TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

SOR, Solbus i Iveco w Świeradowie. Na wakacyjnych testach
InfoBus.pl - Opublikowano: 23.08.2016 16:43:29
SOR EBN 8.

Podczas tegorocznego lata Góry Izerskie odwiedziła rekordowa liczba testowych autobusów. Świeradów-Zdrój gościł elektrycznego SOR-a (wersja demonstracyjna SOR Libchavy), minibus Iveco Daily Stratos LF38 oraz niskowejściowego Solbusa SN11 z MZK Krotoszyn. Tak szeroko zakrojone testy to efekt frekwencyjnego sukcesu bezpłatnej komunikacji miejskiej w Świeradowie, która uruchomiona została w połowie czerwca br. Korzystają z niej chętnie zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Z danych zebranych przez ZKM Świeradów-Zdrój wynika, że roczny koszt utrzymania bezpłatnej komunikacji zamknie się w kwocie około 200 ? 220 tys. zł. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy jeden autobus - Karsan JEST o pojemności 24 miejsc ? przewiózł ok. 14 tys. pasażerów, którzy na dziś mogą skorzystać z dwóch linii ? codziennej gminnej nr 1 z częstotliwością 7 kursów po pętli w dni robocze i cztery w weekendy oraz weekendowej Nr 2, łącząca Świeradów-Zdrój ze Szklarską Porębą (po dwa kursy dziennie).

Klęska urodzaju

Przy takim obłożeniu okazuje się, że obsługujący izerskie linie Karsan JEST jest zbyt mały i stąd poszukiwania dodatkowego pojazdu dla ZKM Świeradów. Zakupy poszerzono o klasę MIDI i elektrobusy, gdyż w sierpniu rozpoczął się nabór na zakup niskowemisyjnego taboru autobusowego w ramach dolnośląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Być może gmina skorzysta z tego sposobu na rozbudowę floty.

- Musimy mieć drugi autobus zastępczy i kolejny z większą ilością miejsc ponieważ w szczytowych sezonach turystycznych będzie więcej chętnych do podróżowania ? tłumaczy u burmistrz Świeradowa Roland Marcinak.

Gościnne występy

Pierwszy na wakacyjne testy przyjechał minibus na bazie furgonu Daily, którego do Świeradowa sprowadził polski przedstawiciel Iveco ? firma ABP Bus&Coach. Przy długość 7,7-metra może on przewozić 38 pasażerów, w tym 14÷16 na miejscach siedzących.

Później, od 9 do 11 sierpnia, świeradowskie linie komunikacji miejskiej obsługiwał niskowejściowy Solbus SN11 o długości ponad 10 m i pojemności 60 miejsc pasażerskich. A w zeszłym tygodniu zagościła w stolicy Gór Izerskich prawdziwa wisienka na testowym torcie, czyli elektryczny SOR EBN 8, który jeździł w Świeradowie od 16 do 17 sierpnia. Jego wymiary to 8000 x 2525 x 2920 mm przy pojemności 16 miejsc siedzących i 51 stojących. Zasięg elektrobusu to od 150 do 250 km przy 7 godzinnym czasie ładowania baterii.

Co dalej?

Tempo realizowanych testów pokazuje, że Świeradów-Zdrój niebawem kupi swój kolejny autobus. Zapewne z silnikiem diesla ? szybciej, a z elektrycznym układem (w ramach RPO) ? później. Jednak już wkrótce może okazać się, że potrzebny taborowe dolnośląskiego kurortu są jeszcze większe, gdyż ZKM ma w planach stworzenie kolejnych linii ? do centrum Leśnej i Mirska oraz czeskiego Novego Mesta pod Smrkem. Taka komunikacyjne ekspansja może być pozytywnym sygnałem dla innych górskich uzdrowisk, które nie posiadają jeszcze własnej komunikacji miejskiej - m.in. dla Szklarskiej Poręby i Karpacza.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Świeradów
ZKM Świeradów
Karsan
Iveco
SOR
Solbus
BKM
test
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....