TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Świdnica stawia na autobusy LE
Zbigniew Rafalski - Opublikowano: 19.05.2010 22:16:06 8 komentarzy
Świdnica stawia na autobusy LE

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ze Świdnicy ogłosiło przetarg na dostawę dwóch fabrycznie nowych autobusów. Autobusy mają posiadać niską podłogę minimum od przodu do końca drugich drzwi, które mogą być zamontowanie w dwóch wariantach 2-2-1 lub 2-2-2. Wnętrze każdego autobusu ma pomieścić minimum 115 osób, w tym co najmniej 34 na miejscach siedzących. Podobnie jak w przetargu ogłoszonym w ubiegłym roku (wygranym przez firmę Kapena S.A. z modelem Irisbus Crossway LE), MPK określiło w SIWZ także moc silników –jednostki napędowe mają posiadać minimum 230 kW i spełniać normę na poziomie Euro 5. Dodatkowo pojazdy mają posiadać elektroniczne tablice kierunkowe z funkcją zapowiedzi głosowych, monitoring przestrzeni pasażerskiej oraz radiotelefon umożliwiający kontakt z dyspozytorem. Zamawiający wymaga, by nowe autobusy zostały dostarczone do 1 września br. Jedynym kryterium wyboru oferty będzie cena –100%.

Analizując zapisy SIWZ można przypuszczać, że również w tym roku do Świdnicy zostaną dostarczone Irisbusy Crossway LE. Z postępowania wykluczeni są praktycznie wszyscy pozostali oferenci –m.in. ze względu na wymóg pojemności przestrzeni pasażerskiej. Obecnie oferowane autobusy na polskim rynku nie posiadają homologacyjnej możliwości przewozu minimum 115 osób. Wyjątkiem jest wspomniany wyżej Irisbus oraz Solbus, jednak ten ostatni ze względu na poważne problemy finansowe i konieczność wykazania dostaw minimum 50 sztuk oferowanego modelu raczej w Świdnicy nie złoży swojej oferty. Dodajmy tutaj, że zamawiający dopuszcza do zamówienia wykonawców, którzy zalegają z uiszczeniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia zdrowotne. Musza tylko wykazać, że uzyskali przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie, rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu.
Co ciekawe, pomimo niedawnych testów z postępowania wykluczony jest Autosan ze swoim modelem M12 LE Sancity, ponieważ on również nie będzie w stanie wykazać 50 wyprodukowanych sztuk modelu w okresie ostatnich trzech lat. W tej sytuacji można tylko żałować, że w Świdnicy nie dojdzie do „pojedynku”niskowejściowego Irisbusa z najnowszym modelem Autosana. Poza tym przy takich wymogach SIWZ i jednej ofercie ciężko będzie MPK osiągnąć atrakcyjną cenę zakupu. I już na koniec zaznaczmy, że dwa nowe autobusy nie będą jedynymi tegorocznymi nabytkami MPK Świdnica. W ostatnim czasie do miasta dotarły dwa używane Jelcze M101I odkupione od MPK Wrocław.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Świdnica
Irisbus
 • sphinx – 19.05.2010

  1. Moc 230kW? To ponad 310KM w jednoczłonowym autobusie miejskim! Będzie rakieta ;) 2. Doświadczenie 50 sztuk w przetargu na dwa pojazdy? PZP nie mówi przypadkiem o tym, że nie można wymagać doświadczenia większego niż przedmiot przetargu?

 • Jaro1991 – 20.05.2010

  Ale głupie przepisy zamieścili żeby ustawić pod Irisbusa. Po pierwsze 115 miejsc żeby wykluczyć innych konkurentów choćby testowanego niedawno Autosana Sancity 12 LE .Po drugie 50 wyproduwanych sztuk w ostatnich 3 latach.Śmierdzi mi tutaj czymś.Drugi raz przetarg wygrywa Irisbus

 • . – 20.05.2010

  Po prostu nie chcą Solbusa dlatego aż 50szt doświadczenia

 • żałobnik – 20.05.2010

  Solbusa już praktycznie nie ma...

 • olaf – 20.05.2010

  iris bus nie jest taki zły.Jechałem takim międzymiastowym z wrocławia do częstochwy. najgorsze są siedzenia za twarde jak na 4 godzinną podróż! przez 3 województwa! 179 km w 4 godziny.

 • Paweł – 21.05.2010

  autosan powinien się odwołać do KIO-solaris zero doświadczenia w tramwajach a wg KIO wygrał przetarg w Poznaniu

 • . – 21.05.2010

  To aż tak zle jest z Solbusem? Ktoś ma więcej informacji? Może to tylko chwilowy kryzys, autobusy na lng dla Krakowa ich wykończyły?

 • Kerims – 15.06.2010

  Przetarg wygrała Kapena S.A. z modelem Irisbus Crossway LE.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....