TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Strajkują kierowcy PKS Grodzisk Mazowiecki
Karol Wach - Opublikowano: 20.05.2008 15:02:23 6 komentarzy
Strajkują kierowcy PKS Grodzisk Mazowiecki

Pracujemy zdecydowanie za dużo –od dłuższego czasu narzekali ukraińscy kierowcy zatrudnieni od niedawna przez PKS z Grodziska Mazowieckiego. We wtorek, 13 maja b.r. powiedzieli „dość”i zastrajkowali. Część autobusów jednego z warszawskich przewoźników nie wyjechała z zajezdni –32 wozy trzeba było zastąpić pojazdami innych przewoźników. Z pomocą pośpieszyły m.in. Miejskie Zakłady Autobusowe i Mobilis. Strajk kierowców wywołał spore zamieszanie, szczególnie tam, gdzie wozów zastępczych nie udało się wysłać. Tak było chociażby na liniach 142, 160, 166 czy 717. Za niezrealizowane kursy przewoźnik z Grodziska Mazowieckiego nie dostanie pieniędzy. Dodatkowo ZTM naliczy kary.

Dlaczego ukraińscy kierowcy strajkują? Powód jest prosty –czują się wykorzystywani. Jak twierdzą pracują nawet o 60 godzin więcej niż powinni (norma wynosi 300 godzin). Dodatkowo firma, w której pracują potrąca im pieniądze za przekroczenie norm paliwowych. Jak się okazuje nawet gdyby kierowcy pracowali po 300 godzin to i tak prawo zostałoby złamane. Polskie przepisy stanowią bowiem, iż kierowca może pracować tylko 200 godzin miesięcznie. Czas pracy kierowców miejskich autobusów trudno jednak skontrolować, ponieważ pojazdy, którymi oni jeżdżą nie są wyposażone w tachografy.
Postępowanie w tej sprawie wszczęła już Inspekcja Transportu Drogowego. Jednak na efekty jej prac trzeba jeszcze poczekać. Jeżeli zarzuty potwierdzą się wówczas przewoźnikowi grozi kara, nawet do 30 tys. złotych. Jak podaje Gazeta Wyborcza o całym procederze nie słyszeli natomiast urzędnicy z Zarządu Transportu Miejskiego.
W dniu strajku na rozmowy z protestującymi kierowcami przyjechał prezes PKS Grodzisk Mazowiecki –Zenon Marek. Jak dowiedziała się Gazeta Wyborcza protestujący uzyskali zapewnienie, iż dostaną zwrot pieniędzy potrącanych za przekroczenie norm paliwowych.
Miał być raj, a trafiliśmy do piekła –tak miał powiedzieć jeden z Ukraińców. Nie od dziś wiadomo, że w Polsce brakuje kierowców, ponieważ nasi rodacy wyjeżdżają do pracy zagranicę. Pojawia się zatem pytanie –czy „import”kierowców jest potrzebny? Próbowaliśmy już na nie w TransInfo odpowiedzieć - http://transinfo.pl/text.php?id=17193 . Zachęcamy teraz zatem naszych Czytelników do dyskusji. Czekamy na Wasze opinie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
strajk
PKS
ZTM
Warszawa
Grodzisk Mazowiecki
 • andrzej – 21.05.2008

  Jak brakuje polskich rąk do pracy to trzeba ich poszukać za granicą. Polski kierowca nie będzie jeździł za 1300zł, a jakby mieli zarabiać w komunikacji miejskiej po 3 tys to by bilety musiały podrożeć o 50%.

 • dobry – 21.05.2008

  A może warto się zastanowić, czy opłaca się liberalizacja rynku komunikacji miejskiej? Jeżeli przewoźnik ma zaproponować jak najniższa cenę za wozokilometr, to skąd weźmie pieniądze, żeby wypłacać ludziom godziwe pensje? ZTM powinien 2 razy zastanowić się, zanim rozpisze kolejny przetarg.

 • straphan – 21.05.2008

  Ojeeej. Trafil sie jeden niesolidny wykonawca uslug i juz od razu mamy glosy skrajnych lewicowcow, ze przetargi sa "be" i w ogole... Zauwaz, ze MZA startowaly praktycznie we wszystkich przetargach i wszystkie przegraly. Oznacza to, ze te 200-kilka prywatnych brygad jest w tej chwili obslugiwane za duzo mniejsze pieniadze, niz gdyby tych przetargow nie bylo. Oczywiscie co ZTM robi z tymi oszczednosciami to juz inna kwestia... A to, ze Grodzio przeliczyl sie ze stawka to juz wylacznie sprawa Grodzia.

 • dobry – 21.05.2008

  Nie jestem lewakiem! Niech ZTM organizuje przetargi, ale może wypadało by przy tym wyznaczyć stawkę minimalną? Albo w jakiś inny sposób zabezpieczyć się przed nie wykonywalnością zlecenia?

 • InflanckA – 23.05.2008

  Jak sobie wyobrazasz te stawke minimalna?

 • dobry – 25.05.2008

  Nie jestem specem od prawa przetargowego, może z tą stawką minimalną przesadziłem, ale przy następnym przetargu ZTM powinien wyznaczyć większe kryteria dla przewoźników.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....