TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Sosnowiec z e-Busem: Hybrydy i elektrobusy w drodze
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.02.2017 14:28:22
Sosnowiec z e-Busem: Hybrydy i elektrobusy w drodze

Sosnowiec jest jednym z 41 samorządów, który podpisał 20 lutego list intencyjny ws. rozwoju elektromobilności w Polsce. To także element strategii śląskiego miasta w walce o czyste powietrze.

Listy intencyjne w tej sprawie podpisali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządowcy z 41 polskich miast i gmin, w tym prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Jednym z najważniejszych celów porozumienia jest zwiększenie liczby autobusów elektrycznych. Wśród postanowień jest także budowa infrastruktury do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych, wspólny udział w pracach badawczo-rozwojowych dotyczących elektromobilności w Polsce, czy także włączenie się w konsultacje projektu ustawy o elektromobilności.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że PKM Sosnowiec już w tej chwili rozpisał przetarg na zakup trzech autobusów elektrycznych. To oznacza, że miasto jest jednym z kilku, które już rozpoczęło działania w tym kierunku. Na tym nie koniec, bowiem do miasta powoli dostarczane są nowoczesne autobusy (w sumie 78), w tym 35 hybrydowych.

Transportowa walka ze smogiem

Promocja transportu publicznego jest także jedno z strategicznych działań, jakie Sosnowiec podejmie, aby walczyć ze smogiem. W skład tych działań wchodzi m.in:

  • Zakup 81 sztuk autobusów, w tym hybrydowych i elektrycznych, a także wykonanie instalacji fotowoltaicznej na budynku administracyjnym;

  • Miejska wypożyczalnia rowerów - do połowy grudnia 2017 firma Nextbike za ok. 1,7 mln złotych zbuduje dziewięć zadaszonych wypożyczalni, które dysponować będą 130 rowerami (w tym 4 trójkołowymi i 4 typu tandem). W siedmiu wypożyczalniach stacjonować będzie po 10 rowerów, w dwóch będzie po 30 sztuk. Oprócz centrów przy ul. 3 Maja wypożyczalnie powstaną m.in. na ul. Andersa (rejon ronda Ludwik), Narutowicza (poziom 450), Wawel (w pobliżu Zespołu Szkół Muzycznych), Teatralnej (w pobliżu kładki nad torami kolejowymi), Ostrogórskiej (skrzyżowanie z 1 Maja), al. Mireckiego (w pobliży Stadionu Lekkoatletycznego) i Piłsudskiego (Egzotarium).

  • Infrastruktura rowerowa - Rozpisany został przetarg na budowę 17 kilometrów ścieżek rowerowych.

  • Bezpłatna komunikacja - 31 stycznia 2017 r. posiedzeniu Zarządu KZK GOP zostały uzgodnione zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji publicznej w czasie smogu. Rozwiązanie umożliwi osobom posiadającym dowód rejestracyjny swojego samochodu osobowego podróżowanie środkami komunikacji zbiorowej KZK GOP bezpłatnie w dniach, w których wystąpi wysoki poziom pyłu zawieszonego PM10.

  • Buspasy i centra przesiadkowe - Drugi etap Modernizacji infrastruktury i taboru autobusowo-tramwajowego zakłada m.in. budowę tzw. małych centrów przesiadkowych - miejsc, w których można zostawić samochód czy rower i w razie potrzeby przesiąść się na autobus lub tramwaj. Osią węzłów ma być trasa tzw. szybkiej linii tramwajowej. Umiejscowienie dwóch pierwszych centrów, wyposażonych w wypożyczalnie rowerowe to: ul. 3 Maja ? przy parkingu przy kładce nad ulicą, stanowiącą zejście do ul. Cypriana Kamila Norwida, oraz przy parkingu przy wiadukcie "Parkowa". Oba obiekty mają być zadaszonymi boksami na 30 pojazdów oraz mają być wyposażone w bezprzewodowy internet. Mają one powstać w ramach wykonania bus pasów w ciągu ulicy 3 Maja. Kolejne centra mają powstać także przy skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Narutowicza oraz Piłsudskiego i Grabowej. Projekt zakłada też przystosowanie dworca PKP Sosnowiec-Południowy i kładki przy ulicy Naftowej.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Sosnowiec
e-bus
elektrobus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....