TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Toruń wita nowe autobusy. Półmetek dostaw [FILM]
- Opublikowano: 28.11.2018 09:30:03 1 komentarz
Toruń wita nowe autobusy. Półmetek dostaw fot. Wojtek Szabels

Do 27 listopada do Torunia dotarło dziewięć Solarisów, siedem MAN-ów i pojazd pogotowia technicznego. Zasilane olejem napędowym Solarisy już wożą pasażerów. Hybrydowe MAN-y wyjadą na trasy niebawem, jak tylko przejdą odbiory techniczne, zostaną zarejestrowane i ubezpieczone. Gdy tylko to nastąpi, wyjadą na trasy.

Hybrydowe autobusy nie będą przypisane do konkretnych linii, by obsługiwać pasażerów na różnych trasach. Hybrydy będą kursowały na tych liniach, na których najlepiej będzie można wykorzystać np. system rekuperacji. Przypomnijmy, że w tym roku miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupiło aż 35 nowych autobusów, w tym:

W historii toruńskiego MZK to największy autobusowy zakup w jednym roku. Solarisy kosztowały ponad 25, 5 mln zł brutto. Koszt jednego pojazdu to ok. 1,2 mln zł brutto. Z kolei umowa z MAN-em opiewała na 24,8 mln zł brutto, czyli koszt jednego to niemal 1,8 mln zł.

-"Te autobusy to zupełnie nowa jakość komunikacji miejskiej. Są to pojazdy nowoczesne, wszechstronnie wyposażone we wszystko, co potrzebne do wygodnego podróżowania – mówi prezydent Torunia, Michał Zaleski. – Jestem przekonany, że torunianie będą zadowoleni z tych autobusów.

Toruński standard

-"Nowe autobusy obydwu marek są niskopodłogowe, klasy MAXI, 12-metrowe, z silnikami spełniającymi wymagania normy minimum EURO 6. Są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, klimatyzowane, wyposażone m.in. w automaty do sprzedaży biletów, monitoring, gniazda USB, WiFi, system informacji pasażerskiej, w tym system zapowiedzi głosowych, który ułatwia podróżowanie np. osobom niewidomym – wylicza prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. - Mają sporo nowinek technologicznych, np. sterowane elektrycznie lusterka wewnętrzne czy czujniki nad drzwiami. Dzięki temu, gdy nikt nie wsiada lub nie wysiada, drzwi zamykają się automatycznie, zaś pozostają otwarte, jeśli czujnik wykryje jakikolwiek ruch.

Nowe MAN-y to pierwsze hybrydy typu szeregowego we flocie toruńskiego MZK. Nie są wyposażone w skrzynie biegów. Za napęd do kół odpowiada bezpośrednio silnik elektryczny. Pojazd ma też silnik spalinowy, ale służy on jedynie do wytworzenia energii elektrycznej, która jest magazynowana w superkondensatorach umieszczonych na dachu pojazdu. Z tych superkondensatorów energia jest przekazywana do silnika elektrycznego, który realizuje napęd.

Hybrydy mają system rekuperacji, czyli wykorzystania energii odzyskiwanej podczas hamowania. Są wyposażone w system "Start&stop", dzięki czemu bezgłośnie przyjeżdżają do większości przystanków i równie bezgłośnie odjeżdżają. Mają 29 miejsc siedzących i 50 stojących.


Elektryczna przyszłość

To nie koniec autobusowych zakupów w Toruniu. W ramach projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II" kupionych zostanie 6 szt. autobusów elektrycznych, a na kolejnych 10 miasto chce pozyskać dofinansowanie w konkursie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. P

Ponadto kolejne autobusy elektryczne miasto chce kupić w ramach porozumienia o współpracy w zakresie elektromobilności zawartego z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Autobusy MZK w Toruniu obsługują 38 linii dziennych i trzy linie nocne. Długość linii autobusowych to ok. 500 kilometrów. Codziennie na ulice wyjeżdża ponad 120 wozów. Rocznie pokonują one ponad 10 milionów kilometrów. Obecnie spółka posiada 163 autobusy (z nowymi łącznie), w tym:

  • 48 marki Jelcz

  • 5 marki Ursus

  • 38 marki MAN (plus siedem nowych)

  • i 63 Solarisy zarejestrowane (plus dwa niezarejestrowane).

Nowe pojazdy zastąpią te najbardziej wysłużone.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
tabor
hybryda
MZK Toruń
Solaris
MAN
  • czeslaw2 – 28.11.2018

    Tak jest, brawo SB&C!

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....