TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Stagecoach sprawdza CNG
STAGECOACH Aleksander Kierecki - Opublikowano: 12.10.2011 19:17:31
Stagecoach sprawdza CNG

Stagecoach, jeden z największych operatorów w Wielkiej Brytanii, przez sześć najbliższych tygodni będzie testował w Liverpoolu autobus miejski MAN Lion`s City zasilany gazem ziemnym. Czy to zmiana w dotychczasowym podejściu brytyjskich przewoźników do CNG? Zobaczymy. Ten rodzaj paliwa jest szeroko stosowany w Europie kontynentalnej, natomiast na Wyspach jest to jedna pierwszych tego typu prób. To się nazywa angielski konserwatyzm…Teraz jednak powoli się to zmienia. Wybór Stagecoach padł na standardowy autobus MAN Lion`s City CNG, wytwarzany w zakładach MAN Bus w Polsce. Łącznie MAN wyprodukował ok. 7000 gazowych autobusów. Ten testowany w Anglii został przystosowany do ruchu prawostronnego, a cały sprawdzian odbywa się na linii łączącej Liverpool z St Helens. Autobus napędzany jest silnikiem MAN E2876 o pojemności 12,8-l i mocy 310 KM. Gaz klasycznie jest magazynowany w zbiornikach na dachu pojazdu, co m.in. skutkuje wzrostem masy własnej do 11860 kg. Jak podaje angielska prasa to ok. 3000 kg więcej niż ADL Enviro 200 z silnikiem Diesla. Tym niemniej firma Stagecoach od dawna interesowała się paliwami alternatywnymi i będzie drążyć temat. –„Będziemy sprawdzać wszystkie dostępne opcje\' −mówi dyrektor regionalny Stagecoach, Sam Greer. –„Podczas testu sprawdzimy także wydajność magistrali gazu w Liverpoolu. To pozwoli nam na porównanie zużycia paliwa i kosztów operacyjnych w stosunku do innych typów pojazdów w naszej flocie.”Dodajmy, że gazowy MAN jest zasilany z tymczasowego zbiornika na zajezdni Gillmoss Stagecoach w Liverpoolu.


Historia ostatnich eksploatacji autobusów gazowych na Wyspach sięga lat 90-tych i nie zakończyła się ona „happy endem”. Na przeszkodzie stanęło wówczas wielu czynników, w tym jakość gazu i fakt, że pojazdy nie były fabrycznie nowe, ale konwertowane pod zasilanie CNG. To miało decydujący wpływ na niezawodność. Od tego czasu jednak wyciągnięto odpowiednie wnioski, a technologia posunęła się naprzód, o czym m.in. świadczy fakt popularności gazu jako paliwa do autobusów w kontynentalnej Europie. Dodatkowo Stagecoach na serio zaczął się obawiać normy Euro 6, które wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku i szuka rozmaitych tutaj alternatyw. Tym bardziej, że takie autobusy mogą być zasilane na biometan, który jest już stosowany jako paliwo przez Stagecoach w Lincoln. Oczywiście chodzi tutaj głównie o pieniądze, ale także o image - Stagecoach jest w Wielkiej Brytanii czołowym inwestorem w ekologiczne autobusy hybrydowe i na każdym kroku podkreśla swoje zaangażowanie na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla. A za tym idą fakty: Stagecoach uruchomił własną mieszalnię biopaliw przy użyciu nowych bio-mikserów (w zajezdni Kilmarnock). To pozwala zasilać około 100 autobusów w zachodniej Szkocji w 40% biopaliwa. Firma uruchomiła też eksperymentalną flotę 11 autobusów w Lincoln, które działają na biometan, pochodzący z domowych śmieci i odpadów zwierzęcych. Dodatkowo w ciągu ostatniego roku Stagecoach zamówił 142 autobusy hybrydowe oraz zrealizował projekt szkoleń dla kierowców, którego celem było zmniejszenie zużycia paliwa o 4% na każdy autobus. Program ten też oferuje pracownikom szansę na zdobycie \'zielonych punktów\', które są przeliczane na funty w ramach rocznej premii. Do tego można byłoby dołączyć jeszcze opracowanie nowego systemu \'inteligentnego\' oświetlenia –na czujniki ruchu –na sześciu dworcach autobusowych w Wielkiej Brytanii. Szkocka oszczędność z ekologiczną misją. Jedno jest pewne - ewentualne wejście MAN w angielski rynek autobusów miejskich byłoby dla polskich fabryk przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MAN
Stagecoach
CNG

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....