TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Sztokholm uzbroi kierowców autobusów w kamery
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 03.03.2019 13:07:38
Sztokholm uzbroi kierowców autobusów w kamery

W tzw. złych dzielnicach Sztokholmu kierowcy miejskich autobusów od marca będą na stałe wyposażeni w kamery noszone na ciele. Ma to związek z aktami przemocy, jakich doświadczają szczególnie w tych rejonach.

W 2017 roku firma transportowa Arriva, która realizuje połączenia autobusowe na zlecenie zarządu sztokholmskiej komunikacji miejskiej SL, przeprowadziła ankietę dotyczącą bezpieczeństwa. Wynikało z niej, że najwięcej aktów przemocy oraz gróźb, a także zgłoszeń na policję ma miejsce w autobusach kursujących na północnym zachodzie miasta.

Za szczególnie problematyczne uznano trzy linie autobusowe o numerach 179, 514 oraz 540 przejeżdżające przez owiane złą sławą, zamieszkane głównie przez imigrantów osiedla Tensta, Rinkeby oraz Husby. Częściej niż w innych dzielnicach Sztokholmu dochodzi tam do podpaleń samochodów oraz strzelanin, będących skutkiem konfliktów między grupami handlującymi narkotykami.

Według analizy w autobusach linii 179, jednej z najbardziej popularnych linii autobusowych, dochodziło do aż 25 proc. przypadków jazdy na gapę w autobusach obsługiwanych przez przewoźnika Arriva. W 2017 roku na policję wpłynęły 22 zgłoszenia o przemocy wobec kierowców.

Pilotażowe kamery

W zeszłym roku w ramach pilotażu 10 kierowców trzech problematycznych linii na trzy miesiące wyposażono w przyczepione do ciała kamery.

-"W rezultacie żaden z kierowców nie był narażony na przemoc. Nawet podróżni mogli czuć się bezpieczniej" - twierdzi odpowiedzialny za bezpieczeństwo w Arrivie Kenny Bungss.

Początkowo obawiano się, że kamery mogą prowokować potencjalnych chuliganów lub zostać przez nich skradzione. Pozytywny rezultat testu spowodował jednak, że zdecydowano o udostępnieniu kamer kierowcom na stałe. Będą oni mogli sami zdecydować, czy chcą ich użyć.

Skandynawski standard?

Pomysł poparły odpowiedzialne za komunikację władze Regionu Sztokholmu, które liczą na rozszerzenie tego systemu także na inne problematyczne linie autobusowe. Wcześniej w podobne kamery wyposażono kontrolerów biletów. Jednocześnie podjęto decyzję o zwiększeniu zakresu stacjonarnego monitoringu na przystankach i miejscach publicznych. W połowie lutego z powodu licznych rabunków sztokholmska komunikacja miejska SL zlikwidowała możliwość zakupu biletów za gotówkę w kioskach przy wejściach do stacji metra.

W sztokholmskiej komunikacji miejskiej kierowcy odpowiedzialni są także za wstępną kontrolę biletów. Pasażerowie wchodzą do autobusów jedynie przednim wejściem i tam w elektronicznym urządzeniu potwierdzają ważność swoich biletów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
bezpieczeństwo
Szwecja
 • Kuba Perkowski – 03.03.2019

  deportacje

 • Sebbastian Pioro – 03.03.2019

  😁😀😁😀😁😀 pomysł niesamowity 😂😂😂😂 kamery na pewno sprawia, że kierowca nie dostanie w głowę 😂😂😂😂😂 jeśli to szwedzki sposób na zabezpieczenie bezpieczeństwa- to jestem pełen uznania inteligencji 😂😂😂😂. Najlepiej zabezpieczają porządnie zamykane i oddzielone od pasażerów szoferki !!! Ale w Szwecji może jest inny typ niebezpiecznego elementu.... Ta grafika pokazuje w sposób prześmiewczy co niektórzy myślą o zasadach i przepisach....

 • Łukasz Najman – 03.03.2019

  Nagłówek brzmiał dobrze, do przedostatniego słowa. Ostatnie niestety burzy pozytywny wydźwięk ;)

 • Michał Zbrowski – 03.03.2019

  W kamery to można co najwyżej wyposażyć a nie uzbroić 😁😀

 • Marcin RY – 03.03.2019

  No proszę a jeszcze niedawno pisałem o "złych" dzielnicach w Sztokholmie czy innych miastach Szwecji. To jakiś lewak mnie zgłosił. Problem jest dużo większy o czym nikt nie napisze. Niedługo będą zmieniać trasę linii autobusowych.

 • Marcin Jędruszko – 03.03.2019

  Nowe autobusy produkowane wlasnie do Sztokholmu np dla Nobiny czy Keolisa od wielu lat są wyposażone w system monitoringu, wiec to wcale nie jest taki nowy pomysł

 • Robert Zawalich – 03.03.2019

  Broń palna.

 • Krzysztof Juszczak – 03.03.2019

  Najciekawsze, że niby w Szwecji i Niemczech taki bandytyzm, a autobusy przyjeżdżają jak nowe, więc chyba za dużo tutaj propagandy.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....