TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solarisy dla Rokbus Rokietnica. Czas na szczegóły
INFOBUS.PL - Opublikowano: 08.06.2020 15:00:50
fot. Marcin Nader, poznanskie-autobusy.pl

Cztery Solarisy Urbino 12, które w ubiegłym roku zamówiła spółka Rokbus z Rokietnicy w Wielkopolsce służą już pasażerom. Pojazdy wyróżniają się dwoma ciekawymi rozwiązaniami.

To finał kontraktu, który Rokbus podpisał z Solarisem w październiku 2019 r. Opiewa on na 4 917 540 PLN brutto. Jeden Urbino 12 w kompletacji interesującej spółkę z Rokietnicy został wyceniony na kwotę 999 500 PLN netto. W pakiecie jest trzyletnia gwarancja całopojazdowa.

Każdy z rokietnickich Urbino 12 umożliwia podróż maksymalnie 90 pasażerom. 28 osób może liczyć na przejażdżkę na miejscach siedzących. Skorzystać mogą w z dedykowanych dla Solarisa foteli Ster 8MU. Z niskiej podłogi mamy dostępnych 12 siedzeń, a to bardzo dobry wynik, do którego producent z Bolechowa już na dobre nas przyzwyczaił. Wejście na pokład jest możliwe dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2. Zastosowano płaty drzwiowe firmy Rawag (co jest rozwiązaniem rzadziej wybieranym przez klientów Solarisa), a ich napęd to urządzenia od BODE.

Duży silnik, rekuperacja i panele fotowoltaiczne
Kompletując powerpack Solaris miał na uwadze specyfikę linii, na których operuje Rokbus. Sercem układu napędowego jest nowy silnik DAF MX-11 H2. To jednostka o pojemności 10,8 l, mocy 251 kW i 1600 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Spełnia ona normę czystości spalin Euro 6D. Nowa seria silników DAF-a jest o ok. 40 kg lżejszy w porównaniu z poprzednikami. Dodatkowo dzięki obniżonej minimalnie mocy (z 271 do 251 kW) ma zapewniać mniejsze zużycie paliwa, dzięki zwiększeniu momentu obrotowego przy mniejszych obrotach i zapewnieniu maksymalnego momentu obrotowego w szerokim zakresie prędkości obrotowych. Jednostka jest zblokowana z automatyczną skrzynią biegów Voith Diwa D864.6.

W celu obniżenia zużycia paliwa Solaris zastosował dwa rozwiązania poprawiające bilans energetyczny. Pierwszym jest moduł rekuperacji, który przetwarza energię kinetyczną z hamowania w prąd elektryczny. Drugie to panele fotowoltaiczne, które umiejscowiono na dachu autobusu.

Standard ZTM Poznań
Naturalną wentylację przestrzeni pasażerskiej zapewnia sześć uchylnych okien. Nie mogło oczywiście zabraknąć klimatyzacji. Odpowiada za nią agregat Spheros Revo o mocy chłodniczej 36 kW. Pasażerowie mają zapewniony dostęp do gniazd z portami USB. Jest także monitoring, który oparto na rozwiązaniach Pixela.

System informacji pasażerskiej jest oparty na rozwiązaniach dwóch firm. Autobusy są wyposażone w cztery zewnętrzne diodowe wyświetlacze (w tym jeden dla niedowidzących) o wysokiej rozdzielczości produkcji bydgoskiego Pixela. W środku znajdujemy dwa typu tablic. Za kabiną kierowcy zamontowana została diodowa Pixel XTL16x120. Z kolei po lewej stronie, niemalże naprzeciw drugich drzwi umieszczono monitor LCD typu ETM38 mieleckiej R&G Plus. To oczywiście nic innego jak "e-koraliki". Nie zabrakło także systemu GPS i głosowych zapowiedzi przystanków. Całością steruje autokomputer SRG5000P.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Rokbus Rokietnica
Solaris

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....