TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Stalowa Wola: Konflikt w MKS
ECHO DNIA 25.02.2008 - Opublikowano: 25.02.2008 14:44:05
Stalowa Wola: Konflikt w MKS
Pracownicy stalowowolskiej Miejskiej Komunikacji Samochodowej domagają się podwyżek pensji o trzydzieści procent. Prezydent grozi rozwiązaniem zakładu.
Po mieście jeżdżą autobusy miejskiej plakatami informującymi o akcji protestacyjnej. - Myślałem, że zrobię cuda w tej spółce - przyznaje Antoni Sokołowski, dyrektor Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli. Na razie cudem jest to, że mimo akcji protestacyjnej kierowców udaje się bez konfliktów wozić pasażerów.
Konflikt o płace eksplodował w grudniu. Wszystkie trzy związki zawodowe - 'Solidarność”, 'S80”i 'Kontra 2000”- zażądały podniesienia pensji o 500 zł na czysto i to naliczanych kilka miesięcy wstecz. Dyrektor wyliczył, że byłby to wzrost płac o trzydzieści procent i na spełnienie tych żądań spółka musiałaby przeznaczyć blisko 900 tys. zł rocznie.
Te żądania zbiegły się z dziurą w kasie, jaka nagle się pojawiła. Brakuje nie tylko na podwyżki, ale nawet na wypłaty pensji i zapłatę za paliwo. Niedobór wyniósł 1 mln 95 tys. zł.
Dla dyrektora Antoniego Sokołowskiego, który od ośmiu miesięcy jest na tym stanowisku, był to szok. Trzeba było pożyczać od miasta pieniądze na wypłatę pensji. Prezydent Andrzej Szlęzak zarządził przeprowadzenie audytu zakładu. Ma między innymi wyjaśnić rolę jaką pełni w zakładzie główna księgowa.
Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli zatrudnia 87 ludzi. Do boju o podwyżki postanowił ich poprowadzić Związek Zawodowy 'Kontra 2000”, do którego należy czternastu pracowników - jak twierdzi dyrektor. - Bzdura, 'Kontra”ma trzydziestu ludzi - uważa przewodniczący tego związku Andrzej Pietroniec. I wylicza: - Do 'Solidarności”należy trójka ludzi, do 'S80”dziesięciu.
Nikt poza 'Kontrą”nie przeprowadził referendum strajkowego. I choć kilku członkowie 'Kontry”od ogłoszenia akcji protestacyjnej przebywa na zwolnieniach chorobowych, na referendum stawili się w komplecie. - Przyszedł nawet pracownik, który w ciągu szesnastu lat przechorował 811 dni - wyliczył dyrektor Sokołowski. Przewodniczący Pietroniec, który właśnie wrócił z chorobowego, uważa, że wzmożone chorobowe to skutek nagonki dyrektora na pracowników.
W głosowaniu 62 osoby były za strajkiem, 5 przeciw. - Po głosowaniu przyszła do mnie pracownica i oświadczyła, że była na nią wywierana presja, aby głosowała - zapewnia dyrektor. Ta kobieta gotowa jest w sądzie to potwierdzić. Mimo, że referendum zakończyło się 9 stycznia, dopiero w tym tygodniu Dyrektor dostał protokół z głosowania.
'Kontra”powołała zespół negocjacyjny składający się tylko z przedstawicieli swojego związku. - Był tam pracownik, który w pracy sprawiał wiele kłopotów. Ubliżałoby mi prowadzić z nim negocjacje - mówi prosto z mostu dyrektor Sokołowski, który ma stopień pułkownika. Opór dyrektora był tak silny, że 'Kontra”zrezygnowała z tego reprezentanta w zespole.
Wreszcie 5 lutego dyrektor spotkał się z grupą negocjacyjną poszerzoną o przedstawicieli pozostałych związków zawodowych. - Do postulatów płacowych doszły nowe - relacjonuje dyrektor. Komitet sporządził protokół rozbieżności. 12 lutego 'Kontra”powiadomiła dyrektora o rozpoczęciu akcji protestacyjnej od połowy miesiąca. Dyrektor poprosił wszystkie związki o wstrzymanie protest do czasu zakończenia kontroli finansowej zleconej przez prezydenta.
Z protestem wstrzymały się 'S”i 'S80”. 'Kontra”nie. Rozpoczęła protest. Polega na przyczepieniu do autobusów małych flag z narodowymi barwami i plakatów z napisem 'akcja protestacyjna”. Do tej pory niepokoje, jakie wstrząsały zakładem, wydostały się na zewnątrz. Mieszkańcy dostrzegli, że coś jest nie tak.
- Czy mogłem zdjąć narodowe flagi z autobusów? Nie chciałem tego zrobić, miałem obawy - przyznaje dyrektor Sokołowski. Nie chciał dolewać oliwy do ognia. Kiedy jeden z pracowników nie biorących udziału w proteście odczepił flagę od autobusu, 'Kontra”złożyła doniesienie w prokuraturze. Policjanci przepytywali kierowców, kto zdjął chorągiewki.
- 'Kontra”doprowadziła do skłócenia części kierowców z kadrą - uważa dyrektor. Kiedy do pracy nie przyszła połowa pracowników należących do 'Kontry”i zabrakło kierowców, za kółkiem autobusu siadł dyspozytor Leszek Stępień i pasażerowie nawet nie zauważyli, że brakuje kierowców.
Głos poirytowania dobiegł z Urzędu Miejskiego. Rzecznik prasowy prezydenta Bartosz Kopyto przekazał nam stanowisko władz miasta w sprawie protestu: - Stanowisko w tej sprawie jest nieprzejednane. Nie ma o czym rozmawiać! ZMKS jest koszmarnie zadłużony, zaś utrudnianie pracy firmie, której dyrektor podjął się realizacji trudnego planu naprawczego, jest niemądre. Jeśli obecna sytuacja się utrzyma, miasto zlikwiduje ZMKS i podpisze umowy na transport z prywatnymi przewoźnikami.
- PKS tylko czeka na to, żeby przejąć komunikację miejską. Będą wozić pasażerów tylko na rentownych liniach, a na innych dojazdu nie będzie - obawia się dyrektor Sokołowski. Z dumą pokazuje, co już udało mu się zrobić - znikły stare budy przy budynku, została położona nowa elewacja na biurowcu i warsztatach, powstała stacja diagnostyki pojazdów.
- Podwyżki dla pracowników będą, ale nie takie, jakich oczekują - stawia sprawę jasno. - W ubiegłym roku pracownicy zaczęli zarabiać o trzy procent więcej, w tym roku będą podwyżki o osiem procent - ma nadzieję. - O osiem procent to nam się należy bez łaski. My walczymy o to, co chcemy dostać oprócz ośmiu procent podwyżki - stawia twardo sprawę Andrzej Pietroniec.
Dyrektor Sokołowski zapewnia, że zdecydowana większość pracowników, to 'przefajni”ludzie, pracujący na pełnej mocy. Tych, którzy stawiają mu kontrę jest zaledwie garstka. - Odstraszają pasażerów i wielu nie kupuje biletów okresowych, bo się boją, że nie odzyskają pieniędzy. Już odczuwamy finansowe skutki protestu - ubolewa dyrektor.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Stalowa Wola
MKS
związek zawodowy
strajk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....