TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Tarnów pokazał nowe autobusy z nowymi systemami ITS
InfoBus.pl - Opublikowano: 02.07.2020 09:00:14
Tarnów pokazał nowe gazowce i nowe systemy ITS; fot. MPK Tarnów

26 czerwca odbyła się oficjalna prezentacja nowych autobusów Scania Citywide 10,9LF CNG.

To jednak nie wszystko. Przewoźnik pochwalił się też trzema systemami, które właśnie w Tarnowie zadebiutowały w naszym kraju. To system integracji MPK-ROWER, ITS usprawniający ruch w mieście (w tym informacja on-line o problemach) plus informacja o przesiadkach we wszystkich pojazdach.

Unijne wsparcie

Zakup nowych autobusów przez MPK Tranów możliwy był dzięki realizacji czwartego już projektu unijnego, z którego spółka otrzymała dofinansowanie, w pełnej wnioskowanej kwocie. Tarnowski tabor wzbogacił się tym samym o pięć nowoczesnych, ekologicznych autobusów Scania Citywide 10,9LF zasilanych CNG, które stanowią kolejny wkład w ekologię i podnoszą komfort podróżowania komunikacją miejską. Autobusy są wyposażone w szereg innowacyjnych systemów i udogodnień dla pasażerów.

Szerzej o tarnowskim standardzie pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Nie tylko autobusy

Oprócz zakupu samych pojazdów, zmodernizowana została tarnowska Hala Napraw Bieżących. Do tego zmodernizowano autokomputery, które umożliwią montaż nowych kasowników dostosowanych do obsługi kart płatniczych we wszystkich autobusach. I już od początku września 2020 r. W pierwszej kolejności będzie można kupić bilet zwykły oraz 60-minutowy a w przyszłości płacić również za przejechane przystanki, tak jak ma to miejsce w tej chwili przy użyciu Tarnowskiej Karty Miejskiej.

W ramach projektu spółka doposaży 100 % autobusów w kamery cofania oraz zostanie do końca listopada 2020 zamontowany zupełnie nowy system liczenia pasażerów. Używana dzisiaj do kontaktów z pojazdami analogowa łączność radiowa zamieniona zostanie na najnowocześniejszą, kodowaną, cyfrową radiostację DMR, podobną do użytkowanej przez służby państwowe.

Zakupionych zostanie 16 defibrylatorów AED, które wraz z tymi będącymi już na wyposażeniu, pozwolą objąć 25 % pojazdów w ratujące życie urządzenia. Docelowo, w ciągu kilku lat MPK Tarnów wyposaży w defibrylatory 100 % taboru.

MPK i rowery

Już teraz system informacji pasażerskiej został poszerzony o pierwszą w Polsce integrację MPK-ROWER MIEJSKI. Pasażerowie zbliżając się do stacji Tarnowskiego Roweru Miejskiego, otrzymają informacje o ilości dostępnych tam rowerów. Autobusy zbliżając się do przystanku, do którego zlokalizowana jest stacja rowerowa wysyła pytanie do serwera operatora systemu rowerowego i prezentuje na ekranie LCD ilość wolnych rowerów. Dodatkowo informacja o dostępności stacji rowerowej nadawana jest przez komunikat głosowy. To jedyny taki system w Polsce.

Tarnowskie przesiadki

Drugim zaprezentowanym systemem jest informacja o przesiadkach. Dzięki niemu każdy pasażer dowie się o przesiadkach możliwych na kolejnym przystanku. Pasażer otrzymuje na ekranie LCD w każdym autobusie informacje o numerze linii, kierunku i czasie odjazdu innych autobusów, które przyjadą w ciągu 30 minut na przystanek do którego zmierza. Podobne systemy są użytkowane w kilku innych miastach, ale nie podają one zwykle ani kierunku ani czasu do odjazdu autobusów na przystankach. Nasz system jest pod tym względem bardzo wygodny dla pasażerów.

Zaprezentowano także, jedyny w kraju, system do poprawy płynności ruchu drogowego w mieście. Kierowca po zauważeniu jednego ze zdarzeń/utrudnień w ruchu takich jak: uszkodzony przystanek, blokada przejazdu np. przez źle zaparkowany samochód, podtopienie jezdni, nisko wiszące konary drzew bądź przewodów elektrycznych, wybiera na ekranie autokomputera odpowiednią opcję, a informacja natychmiast jest przesyłana do dyspozytora MPK oraz do odpowiedniej służby jak Miejskie Centrum Zarządzania Ruchem, ZDiK, Zakład Energetyczny czy Straż Miejska. Dzięki temu służby mogą natychmiast reagować na wszelkie utrudnienia w ruchu w mieście.

Przypomnijmy, że wartość realizowanego projektu to ponad 10 mln złotych brutto.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
CNG
MPK Tarnów
Scania

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....