TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solarisy Urbino III generacji na Podbeskidziu.
Paweł Adamus - Opublikowano: 18.06.2006 14:02:43 4 komentarze
Solarisy Urbino III generacji na Podbeskidziu.

W ostatnich tygodniach dwie podbeskidzkie firmy komunikacyjne wzbogaciły się o nowe Solarisy Urbino III 12.

  

Pierwsze dwa takie autobusy trafiły z końcem maja do MZK Żywiec. Nowe autobusy nie są pierwszymi autobusami tej marki w Żywcu. W 2004 roku zakupiono dwa Solarisy Urbino 10, a rok później dwa autobusy Urbino 12. Najnowsze Solarisy, podobnie jak poprzednio zakupione Urbino 12, napędza silnik DAF PE183C o mocy 183kW, który współpracuje z 6-biegową skrzynią ZF 6HP502, która jest nowością w MZK Żywiec. Autobusy zostały zamówione w podstawowej kompletacji wyposażenia, a jedynym niestandardowym dodatkiem są szeroko odsuwane okna boczne. Autobusy zabierają na swój pokład 104 pasażerów, w tym 31 na miejscach siedzących. Tradycyjnie zdecydowano się na zamontowanie systemu informacji pasażerskiej i kasowników firmy R&G. Nowe autobusy otrzymały nietypowe czerwone malowanie, które jest podkładem pod naniesione na autobusy reklamy całopojazdowe. Nowe Solarisy otrzymały numery 361 i 362. W zamian za nowo zakupione autobusy sprzedano dwa ostatnie Jelcze M11. Tabor MZK Żywiec zdominowany jest przez duńskie DABy serii 1200B, a oprócz nich można spotkać także niskowejściowe DABy 15-1200C oraz Autosana H6-20.01. Obecnie firma posiada 35 autobusów, a średnia ich wieku wynosi nieco ponad 13 lat.

    

Kilkanaście dni później 10 nowych Solarisów Urbino III 12 dostarczono do MZK Bielsko-Biała. Również nie są to pierwsze Solarisy w tym przedsiębiorstwie. W 2002 roku zakupiono 6 sztuk Solarisów Urbino 12, które do tej pory były najnowszymi autobusami w MZK. Podobnie jak żywieckie egzemplarze nowe bielskie Urbino 12 napędzane są silnikiem DAF PE183C o mocy 183kW, jednak współpracujący z 4-biegową skrzynią Voith Diwa D854.3. Nowe autobusy wyposażono w klimatyzowaną kabinę kierowcy, podwójne szyby w drzwiach przednich, oraz system informacji pasażerskiej firmy Pixel Bydgoszcz rozbudowany o moduł głosowej zapowiedzi przystanków, co jest nowością w Bielsku-Białej. Z zewnątrz uwagę zwracają żółte kołpaki, które niewątpliwie podnoszą estetykę pojazdu, a także, typowe dla autobusów przeznaczonych na rynek skandynawski, zewnętrzne oświetlenie wejść (w Polsce takie rozwiązanie w nowych autobusach zastosowano tylko w najnowszych MAN-ach dla SPPK Police) oraz podgrzewaną szybę świetlika przedniego wyświetlacza. Podobnie jak żywieckie, bielskie Solarisy zabierają 104 pasażerów, ale 29 na miejscach siedzących. Porównując bielskie Solarisy z 2002 i 2006 roku można zaobserwować ogromną poprawę jakości wykonania - najnowsze autobusy jakością nie ustępują już takim autobusom jak np. MAN Lion’s City. Solarisy Urbino III 12 w MZK Bielsko-Biała otrzymały numery 092-101, a pomalowano je w charakterystyczne, stosowane od stycznia 2004 biało-czerwono-żółte malowanie miejskie. W zamian za nowe autobusy skasowanych zostanie 12-15 autobusów spośród Jelczy M11, Jelczy PR110M i Mercedesów O305. Pierwsze dwa autobusy (Jelcz M11 i Jelcz PR110M) znajdują się już w postępowaniu kasacyjnym. Podstawowymi autobusami w MZK Bielsko-Biała są Ikarusy 280 oraz średniopodłogowe Ikarusy 415. Poza tym MZK posiada Ikarusy 405, 411 i 412, Jelcze M11 i PR110M, Mercedesy O305 i MANy NL222 –łącznie 134. Po zaplanowanej kasacji najstarszych autobusów średnia wieku autobusów MZK Bielsko-Biała wyniesie około 10 lat.

    

Oprócz MZK Bielsko-Biała i MZK Żywiec na Podbeskidziu autobusy marki Solaris posiada także PKM Czechowice-Dziedzice –3 Solarisy Urbino 12 z lat 2000-2001 oraz jeden Solaris Urbino 15 z 2004 roku.

 

 

Autobusy miejskie Solaris na Podbeskidziu

 

Urbino 10

Urbino 12

Urbino 15

Razem:

MZK Bielsko-Biała

-

16

-

16

PKM Czechowice-Dziedzice

-

3

1

4

MZK Żywiec

2

4

-

6

Razem:

2

23

1

26

  

 


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solaris
Bielsko-Biała
Żywiec
MZK
autobus
dostawa
 • Radek – 19.06.2006

  SU 12 dla Żywca mają 33 siedzenia. Pominę milczeniem termin Podbeskidzie...

 • Artur – 26.06.2006

  Kurcze widzałem juz Soslrisy w przeróznych barwach i nie, które znich to prawdziwe majstersztyki .... ale pomalowanych w tak szpetną kombinacje biało-czerwono-czerwono-żółtą to jeszcze nie pozdrawiam

 • qntaqinte – 26.06.2006

  Kolor super, ale na export do Niemiec:)

 • Trajluś – 26.06.2006

  Najlepsze wrażenie jeśli chodzi o malowanie autobusów robią ciekawe i czasem ekstrawaganckie motywy stylistyczne w stonowanych barwach. Takie rozwiązanie stosuje Setra, MB, MAN czy Neoplan. Powinni zatrudnić jakichs grafików, którzy wprowadziliby nieco ożywienia w barwach polskich pojazdów miejskich :)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....