TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Toruń: Pojedziemy autobusem na gaz ziemny
GAZETA WYBORCZA - TORUŃ 14.01.2008 - Opublikowano: 14.01.2008 11:31:09
Toruń: Pojedziemy autobusem na gaz ziemny
Pierwsza w Toruniu stacja ze sprężonym gazem ziemnym (CNG) rusza w tym tygodniu przy ul. Legionów. W tym samym czasie na toruńskie ulice wyjedzie testowy autobus napędzany tym paliwem. Stacja CNG powstaje przy ul. Legionów 220 - na zapleczu siedziby Miejskiego Zakładu Komunikacji. To wspólne przedsięwzięcie spółek Biogaz Inwestor oraz Pomorskiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Większość udziałów w pierwszej z nich ma miasto. Oprócz tego jej udziałowcami są m.in. MPO oraz Geofizyka Toruń. Rozruch techniczny stacji rozpocznie się w tym tygodniu. - Potrwa miesiąc do półtora - mówi Roman Kuczkowski, prokurent w Biogazie. - Jako pierwszy z naszego gazu skorzysta autobus MZK.
Pojazd marki MAN - z zamontowanym na dachu zbiornikiem na paliwo - wyjedzie na toruńskie ulice w tym tygodniu. W najbliższych dniach będzie kursował m.in. na liniach nr 22, 27, 35 i 40. - Umowa najmu opiewa na 120 tys. zł i zostanie podpisana na rok - mówi Piotr Rama, dyrektor MZK ds. techniczno-eksploatacyjnych. - W tym czasie chcemy sprawdzić, jak takie pojazdy sprawują się w eksploatacji i czy jest ona tańsza niż w przypadku wozów napędzanych innymi paliwami. Być może potem zdecydujemy się na wprowadzenie do naszego taboru pojazdów zasilanych CNG.
Jakie są korzyści płyną z tankowania gazu ziemnego? Piotr Rama podkreśla, że korzystanie z tego typu paliwa jest tańsze: - Według naszych wyliczeń autobus z fabryczną instalacją CNG oszczędzałby 30-35 gr na każdym przejechanym kilometrze - mówi. - Oznacza to, że już po 7-8 latach zacząłby na siebie zarabiać. Takie wozy są jednak droższe o ok. 25 proc. od napędzanych benzyną. Kosztują ok. 900 tys. zł.
Gaz ziemny to paliwo ekologiczne - składa się w większości z metanu. Silniki aut napędzanych CNG pracują ciszej. Wszystko przez niższą prędkość spalania. Oprócz tego ten gaz już teraz spełnia wszystkie obowiązujące i przyszłe normy zanieczyszczeń przewidziane przez Unię Europejską. Jak dotąd z CNG korzysta kilku przewoźników, m.in. w Rzeszowie, Przemyślu oraz Wrocławiu.
Docelowo stacja na ul. Legionów będzie dostępna dla wszystkich zmotoryzowanych. Pierwsi klienci zatankują tam paliwo na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2008 r. - Na stacji, poza stanowiskiem z gazem ziemnym, będzie też dystrybutor z gazem płynnym LPG - zapowiada Kuczkowski. - Liczymy, że w przyszłości w Toruniu powiększy się liczba pojazdów zasilanych pierwszym z nich. Wiele firm dysponujących dużym taborem zdecyduje się przejść na CNG. Argumentem na pewno będzie cena.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CNG
Toruń
MAN
paliwo
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....