Subskrypcja

Jeśli chcesz otrzymywać codzienny newsletter serwisu Transinfo.pl zapisz się na naszą listę.


zapisz się

Najczęściej czytane

Gorące tematy

Niepołomice: Do Krakowa drogą przez mękę

Źródło: Dziennik Polski 25.02.2009 Opublikowano: 2009-02-25 20:46:15
infobus.pl - autobusy » przewoźnicy czytano 8129 razy
Zdecydowana większość mieszkańców niepołomickiej gminy zdana jest na podróżowanie busami Innej alternatywy na dojazdy do pracy czy szkoły w zasadzie nie ma. Tłok, nieprzestrzeganie rozkładów jazdy, wypadanie kursów, zbyt mało pojazdów na godziny szczytu - to wymieniane przez pasażerów grzechy główne prywatnych firm przewozowych, zwłaszcza na liniach kursujących do Krakowa - pisze Dziennik Polski. Mieszkańcy oczekują pomocy od władz gminy i takich rozwiązań, które skutecznie poprawią warunki, w jakich muszą jeździć busami. Taką pomocą miało być porozumienie (z końca ub. roku) z niewątpliwie największym prywatnym przewoźnikim w powiecie, rodzinną firmą MAT-BUS. Gmina miała wybudować nową pętlę początkową i końcową dla wszystkich przewoźnikow, a firma - zakupić nowe autobusy - na początku dwa - które na trasie Niepołomice - Wieliczka - Kraków będą jeździć w godzinach szczytu. Chodziło też o to, by gmina żadnemu z przewoźnikow nie dopłacała do świadczenia usług. Tymczasem mieszkańcy chętnie widzieliby taką możliwość, jak choćby dopłacenie MPK do przedłużenia kursów z Krakowa do Wieliczki także na odcinek do Niepołomic. Taką pomoc swoich władz bardzo chwalą sobie mieszkańcy wielickiej gminy. Temu pomysłowi burmistrz Niepołomic Stanisław Kracik jest jednak na razie przeciwny. Uważa, że tymi usługami także powinien rządzić wolny rynek i rachunek ekonomiczny, więc gmina nie dopłaca żadnemu przewoźnikowi.
Przy ul. Spółdzielczej, na parkingu za zamkiem królewskim, powstaje w mieście nowy przystanek początkowy i końcowy dla busów i autobusów;jest tam już zbudowana duża stylowa wiata dla pasażerów. - Wykonaliśmy ją w trzy miesiące. Na dokończenie prac pozwalających oddać tę nową pętlę musimy poczekać na lepsze warunki atmosferyczne - komentuje burmistrz. Mieszkańcy są zaś coraz mocniej zdesperowani.
- Innego monopolisty na trasie Niepołomice - Wieliczka - Kraków przecież nie ma. Od niemal dwóch lat jestem pasażerką linii MAT-BUS. I nic się nie zmieniło na lepsze. Nie ma żadnej poprawy. Mieszkańcy Niepołomic nie preferują MAT-BUSA - dla nas nie ma znaczenia, jaka firma przewozowa zawiezie nas do pracy, do szkół. Znaczenie mają warunki, w jakich musimy tę odległość pokonywać. Nadal busy zapełnione są po brzegi, tłoczymy się jak śledzie w beczce - piszą do nas zdesperowani pasażerowie. Wypominają, że sporo płacą za te warunki jazdy: bilet na trasie Niepołomice - Kraków kosztuje 4 zł w jedną stronę, między przystankami - 2,5 zł, a obiecanych kursów autobusów MAT-BUSA na tej trasie jak nie było, tak nie ma.
W biurze firmy od jednego z jej właścicieli, Mateusza Surówki słyszymy coś innego: dwa nowe autobusy marki MAN od ok. dwu tygodni jeżdżą na trasie Niepołomice - Kraków. Wczoraj co prawda jeździł jeden (popsuły się drzwi), a dziś pojazdy nie wyjadą - ze względu na przyjazd pracowników z serwisu). Jutro oba autobusy mają już kursować.
Alternatywą dla busów mogłaby być kolej. Dawnego połączenia kolejowego z Niepołomic do Krakowa już nie ma. I raczej w sferę marzeń trzeba odesłać postulaty jego przywrócenia, przynajmniej nie na trasie dawnej linii 'niepołomki': na trasie torowiska powstaje zachodnia obwodnica Niepołomic jako odciążenie lokalnych dróg od ruchu ciężkich pojazdów do Niepołomickiej Strefy Przemysłowej. Szansą mogłaby być budowa szybkiej kolei aglomeracyjnej, którą do Krakowa dojeżdżaliby mieszkańcy ościennych gmin. Szacunek ekonomiczny dla tej inwestycji na razie daje jej małe szanse. We 'Wstępnym studium wykonalności SKA dla Aglomeracji Krakowskiej' - dokumencie zamówionym przez województwo - dwie z rozważanych do powstania linii szybkiej kolei włączają w nią stację PKP w Podłężu oraz przystanek kolejowy w Niepołomicach-Podgrabiu. Uruchomienie tych połączeń wymagałoby więc stworzenia lokalnej komunikacji na połączenie ze stacją PKP w Podłężu innych miejscowości gminy.
Podziel się z innymi
Komentarze (2)
Tomasz Flaga2009-02-26 00:14:29
Burmistrz Kracik zamierza się ubiegać o fotel prezydenta Krakowa. Ciekawe, czy i tu będzie chciał wcielić wolnorynkowe busiarstwo... Mam nadzieję, że go nie wybiorą.
Milki2009-03-09 16:48:29
...poprawy jak nie było tak nie ma, nie wspominajac nawet w jakich warunkach jezdza ludzie na trasie Niepołomice- Chobot juz nawet nie dziwi mnie to ze busy co chwile sie psuja (zabieraja 2 razy wiecej pasazerów niz to jest dozwolone ;])
Dodaj komentarz (może pojawić się z 15 minutowym opóźnieniem)
InfoBus nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy.Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w portalu infobus.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraĽliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądĽ skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Zobacz inne artykuły na podobny temat

Redakcja

Karol Wach
Karol Wach
redaktor prowadzący
Aleksander Kierecki
Aleksander Kierecki
redaktor naczelny
Kontakt:
a.kierecki@transinfo.pl
+ 48 71 750 1976
+ 48 506 03 71 71
Załóż swój blog

Polecamy czasopisma

Prawo

Bartosz Mazur
Bartosz Mazur
1 Czerwca 2013, 23:53:52 czytane 17319 razy 2 komentarzy RSS wpisy

Na gorąco

Karol Wach
Karol Wach
KaWa na ławie
28 Stycznia 2015, 11:18:11 czytane 768 razy 0 komentarzy RSS wpisy

Zarządzanie

Wojciech Bąkowski
Wojciech Bąkowski
20 Stycznia 2014, 13:49:13 czytane 9906 razy 4 komentarzy RSS wpisy
Michał Wolański
Michał Wolański
29 Maja 2013, 9:46:01 czytane 13861 razy 9 komentarzy RSS wpisy
Adam Fularz
Adam Fularz
19 Września 2012, 11:55:08 czytane 16966 razy 11 komentarzy RSS wpisy
Tomasz Adamkiewicz
Tomasz Adamkiewicz
Słupsk i transport publiczny

26 Marca 2015, 0:00:00 czytane razy 0 komentarzy RSS wpisy
Przemysław Lewicki
Przemysław Lewicki
Szczecinek i komunikacja publiczna
6 Listopada 2010, 10:58:29 czytane 31441 razy 6 komentarzy RSS wpisy

Technika

Grzegorz Pluta
Grzegorz Pluta
Systemy Informacji Pasażerskiej
30 Grudnia 2014, 15:01:42 czytane 38231 razy 0 komentarzy RSS wpisy

Busblogi

Szymon Klemba
Szymon Klemba
Transport zbiorowy w aglomeracji łódzkiej
16 Grudnia 2011, 22:38:26 czytane 11806 razy 1 komentarzy RSS wpisy
Marek Sieczkowski
Marek Sieczkowski
Być kierowcą
13 Stycznia 2012, 15:07:17 czytane 9437 razy 1 komentarzy RSS wpisy
Andrzej Pionka
Andrzej Pionka
Za zachodnią granicą
1 Sierpnia 2012, 23:58:39 czytane 8460 razy 2 komentarzy RSS wpisy