 400 –Setrę S417 HDH. –„To jeden z najbardziej popularnych autobusów turystycznych z rodziny TopClass, który w zeszłym roku przeszedł znaczącą modernizację. Priorytetem było bezpieczeństwo –tłumaczy Jerzy Fołda. –O tym świadczy m.in. zastosowanie w standardowym wyposażeniu ruchomego kokpitu oraz zintegrowanej klatki absorbującej. Warto również wspomnieć o systemie doświetlania zakrętów, który przy prędkościach poniżej 40 km/h w momencie włączenia kierunkowskazu uruchamia odpowiedni reflektor. To trzeba sprawdzić –zachęca Jerzy Fołda. I drugi pokazany egzemplarz to nowość na wystawie w Kielcach, która wbrew opiniom sceptyków radzi sobie całkiem nieźle na naszym rynku –międzymiastowa Setra 412 UL. –„Ta wyjątkowo zgrabna i piękna Setra jest jednocześnie najbardziej uniwersalnym autobusem w naszej ofercie. Może w tygodniu obsługiwać regularną komunikację, a w weekend wyruszać na turystyczne trasy –zachwala Jerzy Fołda, dyrektor Marki Setra. –W Kielcach zaprezentowaliśmy Setrę S412 UL., którą w Polsce zakupiły już dwie firmy: Nadgoplańska Komunikacja Autobusowa z Kruszwicy oraz Guliwer ze Świdnicy. Ponadto NKA odbierze pod koniec br. drugi autokar z rodziny MultiClass, tym razem dłuższą Setrę S415 UL –mówi Jerzy Fołda.

MJT –to jedna z największych niespodzianek tegorocznych targów TRANSEXPO, aczkolwiek poprzedzona wrześniowymi testami autobusu MJT L23-01D w MPK Kielce. Ostatnio kielecki przewożnik służy jako poligon doświadczany dla przeróżnych marek –od MJT, BMC, LAZ, MAZ po Scanię zasilaną etanolem. Ciekawa polityka…Węgierską firmę reprezentuje w Polsce POL-MOT Holding z siedzibą w Warszawie. Niestety osoby reprezentujące spółkę na targach nie potrafiły nam udzielić bliższych informacji o tym producencie. Podobno jest już polska homologacja, podobno węgierski producent produkuje 1000 szt. rocznie autobusów, podobno cena autobusu wynosi 180 000 euro…Ciekawe. Bardziej szczegółowe dane znajdują się na stronie internetowej producenta z Debreczyna (http://www.mjt-zrt.eu/JarmutechnikaiENG/index.php). Warto tutaj wspomnieć, że MJT powstało w ramach rozpadu autobusowego giganta –Ikarusa i od tamtej pory dostarczało autobusy głównie na węgierski rynek. Firma wypłynęła na zagraniczne wody dzięki kontraktowi dla Stambułu w 2006 r. na 52 piętrowe autobusy Metropolitan, gdzie MJT wykonało zabudowę na podwoziach VDL DB250 o długości 10,5 m z silnikiem DAF o pojemności 9,2 l i mocy 310 KM.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Kielce
targi
Transexpo
Automet
AMZ
AutoCuby
Autosan
BMC
CMS
Kapena
Irisbus
MJT
MAN
Mercedes
Setra
King Long
MAZ
Scania
 • pawel – 31.10.2008

  jesli podzespoly sie sprawdza w nowym autosaniku i odpowiednio dobiora silniki a montaz bedzie poprawny to moze to byc naprawde dobry autobus czego im zycze

 • Miłośnik Jelcza – 01.11.2008

  Autosan niech się uczy od Jelcza bo jak narazie nic ciekawego z autobusów miejskich nie miał a Jelcz miał np Mastero i Vecto. Uczcie się panowie.

 • pawel – 02.11.2008

  mastero to berliet a vecto rozwiniecie tej konstrukcji a skoro do sanoka poszedl p.Choroszy gl.konstruktor jelcza to nie powinno byc zle

 • Heweliusz – 02.11.2008

  Vecto akurat nie miał nic wspólnego z Mastero, no może poza przednią osią.

 • zz opole – 03.11.2008

  Do miłośnika Jelcza! Jelcz poza autobusami na licencji najpierw Karosy a później Berlieta niczym szczególnym się nie wykazał, a Autosan wszystkie konstrukcje miał własne. O poziomie konstruktorów niech świadczy poziom podłogi w tylnej części autobusów turystycznych. Ten sam silnik Sw680 w H10 mieścił się bez problemów w PR 110D wystawał kuriozalnie w tzw. "trumnie". Nigdy nie mogłem tego pojąć jak coś takiego można było zrobić.

 • pawel – 04.11.2008

  zgadzam sie z zz opole sanok korzystal tylko z podzespolow dostepnych i produkowanych w polsce a te byly takie jakie byly

 • sławek opole – 05.11.2008

  Panowie nie ma co dumać autobusy Jelcz były produkowane do końca padziernika i koniec. To jest przykre że polskie firmy tak muszą kończyć.

 • SNK – 05.11.2008

  W Sanoku w końcu coś zacznie się dziać. Ten autobus jest świetny, fajnie wygląda, ma super wnętrze i w końcu jest na zawieszeniu niezależnym. Jeszcze jak jego cena będzie przystępna to sukces murowany;) najlepszy dowód? Szwedzi zamówili 5 szt. dużo wcześniej niż został zbudowany pierwszy egzemplarz:D W porównaniu z Liderem to olbrzymi postęp. Oby tylko stylistyka miejskich była inna jak SanCity/Libero ->nie wiem czy wszyscy wiedzą ale to ta sama konstrukcja wymyślona już dość dawno w Sanoku pod nazwą Koliber;) pozdro

 • pawel – 05.11.2008

  PAMIETAM KOLIBRA TO BYL 2000 ROK-BYLO BARDZO DUZE ZAINTERESOWANIE ZYCZE AUTOSANOWI JESZCZE WIEKSZEJ SPRZEDAZY W KRAJU JAK I ZA GRANICA OBY EROLIDER BYL PRZEBOJEM

 • gdynianin – 06.11.2008

  MAN na targach nie był z firmy PKA bo ta firma kupuje tylko Solarisy natomiast był on z firmy PKM Gdynia.

 • sneg – 07.11.2008

  Co jak co ale nad logo z kierownicy powinni popracowac.Ale autobusik spoko.tak 3mać

 • kaz – 05.04.2009

  Do zz opole owszem Autosan i Jelcz miały silnik SW680, ale w Autosanie był on leżący.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....