TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Sosnowiec, Płock, Słupsk o bezpłatnych autobusach
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.10.2017 08:52:30 1 komentarz
Sosnowiec, Płock, Słupsk o bezpłatnych autobusach

Miasta średniej wielkości wymieniają tabor autobusowy, inwestują też w nowe, ekologiczne środki transportu. Zdaniem ich prezydentów jest to lepsza inwestycja niż BKM. O tych przedsięwzięciach mówiono w czwartek podczas VI Kongresu Transportu Publicznego w Warszawie. O tym jak miasta rozwiązują problemy komunikacyjne Serwis samorządowy PAP zapytał kilku uczestników.

Sosnowiec

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, mówiąc o strategii miasta dotyczącej transportu publicznego, zaznaczył, że mimo iż coraz więcej się mówi o bezpłatnym transporcie publicznym, to tak naprawdę takiej kategorii nie ma. Jeżeli się dopłaca do transportu z budżetu miasta, to trzeba te środki ująć z inwestycji drogowych, szpitali czy żłobków.

-"Uważamy, że lepszym rozwiązaniem jest szukanie grup społecznych, które chcemy zachęcić do podróżowania komunikacją publiczną. Najlepszym przykładem są młodzi mieszkańcy naszych miast, uczniowie, którzy uczęszczają do szkoły. Jeżdżąc za darmo w dzieciństwie, mamy nadzieję, że w przyszłości też będą chcieli jeździć" – mówi prezydent Chęciński.

W jego przekonaniu, sprawiedliwe jest szukanie grup społecznych, które należy wspomagać. Chodzi o to, by nie traktować na równi osób starszych, młodzieży z dobrze sytuowanymi osobami, których na ten bilet stać.

-"Dzisiaj mamy wspólny bilet na tramwaj i autobus" – podkreśla. I dodaje, że od nowego roku w Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej przewiduje się jeden bilet dla całej metropolii, choć nie dla całego województwa. Kolejnym etapem w przyszłości będzie dołączenie biletu Kolei Śląskich, tak żeby również uwzględniony w tym projekcie był pociąg.

Trzeba podkreślić, że obecnie miasto inwestuje w nowe środki transportu. "Właśnie kończymy zakup 81 nowoczesnych autobusów hybrydowych, elektrycznych (norma ekologiczna Euro 6) najbardziej ekologicznych, na to wydaliśmy ponad 100 mln zł" – powiedział Chęciński.

W jego ocenie, transport elektryczny ma przyszłość, ale nie wszystkich na to dzisiaj stać. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie silników hybrydowych o najwyższym standardzie ekologicznym, czy też silników gazowych.

Płock

Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, podkreśla, że władze starają się zachęcić mieszkańców Płocka do komunikacji miejskiej. "Jeżeli chodzi o komunikacje miejską, to w tej chwili pozyskaliśmy środki na 25 nowych autobusów. Będzie kolejnych 40 wiat przystankowych z mobilną informacją miejską, każdy autobus ma zainstalowany GPS, więc na bieżąco osoba oczekująca na autobus widzi za ile minut rzeczywiście ten autobus podjedzie. W każdym autobusie są biletomaty" – poinformował Nowakowski.

Poza tym miasto zainwestowało w sekundniki, dzięki którym po ulicach jeździ się dużo spokojniej. -"Jest płynny ruch, kierowcy w spokoju oczekują na zmianę świateł. Sekundnik ewidentnie pomaga w usprawnieniu ruchu w mieście" – podkreśla włodarz.

Według niego jest jeszcze jeden czynnik, który powinien mieć pozytywny wpływ na komunikację w mieście. "Budujemy w tym momencie obwodnicę, która zmieni kręgosłup komunikacyjny miasta Płocka. Dzisiaj jeśli ktoś chce dojechać z Podolszyc do Orlenu, jedzie 45 minut. A w przyszłym roku, po zakończeniu budowy drugiego i trzeciego etapu obwodnicy, będzie to 8 minut zgodnie z przepisami. A tym samym odetnie także ruch w centrum miasta" – informuje prezydent Płocka.

Słupsk

Bolesław Hilarecki, pełnomocnik prezydenta Słupska do spraw smart city, przypomina, że miasto w zeszłym roku zakończyło praktycznie wymianę taboru. "Nie mamy autobusów starszych niż 8 lat. Wszystkie są klimatyzowane, mają dynamiczną informację pasażerską. Stworzyliśmy w Polsce pierwszy system informacji pasażerskiej z tablicami pełno kolorowymi, mającymi dużo mniejszy kontrast niż tablice z białymi napisami i to poprawia komfort pasażerów, oczekujących na przystanku szczególnie w czasie dużego nasłonecznienia" – powiedział Hilarecki.

Obecnie w Słupsku, jak zaznaczył, 30 proc. taboru stanowią autobusy niskoemisyjne, których jest 18 z 56. Doszły też inwestycje w nowoczesną infrastrukturę przystankową. "Na początku tego roku, przy współpracy MP-Technology, otrzymaliśmy najnowocześniejszą w Polsce wiatę multimedialną, która posiada tablicę informacji pasażerskiej informującą w czasie rzeczywistym kiedy przyjedzie autobus. Wiata jest wyposażona również w lokalny czujnik pomiaru pyłów PM2,5 i PM10" – dodał Hilarecki. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
BKM
MZK Słupsk
PKM Sosnowiec
KM Płock

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....