TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

SOR wygrał w KIO. PKM Tychy musi odrzucić Scanię
INFOBUS.PL - Opublikowano: 12.04.2019 16:00:32
fot. SOR

Tyskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej będzie musiało jeszcze raz poszukać dostawcy 20 autobusów klasy MAXI na CNG. Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie SOR-a, w który czeski producent zakwestionował wybór oferty Scanii przez przewoźnika. Wygląda więc na to, że formalnie jej nie było w ogóle.

Tychy miały branie
Tyski przetarg na dostawę łącznie 43 autobusów na sprężony gaz ziemny był wyjątkowy na tle tych, które widzieliśmy w ostatnich latach. 1 lutego okazało się, że aż pięciu producentów przedstawiło PKM swoje oferty, z czego trzech na wszystkie zadania przetargowe. A było to konsekwencją tego, że przewoźnik był otwarty na to by dostać jak najwięcej propozycji. Na otwarciu ofert wystąpił jednak pewien problem. Początkowo udało się otworzyć oferty Autosana, MAN-a, Solarisa i SOR-a. Po zmianie komputera, ale już po otwarciu ofert udało się także otworzyć e-propozycję Scanii, która wystartowała z Citywide'ami 12LF CNG. Pisaliśmy o tym tutaj.

22 marca rozstrzygnięto przetarg. PKM za najlepsze uznał oferty marek skupionych w grupie TRATON. W części na dostawę 23 gazowych przegubowców wybór padł na MAN-a. Producent "lwów" zaoferował "garbate" A23 w cenie 39 181 650 PLN brutto, co dało cenę jednostkową 1 385 000 PLN netto. W drugiej części wybór przewoźnika padł na Scanię, która zaoferował za 20 gazowych Citywide'ów 12LF 25 123 242 PLN brutto. A to daje cenę jednostkową w wysokości 1 021 270 PLN netto.

KIO za SOR-em, "dwunastki" na CNG do powtórki 
Zastrzeżenia co do wyboru Scanii miał SOR. Czeski producent był najtańszy w zadaniu na MAXI-gazowce. Proponował bowiem cenę 33 765 100 PLN brutto za 23 egzemplarze autobusów NBG12, a więc 981 860 PLN netto za jednego. Czesi jednak przegrali ze Scanią tylko dlatego, że zaoferowali autobusy ze zbyt małymi silnikami.

SOR jednak odwołał się od decyzji PKM do KIO. Uważał bowiem, że oferta Scanii nie powinna być w ogóle rozpatrywana. Jak jak napisaliśmy na początku artykułu w trakcie otwarcia ofert propozycji szwedzkiego producenta nie udało się otworzyć, a jedynie wynikało, że PKM otrzymał "pusty plik". SOR wskazał, że obecni na otwarciu usłyszeli, że udało się otworzyć oferty tylko czterech producentów. Propozycja Scanii została otwarta dopiero po oficjalnym otwarciu oraz zmianie komputera, co też PKM potwierdził. Czeski producent wskazywał, że to także oznacza złamanie przepisów, gdyż otwarcie oferty nastąpiło w sposób niejawny. Dodaje, też, że czynność ta jest z mocy prawa jednorazowa i nie może zostać powtórzona.

SOR konkludował, że przez to ta oferta Scanii powinna zostać odrzucona jak niezgodna z SIWZ. Wnosił także o zmianę zwycięzcy zadania na dostawę krótkich gazowców, ewentualnie jego unieważnienie ze względu na wadę prawną.

Wczoraj odbyła się pierwsza rozprawa w KIO. Arbitrzy nie potrzebowali dużo czasu na rozpatrzenie skargi SOR-a. Dziś wydali wyrok. Uwzlędnił on w całości zarzuty SOR-a. Orzeczenie nakazuje PKM odrzucenie oferty Scanii, a tym samym powtórkę postępowania w części na dostawę gazowych "dwunastek".


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
PKM Tychy
SOR
Scania
CNG

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....