TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Tarnowskie autobusy dla niedowidzących
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.03.2016 11:11:50 2 komentarze
Tarnowskie autobusy dla niewidzących

W Tarnowie wdrożono użyteczny system dla niewidzących, pomagający korzystać im z miejskich autobusów.

80 pilotów służących do uruchamiania dźwiękowego systemu identyfikacji autobusów komunikacji miejskiej trafi do niewidzących i słabowidzących mieszkańców Tarnowa. Sprzęt zostanie użyczony nieodpłatnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie.

- To dobry przykład wprowadzania w życie idei inteligentnego miasta, której głównym celem jest rozwiązywanie określonych problemów - podkreśla Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

System głośnomówiący dla osób niewidomych został zamontowany już w autobusach MPK. Tarnów jest drugim, po Łodzi, miastem w Polsce, w którym wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej wyposażono w taką technologię. Zasada działania mechanizmu jest bardzo prosta. Gdy autobus zbliża się do przystanku i jest w zasięgu pilota (około 50 m) należy uruchomić system naciskając jeden z dwóch przycisków na pilocie. Autobus ?odpowiada? głośnym komunikatem dźwiękowym o numerze linii i kierunku jazdy, np.: ?Linia dziewięć, kierunek Mościce?. Uruchomienie systemu powoduje wyświetlenie się bardzo wyraźnego komunikatu na autokomputerze kierowcy, który dowiaduje się tym sposobem, że wsiada osoba niepełnosprawna i należy jej pomóc przy wejściu do pojazdu.

Drugi, większy przycisk na pilocie może być wykorzystany w przyszłości do sterowania tablicami przystankowymi. Dzięki temu osoba niedowidząca będzie mogła sprawdzić (w formie dźwiękowej) najbliższe odjazdy z danego przystanku.

Zadowolenia z nowego systemu nie kryją Danuta Flek, prezes tarnowskiego oddziału Związku Niewidomych i Niedowidzących i Jan Flasiński, wiceprezes związku. ? Będziemy zachęcać członków związku, aby korzystali z urządzenia. Dla nas to taka druga osoba, która powie nam, jaki autobus nadjeżdża ? mówią jednogłośnie.

Po piloty można zgłaszać się do Referatu Zdrowia magistratu, ul. Goldhammera 3, pokój nr 304. Aby otrzymać sprzęt, konieczne będzie przedstawienie dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność. Szacuje się, że do Związku Niewidomych i Niedowidzących należy około 100 tarnowian. Jak zapewnia prezydent Roman Ciepiela, jeżeli będzie taka potrzeba, piloty trafią do wszystkich tych osób.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZK Tarnów
niepełnosprawni
  • mimi – 24.03.2016

    Lepszą technologię stosouje Mobilis w Krakowie. Tam każdy autobus po przyjeździe na przystanek i otwarciu drzwi przedstawia się według schematu "Linia 152. Kierunek Olszanica". To bardzo przydatne i znacznie lepiej nakierunkowane na niedowidzących i niewidzących. Nie muszą nic naciskać, żeby dowiedzieć się o tym, jaki autobus przyjechał na przystanek.

  • Pablo – 24.03.2016

    To faktycznie znakomite rozwiązanie w Krakowie - co 4 autobus mówi, a pozostałe nie (MPK) - świetna pomoc dla niewidzących.... ha ha haMasz łeb, jak sklep!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....