TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Stołeczne autobusy miejskie obchodzą setne urodziny!
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.06.2020 19:50:24
Stołeczne autobusy miejskie obchodzą setne urodziny! fot. fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Już cały wiek warszawskie autobusy służą warszawiakom w codziennych dojazdach do pracy i szkół.

Zaczęło się w 1920 roku, kiedy do Warszawy dojechały kupione w Austrii i w Niemczech autobusy Saurer i Benz. Na samym swoim początku wspomogły polską armię w odparciu bolszewików podczas Cudu nad Wisłą. Później zaś wyruszyły na trasy łączące przedmieścia stolicy. Pod koniec dwudziestolecia międzywojennego flota warszawskich autobusów miejskich liczyła już 128 pojazdów, w tym francuskich Somua, niemieckich Mercedesów, czy polskich ale produkowanych na amerykańskiej licencji Chevroletów. Na początku lat 40-tych po warszawskich drogach miało kursować już niemal 400 pojazdów. Ponad setkę z nich stanowiły zamówione już polskie Ursusy napędzane gazem drzewnym.

Po wojnie

Po wojennej hekatombie komunikację miejską trzeba było budować od zera. Zaczynano od wojskowych ciężarówek w zrujnowanej stolicy, ale w następnych latach wraz z odbudową Warszawy rosła też liczba autobusów: francuskich Chausson i Berlietów, węgierskich Mavagów i Ikarusów czy krajowych Jelczy.

W 1977 roku tabor Miejskich Zakładów Komunikacyjnych osiągnął liczbę niemal 2200 pojazdów.

Dziś Miejskie Zakłady Autobusowe  firma z ogromnymi tradycjami, jest krajowym liderem w dziedzinie miejskiego transportu publicznego, jest też w czołówce przedsiębiorstw europejskich. MZA zapewnia swoim pasażerom doskonałe warunki do podróżowania – wszystkie autobusy są niskopodłogowe, są też wyposażone w klimatyzację, monitoring, biletomaty, elektroniczną informację, systemy przeciwpożarowe i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Po stronie ekologii

Spółka jest jednym z europejskich liderów w dziedzinie rozwiązań proekologicznych.

-"W tej chwili posiadamy 145 autobusów gazowych, a ich liczba wzrośnie niebawem do ponad 300. Z kolei już w końcu tego roku liczba autobusów elektrycznych na warszawskich ulicach wzrośnie z 30 do 160. To trzeci wynik w Europie. MZA stosuje również na szeroką skalę panele fotowoltaiczne do zasilania pojazdów i zajezdni "Woronicza" a także systemy rekuperacji pozwalające na oszczędność energii i mniejsze spalanie paliwa. W kolejny wiek swojego istnienia stołeczne autobusy wjeżdżają z wielką energią i ambitnymi planami na przyszłość - informuje MZA.

Multimedialne, wirtualne muzeum

W związku z pandemią miejska spółka musiała zrezygnować z planowanych hucznych obchodów stulecia. To nie znaczy jednak, że wielki jubileusz przejdzie bez echa.

-"Miłośnicy stołecznej komunikacji miejskiej od lat ubolewali nad brakiem w Warszawie placówki muzealnej poświęconej tramwajom i autobusom. Już wkrótce zaprezentujemy Wam multimedialne, wirtualne muzeum stołecznych autobusów z wielką dawką historii i współczesności, zdjęciami, filmami, eksponatami, replikami mundurów, wreszcie zdjęciami 360 stopni historycznych i współczesnych autobusów. Co ważne, muzeum będzie otwartym projektem, cały czas rozwijanym, z Waszym mamy nadzieję udziałem - deklaruje spółka.

Z okazji stulecia, MZA uruchomi także sklep internetowy.

-"Jako pierwsi w Polsce uruchomimy sprzedaż gadżetów warszawskich autobusów, takich jak modele pojazdów w malowaniu MZA, repliki przystanków, czapek i tablic informacyjnych, koszulki, torby, książki i wiele innych. Jesteśmy pierwszą polską firmą transportu publicznego, która podejmuje tego typu inicjatywę. Mamy nadzieję, że spotka się ona z Waszym zainteresowaniem - głosi komunikat warszawskiego przewoźnika.

Wreszcie wisienka na torcie. To Somua, historyczny autobus z 1933 roku, który MZA przywraca do życia dzięki inicjatywie zarządu spółki oraz wysiłkom pracowników zajezdni "Stalowa". Premiera już wkrótce!Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
jubileusz
akcja
oldtimer
MZA Warszawa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....