TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

TAURON i PKM Jaworzno rozpoczynają testy Yutonga
Konrad Bek - Opublikowano: 20.07.2016 16:00:06 6 komentarzy
fot. Konrad Bek

TAURON Dystrybucja i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie rozpoczynają współpracę w zakresie badań i rozwoju technologii ładowania autobusów elektrycznych. Firmy rozpoczynają właśnie roczne testy autobusu elektrycznego oraz infrastruktury ładowania w warunkach normalnej eksploatacji.

Współpraca między firmami będzie miała na celu przede wszystkim przeprowadzenie prac badawczych w zakresie infrastruktury ładowania dla miejskich elektrycznych systemów autobusowych.

-?PKM Jaworzno realizuje odważna strategię w zakresie zrównoważonego transportu publicznego stawiając na pojazdy elektryczne i nowe technologie. W wielu aspektach zarządzania komunikacją publiczną jest pionierem nawet w skali kraju. Chcemy wspierać tego typu działania i stąd nasza współpraca w zakresie badań nad technologią ładowania autobusów elektrycznych.? ? mówił Robert Zasina, prezes TAURON Dystrybucja.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie już prawie cztery lata testuje pojazdy elektryczne. W ubiegłym roku wprowadziło do regularnej eksploatacji autobus elektryczny, aby zdobyć doświadczenie pod kątem dalszego rozwoju floty z alternatywnym napędem. Więcej w tym temacie pisaliśmy tutaj

-?W najbliższym czasie, z pomocą środków unijnych, planujemy wymienić połowę naszej floty na autobusy elektryczne. W ciągu najbliższych dwóch lat około 20-25 autobusów powinno ?jeździć na prąd?. Przy takiej skali niezwykle ważną kwestią jest wypracowanie jak najbardziej optymalnych rozwiązań w zakresie technologii ładowania.? ? tłumaczył Zbigniew Nosal, Prezes PKM Jaworzno.

W pierwszym etapie współpracy testowana będzie infrastruktura typu plug-in. Przedmiotem badań będzie między innymi wpływ ładowania na parametry jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej oraz wydajność często ładowanych baterii. W kolejnym etapie zostanie uruchomiona pilotażowa stacja ładowania i szybkiej wymiany baterii dla autobusów elektrycznych. System zostanie wykorzystany do przeprowadzania testów i prac badawczo-rozwojowych w zakresie zarządzania procesem ładowania oraz optymalnego wykorzystania infrastruktury elektroenergetycznej.

To nie pierwsze tego typu prace podejmowane przez obie spółki. TAURON Dystrybucja rozpoczął w tym roku również projekt ?Energia dla mobilności?, który jest przedsięwzięciem badawczo-rozwojowym z obszaru elektrycznej mobilności i systemów magazynowania energii. Spółka od czterech miesięcy prowadzi testy samochodów zasilanych energią elektryczną, aby pozyskać doświadczenie i zebrać dane związane z użytkowaniem pojazdów elektrycznych we flotach firmowych.

Dla PKM Jaworzno udział w projekcie to kolejny krok w budowaniu nowoczesnej, ekologicznej, sprawnej i komfortowej komunikacji miejskiej. TAURON liczy na zdobycie doświadczeń w zakresie magazynowania energii, rozwoju inteligentnych sieci energetycznych, tzw. Smart Grid, oraz poprawy efektywności energetycznej.

Autobus używany do testów został sprowadzony z Chin ? to niskopodłogowy, klimatyzowany, dwunastometrowy Yutong E12LF, który jednorazowo jest w stanie przewieźć około 80 pasażerów, z czego 34 na miejscach siedzących, a 13 z nich jest dostępnych bezpośrednio z podłogi. Producent deklaruje, że autobus jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu około 150 km. Pojazdy wyruszy już jutro na linię 307 i to właśnie tam będzie go można zobaczyć przez najbliższy rok.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Jaworzno
Yutong
TAURON Dystrybucja
elektrobus
 • Eksporter – 21.07.2016

  Piękna stacja ładowania , ten daszek , równo ułożona kosteczka , zero rdzy na szopie obok.Jest gospodarz w PKM , to widać. Jest się czym chwalić . I chiński autobus . Dobrze to rokuje . Powodzenia !

 • kubex – 21.07.2016

  Eee... wątpię żeby to kupili.

 • end – 21.07.2016

  Brawo Jaworzno. Wprowadzać do ruchu elektryczne autobusy pod warunkiem, że będą to polskie Solarisy.

 • olaf – 21.07.2016

  mały zasięg. W PKM Sosnowiec jest teraz na testach solaris elektryczny

 • kubex – 21.07.2016

  @end: Racja, wprowadzać! Nieważne że cena za jedno miejsce w takim autobusie jest o wiele wyższa niż w zwykłym dieslu. I nieważne że akumulatory wcale nie są takie ekologiczne jakby się mogło wydawać. I nieważne że w całej Polsce jest kilkadziesiąt razy więcej stacji paliw niż punktów ładowania kompatybilnych z autobusami Solarisa, a jeszcze mniej kompatybilnych z Yutongiem...

 • Patriota – 22.07.2016

  Sprowadzać do Polski chiński autobus, przy realnych możliwościach zdobycia polskiego pojazdu, uważam za mocno nierozsądne. Dlaczego na siłę wprowadzamy chińskiego dostawcę w kolejnej branży? Komu zależy na upadku polskich producentów autobusów?Czy to naprawdę nie mógł być Solaris? Ursus? Irizar? AMZ? VanHool?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....