TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solarisy Urbino III generacji na Podbeskidziu.
Paweł Adamus - Opublikowano: 18.06.2006 14:02:43 4 komentarze
Solarisy Urbino III generacji na Podbeskidziu.

W ostatnich tygodniach dwie podbeskidzkie firmy komunikacyjne wzbogaciły się o nowe Solarisy Urbino III 12.

  

Pierwsze dwa takie autobusy trafiły z końcem maja do MZK Żywiec. Nowe autobusy nie są pierwszymi autobusami tej marki w Żywcu. W 2004 roku zakupiono dwa Solarisy Urbino 10, a rok później dwa autobusy Urbino 12. Najnowsze Solarisy, podobnie jak poprzednio zakupione Urbino 12, napędza silnik DAF PE183C o mocy 183kW, który współpracuje z 6-biegową skrzynią ZF 6HP502, która jest nowością w MZK Żywiec. Autobusy zostały zamówione w podstawowej kompletacji wyposażenia, a jedynym niestandardowym dodatkiem są szeroko odsuwane okna boczne. Autobusy zabierają na swój pokład 104 pasażerów, w tym 31 na miejscach siedzących. Tradycyjnie zdecydowano się na zamontowanie systemu informacji pasażerskiej i kasowników firmy R&G. Nowe autobusy otrzymały nietypowe czerwone malowanie, które jest podkładem pod naniesione na autobusy reklamy całopojazdowe. Nowe Solarisy otrzymały numery 361 i 362. W zamian za nowo zakupione autobusy sprzedano dwa ostatnie Jelcze M11. Tabor MZK Żywiec zdominowany jest przez duńskie DABy serii 1200B, a oprócz nich można spotkać także niskowejściowe DABy 15-1200C oraz Autosana H6-20.01. Obecnie firma posiada 35 autobusów, a średnia ich wieku wynosi nieco ponad 13 lat.

    

Kilkanaście dni później 10 nowych Solarisów Urbino III 12 dostarczono do MZK Bielsko-Biała. Również nie są to pierwsze Solarisy w tym przedsiębiorstwie. W 2002 roku zakupiono 6 sztuk Solarisów Urbino 12, które do tej pory były najnowszymi autobusami w MZK. Podobnie jak żywieckie egzemplarze nowe bielskie Urbino 12 napędzane są silnikiem DAF PE183C o mocy 183kW, jednak współpracujący z 4-biegową skrzynią Voith Diwa D854.3. Nowe autobusy wyposażono w klimatyzowaną kabinę kierowcy, podwójne szyby w drzwiach przednich, oraz system informacji pasażerskiej firmy Pixel Bydgoszcz rozbudowany o moduł głosowej zapowiedzi przystanków, co jest nowością w Bielsku-Białej. Z zewnątrz uwagę zwracają żółte kołpaki, które niewątpliwie podnoszą estetykę pojazdu, a także, typowe dla autobusów przeznaczonych na rynek skandynawski, zewnętrzne oświetlenie wejść (w Polsce takie rozwiązanie w nowych autobusach zastosowano tylko w najnowszych MAN-ach dla SPPK Police) oraz podgrzewaną szybę świetlika przedniego wyświetlacza. Podobnie jak żywieckie, bielskie Solarisy zabierają 104 pasażerów, ale 29 na miejscach siedzących. Porównując bielskie Solarisy z 2002 i 2006 roku można zaobserwować ogromną poprawę jakości wykonania - najnowsze autobusy jakością nie ustępują już takim autobusom jak np. MAN Lion’s City. Solarisy Urbino III 12 w MZK Bielsko-Biała otrzymały numery 092-101, a pomalowano je w charakterystyczne, stosowane od stycznia 2004 biało-czerwono-żółte malowanie miejskie. W zamian za nowe autobusy skasowanych zostanie 12-15 autobusów spośród Jelczy M11, Jelczy PR110M i Mercedesów O305. Pierwsze dwa autobusy (Jelcz M11 i Jelcz PR110M) znajdują się już w postępowaniu kasacyjnym. Podstawowymi autobusami w MZK Bielsko-Biała są Ikarusy 280 oraz średniopodłogowe Ikarusy 415. Poza tym MZK posiada Ikarusy 405, 411 i 412, Jelcze M11 i PR110M, Mercedesy O305 i MANy NL222 –łącznie 134. Po zaplanowanej kasacji najstarszych autobusów średnia wieku autobusów MZK Bielsko-Biała wyniesie około 10 lat.

    

Oprócz MZK Bielsko-Biała i MZK Żywiec na Podbeskidziu autobusy marki Solaris posiada także PKM Czechowice-Dziedzice –3 Solarisy Urbino 12 z lat 2000-2001 oraz jeden Solaris Urbino 15 z 2004 roku.

 

 

Autobusy miejskie Solaris na Podbeskidziu

 

Urbino 10

Urbino 12

Urbino 15

Razem:

MZK Bielsko-Biała

-

16

-

16

PKM Czechowice-Dziedzice

-

3

1

4

MZK Żywiec

2

4

-

6

Razem:

2

23

1

26

  

 


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solaris
Bielsko-Biała
Żywiec
MZK
autobus
dostawa
 • Radek – 19.06.2006

  SU 12 dla Żywca mają 33 siedzenia. Pominę milczeniem termin Podbeskidzie...

 • Artur – 26.06.2006

  Kurcze widzałem juz Soslrisy w przeróznych barwach i nie, które znich to prawdziwe majstersztyki .... ale pomalowanych w tak szpetną kombinacje biało-czerwono-czerwono-żółtą to jeszcze nie pozdrawiam

 • qntaqinte – 26.06.2006

  Kolor super, ale na export do Niemiec:)

 • Trajluś – 26.06.2006

  Najlepsze wrażenie jeśli chodzi o malowanie autobusów robią ciekawe i czasem ekstrawaganckie motywy stylistyczne w stonowanych barwach. Takie rozwiązanie stosuje Setra, MB, MAN czy Neoplan. Powinni zatrudnić jakichs grafików, którzy wprowadziliby nieco ożywienia w barwach polskich pojazdów miejskich :)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....